ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Nowości w praktyce
Intensywna kontrola glikemii – stanowisko ekspertów ADA, ACC i AHA
dr hab. med. Dariusz Moczulski
Czy każdego chorego na cukrzycę powinno się leczyć w sposób intensywny?
W styczniu 2009 r. opublikowano wspólne stanowisko American Diabetes Association (ADA) i dwóch amerykańskich towarzystw kardiologicznych – American College of Cardiology (ACC) oraz American Heart Association (AHA) – dotyczące intensywnego leczenia cukrzycy w celu prewencji zdarzeń sercowo-naczyniowych. Publikacja ta była komentarzem do wyników trzech dużych badań klinicznych, które opublikowano w 2008 r.: Action in Diabetes and Vascular Disease: Preterax and Diamicron Modified Release Controlled Evaluation (ADVANCE), Action to Control Cardiovascular Risk in Diabetes (ACCORD) i Veterans Affairs Diabetes Trial (VADT). W żadnym z nich nie udało się udowodnić, że intensywne leczenie cukrzycy typu 2 zmniejsza ryzyko zdarzeń sercowo-naczyniowych. W badaniu ACCORD stwierdzono nawet zwiększoną umieralność chorych na cukrzycę typu 2, których leczono w ten sposób. Czy powinno się więc zaniechać intensywnej terapii w przypadku tej choroby?
W swym stanowisku trzy towarzystwa naukowe starają się zapobiec zbyt pochopnemu interpretowaniu wyników tych badań. Zawarte w ich publikacji wnioski można przedstawić w punktach.
1. Nie ma żadnych wątpliwości, że intensywne leczenie cukrzycy – zarówno typu 1, jak i typu 2 – zmniejsza ryzyko powikłań mikronaczyniowych. Brak wpływu intensywnego leczenia cukrzycy typu 2 na ryzyko zdarzeń sercowo-naczyniowych w badaniach ADVANCE, ACCORD i VADT nie powinien prowadzić do zaniechania intensywnej terapii tej choroby.
2. W celu zapobiegania zdarzeniom sercowo-naczyniowym zaleca się wielokierunkową kontrolę wszystkich czynników ryzyka, takich jak nadciśnienie tętnicze krwi czy zaburzenia gospodarki lipidowej. Rekomenduje się również stosowanie kwasu acetylosalicylowego i modyfikację trybu życia. Dzięki takiemu wielokierunkowemu działaniu liczba zdarzeń sercowo-naczyniowych w badaniach ADVANCE, ACCORD i VADT była niższa, niż pierwotnie zakładano przy ich projektowaniu.
3. Dowody korzystniejszego wpływu intensywnego leczenia cukrzycy na zmniejszenie liczby zdarzeń sercowo-naczyniowych są mocniejsze w przypadku chorych na cukrzycę typu 1.
4. Analiza wyników uzyskanych w podgrupach chorych z badań ADVANCE, ACCORD i VADT sugeruje, że osoby z krótkotrwającą cukrzycą i bez rozwiniętych zmian miażdżycowych mogą odnosić korzyści z intensywnego leczenia cukrzycy, jeśli chodzi o zmniejszenie ryzyka zdarzeń sercowo-naczyniowych. Natomiast u osób z długotrwającą cukrzycą, ciężką hipoglikemią w wywiadzie, zaawansowanymi zmianami miażdżycowymi i w starszym wieku ryzyko związane z takim leczeniem może przewyższać potencjalne korzyści.
5. Należy zapobiegać ciężkiej hipoglikemii. Nie powinno się za wszelką cenę dążyć do osiągnięcia celu leczenia cukrzycy, czyli otrzymania poziomu hemoglobiny glikowanej (HbA1c) poniżej 7%, jeżeli jest to trudne i niebezpieczne.
6. Wyniki badań ADVANCE, ACCORD i VADT nie powinny być podstawą do zmiany dotychczasowego ogólnego celu leczenia cukrzycy, czyli osiągnięcia poziomu HbA1c<7%.
7. Cele terapii cukrzycy powinny być indywidualizowane. U osób ze świeżo rozpoznaną cukrzycą, z długim oczekiwanym czasem przeżycia i bez chorób sercowo-naczyniowych za cel leczenia można przyjąć osiągnięcie nawet niższego poziomu HbA1c niż <7%. Natomiast u osób z przypadkami ciężkiego niedocukrzenia, krótkim oczekiwanym czasem przeżycia, długotrwałą cukrzycą i zaawansowanymi powikłaniami wyznaczony cel terapii może być mniej rygorystyczny niż HbA1c<7%. Dotyczy to przypadków, w których dotychczasowy cel terapii jest trudny do osiągnięcia mimo przeprowadzenia edukacji chorego, zastosowania samokontroli i leczenia farmakologicznego.
Komentarz
dr hab. med. Dariusz Moczulski, Klinika Chorób Wewnętrznych i Nefrodiabetologii UM, Łódź
dr hab. med. Dariusz Moczulski
W związku z opublikowaniem wyników badań ADVANCE, ACCORD i VADT podczas zjazdu American Diabetes Association w czerwcu ub.r. rozpoczęła się dyskusja, czy należy intensyfikować leczenie cukrzycy, czy może raczej zaniechać takiego postępowania, skoro nie udowodniono, że wpływa ono na przeżycie chorych. Wyniki tych badań były interpretowane różnie, często błędnie, szczególnie przez chorych na cukrzycę, którzy chętnie zrezygnowaliby z wysiłku związanego z intensywnym leczeniem cukrzycy. Wspólne stanowisko ADA i dwóch amerykańskich towarzystw kardiologicznych – ACC i AHA – kończy dyskusję na ten temat. Główne przesłanie dokumentu to konieczność indywidualizowania celów leczenia. Przede wszystkim należy skupić się na wczesnym rozpoznaniu cukrzycy i na jej intensywnym leczeniu od samego początku. Wprowadzenie po wielu latach intensywnego leczenia cukrzycy u chorych z licznymi powikłaniami i z chorobami sercowo-naczyniowymi może nie przynieść już tak korzystnego efektu, jak w pierwszym okresie choroby. Jeśli jest to możliwe, nie należy rezygnować z intensywnej terapii, chociażby ze względu na ryzyko powikłań mikronaczyniowych. Intensywne leczenie cukrzycy należy natomiast stosować ostrożnie, jeżeli ryzyko takiego postępowania może przewyższać korzyści. W publikacji raczej zachęca się do indywidualizacji celów leczenia cukrzycy, niż do ich ujednolicania dla wszystkich chorych. Koniecznie trzeba jednak podkreślić, że nie zaleca się rezygnowania z intensywnego leczenia cukrzycy u wszystkich chorych.