Nowości w praktyce
Czy koncepcja wprowadzenia do praktyki klinicznej Polypill jest mirażem czy niedaleką przyszłością? The Indian Polycap Study
dr n. med. Sławomir Katarzyński
OPIS BADANIA
Celem badania była ocena skuteczności stosowania preparatu złożonego Polycap zawierającego trzy substancje czynne o komplementarnym działaniu hipotensyjnym, statynę oraz kwas acetylosalicylowy u osób z grupy umiarkowanego ryzyka powikłań sercowo-naczyniowych. Jest to dopiero badanie II fazy, dlatego oceniano przede wszystkim stopień kontroli czynników ryzyka uzyskiwany za pomocą Polycapu w porównaniu z terapią pojedynczymi lekami.
Do badania włączono osoby w wieku 45-80 lat, z przynajmniej jednym czynnikiem ryzyka chorób układu krążenia i nadciśnieniem tętniczym (ciśnienie skurczowe >140, ale ≤159 mmHg), bez wcześniejszych incydentów sercowo-naczyniowych. U 412 pacjentów zastosowano preparat Polycap raz dziennie. Jego jedna tabletka zawiera 12,5 mg hydrochlorotiazydu, 50 mg atenololu, 5 mg ramiprylu, 20 mg simwastatyny i 100 mg kwasu acetylosalicylowego. U kolejnych 205 badanych stosowano tylko kwas acetylosalicylowy w dawce 80 mg, u 202 tylko simwastatynę (20 mg), u 205 tylko hydrochlorotiazyd (12,5 mg), u 207 hydrochlorotiazyd (12,5 mg) plus atenolol (50 mg), u 209 hydrochlorotiazyd (12,5 mg) plus ramipryl (5 mg), u 205 atenolol (50 mg) plus ramipryl (5 mg), u 204 hydrochlorotiazyd (12,5 mg) z atenololem (50 mg) i ramiprylem (5 mg), a u 204 hydrochlorotiazyd (12,5 mg) z atenololem (50 mg), ramiprylem (5 mg) oraz kwasem acetylosalicylowym (80 mg). Terapię prowadzono przez 12 tygodni. Średni wiek badanych wyniósł 54 lata, kobiety stanowiły 43,9%, 33,9% osób chorowało na cukrzycę, 13,4% paliło papierosy, średnie wyjściowe ciśnienie skurczowe wyniosło 134 mmHg, a stężenie cholesterolu LDL 3,0 mmol/l.
Efekt hipolipemizujący Polycapu okazał się słabszy niż simwastatyny stosowanej osobno (redukcja stężenia cholesterolu LDL odpowiednio –0,70 w porównaniu z –0,83 mmol/l, p=0,04). Efekt hipotensyjny leku był porównywalny do tego stwierdzonego w grupie stosującej trzy leki hipotensyjne (–7,4/5,6 mmHg względem –6,6/4,8 mmHg). Wpływ na częstotliwość rytmu serca w grupie Polycapu był podobny jak u pozostałych pacjentów otrzymujących atenolol (–7 uderzeń/min, 95% CI 6-8). U pacjentów otrzymujących Polycap istotnie obniżyło się stężenie 11-dehydrotromboksanu B2 (pośredni wykładnik efektywności kwasu acetylosalicylowego), jednak spadek ten nie spełnił kryteriów równorzędności w porównaniu z grupą terapii samym kwasem acetylosalicylowym (p=0,57).
Badanie wykazało zatem, że skuteczność preparatu złożonego Polycap jest porównywalna z terapią poszczególnymi lekami składowymi w zakresie redukcji ciśnienia tętniczego i częstotliwości rytmu serca. Jest on jednak nieco mniej skuteczny, jeśli chodzi o redukcję stężenia cholesterolu LDL i hamowanie aktywności płytek krwi. Skuteczność kliniczna preparatu złożonego będzie oceniana w badaniu III fazy.
Komentarz
prof. dr hab. med. Waldemar Banasiak1 prof. dr hab. med. Piotr Ponikowski2
1Klinika Kardiologii, Ośrodek Chorób Serca, Wojskowy Szpital Kliniczny, Wrocław
2Klinika Chorób Serca, Akademia Medyczna, Wrocław
prof. dr hab. med. Waldemar Banasiak
prof. dr hab. med. Piotr Ponikowski
Wyniki wielu badań epidemiologicznych przeprowadzonych w ciągu ostatnich dwóch dekad jednoznacznie wskazują, że życie populacji na świecie się wydłużyło. Przyczyn tak korzystnych zmian jest wiele, ale wśród nich ważne miejsce zajmują osiągnięcia współczesnej kardiologii, które znamiennie zredukowały śmiertelność w ostrych chorobach sercowo-naczyniowych. Niestety, ten sukces terapeutyczny w wielu przypadkach został okupiony pogorszeniem jakości życia w wyniku pojawienia się objawów niewydolności serca, która w konsekwencji doprowadza do licznych hospitalizacji i ostatecznie do zgonu.
W chwili wystąpienia incydentu sercowo-naczyniowego, najczęściej w obszarze wieńcowym lub mózgowym, według zaleceń powinniśmy stosować kilka grup leków, których skuteczność dowiedziono w wielu badaniach prospektywnych, wykazując, że zmniejszają ryzyko zgonu, zawału serca lub udaru mózgu o ok. 25-30%.1 Do leków tych zalicza się: leki antyagregacyjne, statyny, inhibitory enzymu konwertującego angiotensynę (ACEI) lub antagonistów receptorów angiotensyny (ARB) i β-adrenolityki, zwłaszcza gdy współistnieje dysfunkcja lewej komory lub objawy niewydolności serca. Stosowanie leków tych grup zaleca się w ramach prewencji wtórnej do końca życia, o ile nie wystąpią działania niepożądane lub nietolerancja. Oczywiście im bardziej układ sercowo-naczyniowy ulega uszkodzeniu, tym więcej grup leków powinien przyjmować pacjent.
Większa liczba leków stosowanych w ramach prewencji wtórnej przekłada się na znamiennie skuteczniejszą prewencję incydentów sercowo-naczyniowych.2 Należy też liczyć się ze współwystępowaniem innych chorób, z powodu których zleca się pacjentowi przyjmowanie kolejnych kilku leków. Co zatem może zaproponować współczesna kardiologia pacjentom z przewlekłymi chorobami układu krążenia? Niestety, odpowiedź nie będzie pocieszająca, ponieważ wiąże się z koniecznością przyjmowania do końca życia od pięciu do kilkunastu leków dziennie! Oczywiste jest, że współpraca pacjenta będzie się zmniejszać w zależności od liczby przyjmowanych leków, co przekłada się na mniejszą skuteczność stosowanej terapii. Nie bez znaczenia są także interakcje stosowanych leków i ich metabolitów, które nie do końca można przewidzieć i nad którymi czasami trudno jest lekarzowi zapanować.3
Co więcej, koszty stosowanej terapii dla pacjenta i dla budżetu państwa mogą stanowić trudną do pokonania przeszkodę. Należy też podkreślić problemy związane z edukacją nie tylko pacjentów i ich rodzin, ale także lekarzy.
Trudności przysparza ponadto implementacja aktualnych zaleceń do praktyki klinicznej, która jest suboptymalna albo zła.4 Ocenia się, że ok. 50% wszystkich chorych po incydencie sercowo-naczyniowym zaprzestaje leczenia po roku, a kolejne 35% po upływie 2 lat.5 Dużym problemem jest utrzymanie trwałej współpracy pacjenta z lekarzem w procesie leczenia, która znacznie się komplikuje wraz z wiekiem chorego, liczbą przyjmowanych leków, a często wpływa na nią też brak lub rzadkie występowanie dolegliwości po incydencie sercowo-naczyniowym. Czy jest nadzieja na zmianę tej trudnej sytuacji? Wydaje się, że w najbliższych latach jest to mało prawdopodobne. Może zatem istnieją inne metody, które usprawniłyby proces terapii pacjentów po incydencie sercowo-naczyniowym i poprawiły współpracę między leczonymi a leczącymi? Rozwiązaniem może być wprowadzenie do praktyki klinicznej tabletki Polypill zawierającej kilka leków, które obligatoryjnie trzeba zastosować, aby zmniejszyć ryzyko zgonu, zawału serca lub udaru mózgu.
Koncepcję Polypill przedstawili Wald i Law na łamach „British Medical Journal” w 2003 r. po dokonaniu analizy 750 badań obejmujących ok. 400 tys. pacjentów. Wywołała ona niebywałą, największą w historii tego czasopisma dyskusję zwolenników i przeciwników tego projektu.6 Polypill zdaniem autorów powinna zawierać trzy leki hipotensyjne (tiazyd, β-adrenolityk i ACEI) w połowie dawek terapeutycznych, kwas acetylosalicylowy (75 mg), statynę (atorwastatyna 10 mg lub simwastatyna 40 mg) i kwas foliowy (0,8 mg). Taki skład Polypill odpowiada za redukcję incydentów związanych z chorobą niedokrwienną serca o 88% i udarów mózgu o 80% u pacjentów po przebytym incydencie sercowym lub mózgowym. Lek ten powinni także przyjmować pacjenci, którzy skończyli 55 lat, ponieważ w tej grupie o 11 lat wydłuża się czas do wystąpienia incydentu sercowo-naczyniowego. Według autorów korzyści z Polypill mogą odnieść również chorzy z dławicą piersiową, po przejściowym niedokrwieniu mózgu, z miażdżycą obwodową i cukrzycą.
Biorąc pod uwagę zastosowanie kilku leków w jednej tabletce, należy liczyć się z możliwością wystąpienia objawów niepożądanych u 8-15% leczonych, które są przyczyną zaprzestania terapii, najczęściej z powodu krwawień do przewodu pokarmowego w wyniku stosowania leków antyagregacyjnych. Prawdopodobieństwo wystąpienia zgonu w wyniku stosowanego leczenia oceniono na 1:10 tys. przyjmujących Polypill. Zakładano, że lek ten będzie pozytywnie oddziaływać na cztery czynniki ryzyka: stężenie cholesterolu LDL, ciśnienie tętnicze, stężenie homocysteiny i funkcję płytek krwi. Autorzy stwierdzili jednak, że nie ma potrzeby wyjściowej oceny ww. czynników ryzyka ani też ich monitorowania w trakcie stosowania Polypill.
Wystarczającym i jedynym wskazaniem do terapii tym lekiem było przebycie incydentu sercowo-naczyniowego lub wiek powyżej 55 lat. Takie podejście Wald i Law uzasadnili korzyściami, które przynosi zastosowanie kompleksowego leczenia przeciwdziałającemu czynnikom ryzyka. Według nich skupianie się na monitorowaniu konkretnego czynnika ryzyka powoduje, że dotyczące go zmiany, zarówno pozytywne, jak i negatywne, mogą być maskowane przez zmiany pozostałych czynników.
Bardzo ważnym założeniem w koncepcji Polypill było stosowanie leków generycznych, dzięki czemu zmalałyby koszty leczenia i obciążenie dla budżetu państw, zwłaszcza w krajach rozwijających się, w których dramatycznie rośnie liczba chorób sercowo-naczyniowych. Obecnie 80% zgonów z przyczyn sercowo-naczyniowych w skali całego świata występuje w krajach o niskich lub średnich dochodach, co jednoznacznie wskazuje, gdzie jest i w najbliższej przyszłości będzie główne miejsce walki z chorobami układu sercowo-naczyniowego.7
Największe kontrowersje wzbudziła propozycja zastosowania Polypill bez wyjściowej oceny globalnego ryzyka w całej populacji, a także w ramach prewencji pierwotnej. Według różnych autorów nie bez znaczenia są też takie czynniki, jak wiek, rasa lub płeć leczonych.4 Niektórzy uważają ponadto, że w celu jednoznacznej oceny Polypill należy przeprowadzić badanie z randomizacją kontrolowane placebo w populacji 6000 pacjentów z umiarkowanym ryzykiem choroby niedokrwiennej serca i udaru mózgu. Pojawiły się projekty popierające zastosowanie tego leku w ramach prewencji pierwotnej, ale w odróżnieniu od Polypill stosowanej w ramach prewencji wtórnej w jej składzie oprócz kwasu acetylosalicylowego, ACEI i statyny zamiast β-adrenolityku powinien być antagonista kanału wapniowego.7,8 W przypadku cukrzycy, która jest obciążona ryzykiem wystąpienia incydentu sercowo-naczyniowego, podobnie jak po zawale serca, proponuje się, aby w składzie Polypill była metformina, kwas acetylosalicylowy, statyna i ACEI.9 Takie podejście rozszerza zakres oddziaływania Polypill na inne przewlekłe choroby, ale także otwiera dyskusję nad składem takiej supertabletki w konkretnym przypadku i nad sposobem jej wdrożenia do terapii. Koncepcja ta zdaje się zaprzeczać panującemu we współczesnej medycynie poglądowi o nadmiernym skupianiu się na konkretnych parametrach czy chorym narządzie, kiedy z pola widzenia znika sam pacjent. Niemniej jednak przy wprowadzaniu do praktyki takiej koncepcji należy uważać, by z kolei zainteresowanie konkretnym pacjentem nie przeniosło się na wymiar populacyjny.4 Propozycja stosowania Polypill u pacjentów >55 r.ż. bez wyjściowych badań oceniających obecność czynników ryzyka, a także możliwość nabywania tych tabletek bez recepty może spowodować niekontrolowane pojawianie się działań niepożądanych i wygenerować wiele problemów w skali masowej.4
W kontekście różnych wątpliwości towarzyszących wprowadzeniu w życie Polypill warto zwrócić uwagę na inną, równie interesującą koncepcję o nazwie Polymeal.9 Franco i wsp. opublikowali analizę Framingham Heart Study i Framingham Offspring Study, według której zastosowanie specjalnej diety u pacjentów >50 r.ż. może doprowadzić do redukcji incydentów sercowo-naczyniowych o 76%, wydłużenia przeżycia mężczyzn o 6,6 roku i kobiet o 4,8 roku, wydłużenia przeżycia bez incydentu sercowo-naczyniowego u mężczyzn o 9 lat i u kobiet o 8,1 roku.9 W skład diety wchodzą produkty, co do których udowodniono skuteczność w redukcji incydentów sercowo-naczyniowych, a mianowicie: wino (150 ml/24h, 32% redukcja), ryby (114 g cztery razy w tygodniu, 14% redukcja), czarna czekolada (100 g/24h, 21% redukcja), warzywa i owoce (400 g/24h, 21% redukcja), czosnek (2,7 g/24h, 25% redukcja) i migdały (68 g/24h, 12,5% redukcja). Co warto podkreślić, w przypadku stosowania tego typu diety rzadko stwierdza się działania niepożądane, chyba że pacjent jest uczulony na konkretny składnik. We wnioskach autorzy zawarli opinię, że szerokie populacyjne zastosowanie koncepcji Polymeal może być wyjątkowo efektywnym niefarmakologicznym postępowaniem, które ponadto jest bezpieczne i tanie. Koszt Polymeal jest trudny do oszacowania w skali świata lub Europy. Opierając się na cenach obowiązujących w Rotterdamie, autorzy wyliczyli, że tygodniowa dieta kosztowałaby ok. 22 euro. Oczywiście istnieje jeszcze wiele wątpliwości dotyczących tej koncepcji, np. czy zwiększenie w Polymeal ilości jednego ze składników przełoży się na większe korzyści lub czy zmniejszenie jego ilości lub całkowita eliminacja wpłynie na mniejszą redukcję wystąpienia incydentu? Nie bez znaczenia jest też możliwość wprowadzenia do diety innych składników, które by ją urozmaiciły i poprawiły walory smakowe codziennych posiłków, a także ogólny efekt działań prewencyjnych po wprowadzeniu dodatkowo np. racjonalnego wysiłku fizycznego. Na pytanie, czy lepiej stosować Polypill czy Polymeal, odpowiedź wydaje się nasuwać sama: zarówno jedno, jak i drugie.
30 marca 2009 r. podczas Kongresu American College of Cardiology w Orlando dr Salim Yusuf z McMaster University z Hamilton przedstawił wyniki badania The Indian Polycap Study (TIPS) oceniającego wpływ tabletki złożonej Polycap na czynniki ryzyka u 2053 pacjentów z Indii bez chorób sercowo-naczyniowych w wieku 45-80 lat z jednym czynnikiem ryzyka: cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze, palenie tytoniu w ciągu ostatnich 5 lat, otyłość, hiperlipidemia. Wyniki badania TIPS równocześnie opublikowano w „Lancet”.10 W skład Polycapu wchodził lek tiazydowy (12,5 mg), atenolol (50 mg), ramipryl (5 mg), simwastatyna (20 mg) i kwas acetylosalicylowy (100 mg). Przez 12 tygodni tabletkę podawano raz dziennie 412 pacjentom, oceniając jej wpływ na wartości ciśnienia tętniczego, stężenie lipidów, częstość akcji serca, stężenie tromboksanu B2 w moczu oraz jej bezpieczeństwo i tolerancję. Uzyskane efekty porównywano z wynikami ośmiu innych grup liczących po ok. 200 pacjentów, w których stosowano tylko kwas acetylosalicylowy, tylko simwastatynę, tylko hydrochlorotiazyd, trzy kombinacje po dwa leki hipotensyjne, trzy leki hipotensyjne, trzy leki hipotensyjne i kwas acetylosalicylowy. Pierwszorzędowym parametrem oceny końcowej była: wartość stężenia cholesterolu LDL dla simwastatyny, wartość ciśnienia tętniczego dla leków hipotensyjnych, częstość akcji serca dla atenololu, stężenie 11-dehydrotromboksanu B2 dla kwasu acetylosalicylowego i częstość zaprzestania przyjmowania leku w ocenie tolerancji i bezpieczeństwa Polycapu.
Badanie TIPS miało odpowiedzieć na kilka pytań. Po pierwsze, czy zastosowanie formuły Polycap przynosi identyczne efekty jak po podaniu jej pojedynczych składników? Po drugie, jaki stopień obniżenia ciśnienia tętniczego i stężenia cholesterolu LDL można osiągnąć w grupie pacjentów z ich normalnymi wartościami wyjściowymi? Po trzecie, jaka będzie tolerancja tabletki składającej się z pięciu komponentów? Po czwarte, czy stosując różne leki w jednej tabletce, należy liczyć się z ich nieoczekiwanymi interakcjami? Po piąte, czy zastosowanie w Polycapie kwasu acetylosalicylowego zmniejszy działanie hipotensyjne ramiprylu, atenololu i hydrochlorotiazydu?
W porównaniu z grupą nieprzyjmującą leków hipotensyjnych Polycap redukował skurczowe ciśnienie tętnicze o 7,4 mmHg i rozkurczowe o 5,6 mmHg, a uzyskany stopień redukcji ciśnienia był porównywalny ze stosowaniem trzech leków hipotensyjnych zarówno z kwasem acetylosalicylowym, jak i bez niego. Co więcej, redukcja wartości ciśnienia tętniczego rosła wraz z liczbą przyjmowanych leków hipotensyjnych. Polycap obniżał stężenie cholesterolu LDL o 0,7 mmol/l, ale redukcja ta była mniejsza w porównaniu ze stosowaniem samej simwastatyny (0,83 mmol/l), jednakże znamiennie większa niż w grupie, w której nie stosowano simwastatyny (stężenie simwastatyny w Polycapie było o 20% niższe – informacja od sponsora badania). Z kolei redukcja częstości akcji serca pod wpływem Polycapu była porównywalna z innymi grupami, w których stosowano atenolol, tj. 7 uderzeń/min, i była znacząco większa niż u pacjentów nieprzyjmujących atenololu. Stopień redukcji stężenia 11-dehydrotromboksanu B2 był porównywalny zarówno po podaniu Polycapu, jak i po zastosowaniu trzech leków hipotensyjnych razem z kwasem acetylosalicylowym oraz samego kwasu acetylosalicylowego. Tolerancja Polycapu była podobna jak w innych grupach i nie zarejestrowano nasilenia nietolerancji wraz ze zwiększaniem się liczby składników tej tabletki.
Analiza porównawcza wyników zaprezentowanych w 2003 r. przez Walda i Lawa, które dotyczyły skuteczności prewencyjnej Polypill, i badania TIPS wykazała, że zastosowanie Polycapu może doprowadzić do redukcji choroby wieńcowej o 62% i udarów mózgu o 48%. Wyniki TIPS wskazują, że korzyści z zastosowania Polycapu nie będą sumą korzyści zależnych od pojedynczych jej składników. Przed wprowadzeniem do praktyki kolejnej złożonej tabletki należy jednak przeprowadzić badania oceniające jej farmakokinetykę i farmakodynamikę, a potem zaprojektować prospektywne randomizowane badanie oceniające kliniczne parametry oceny końcowej. W dyskusji podnoszą kwestię zastosowania w Polycapie wyższych dawek leków hipotensyjnych i dodania antagonisty kanału wapniowego jako czwartego składnika hipotensyjnego. Uważają też, że dawka simwastatyny może być podwyższona do 40 mg/24h lub można zastosować atorwastatynę w dawce 20 mg/24h, lub rosuwastatynę w dawce 10 mg/24 h. Potwierdzono skuteczność atorwastatyny w redukcji incydentów sercowo-naczyniowych w różnych populacjach pacjentów oraz możliwość zahamowania w wyniku jej stosowania rozwoju procesu miażdżycowego, rosuwastatyna natomiast wpływa na jego regresję. Wydaje się, że wyniki badania TIPS rozpoczynają nową erę w prewencji chorób sercowo-naczyniowych. Dr Yusuf w trakcie konferencji prasowej poinformował, że Polycap będzie wprowadzony do praktyki w Indiach w ciągu kilku najbliższych tygodni u pacjentów po incydentach sercowo-naczyniowych. Zgodził się jednak, że aby wprowadzić Polycap w ramach prewencji pierwotnej, trzeba przeprowadzić duże badania, które potwierdzą korzyści z takiego postępowania.
Spośród wielu wątpliwości, które powinny być rozwiane, można wymienić kilka. Komu i kiedy podawać kwas acetylosalicylowy, gdy wiemy, że u kobiet >45 r.ż. jest skuteczny w prewencji udaru mózgu, a u mężczyzn >55 r.ż. w prewencji zawału serca? Dlaczego w Polycapie nie zastosowano skojarzenia ACEI z antagonistą kanału wapniowego, zamiast z atenololem, skoro mamy wiele dowodów na wazoprotekcyjne działanie tego połączenia – zahamowanie miażdżycy i poprawa funkcji śródbłonka? Na jakiej podstawie rekomendować atenolol, a nie β-adrenolityki nowszej generacji, które nie tylko blokują receptory β, lecz także mają wiele innych korzystnych działań? Co decyduje o stosowaniu w Polycapie atenololu, jeżeli nie ma dowodów potwierdzających jego skuteczność w prewencji pierwotnej? Dlaczego nie zastosować atorwastatyny, zamiast simwastatyny, której skuteczność wykazano w wielu badaniach prospektywnych w różnych populacjach pacjentów? Czy nie lepiej w Polycapie zamiast hydrochlorotiazydu zastosować chlortalidon, który poddano wszechstronnym badaniom? Czy koncepcja Polycap przekona instytucje decydujące o akceptacji i wprowadzeniu leku na rynek farmaceutyczny? Czy koncerny farmaceutyczne będą chciały zmienić swoje podejście do tej nowej koncepcji leczenia i czy uznają ją za opłacalną? Czy konieczne będą wieloletnie badania prospektywne dotyczące różnych chorób przewlekłych, które mogłyby potwierdzić skuteczność takiego postępowania? Jakie połączenia leków i w jakich dawkach powinny być stosowane, aby uznano je za wystarczająco skuteczne? Jakie leki stosować w ramieniu kontrolnym: poszczególne składniki Polycapu przyjmowane w pojedynczych tabletkach czy inne połączenia leków o uznanym działaniu prewencyjnym? U kogo testować i stosować Polycap – w grupie wyselekcjonowanej, tzn. wysokiego ryzyka, czy w ogólnej populacji o ryzyku niskim lub umiarkowanym? Jak rozpoczynać terapię w ramach prewencji wtórnej: czy przez kilka pierwszych miesięcy wprowadzać poszczególne leki w dawkach wzrastających, aż do uzyskania potwierdzenia ich skuteczności (np. obniżenie ciśnienia tętniczego do wartości docelowych lub osiągnięcie docelowego stężenia cholesterolu LDL), i wówczas wdrożyć do leczenia Polycap zawierający w składzie stosowane wcześniej pojedyncze składniki? A może od początku należy stosować w Polycapie niższe dawki różnych leków i po kilku tygodniach lub miesiącach rozpocząć leczenie Polycapem zawierającym docelowe dawki leków? W końcu, jak i czy w ogóle monitorować skuteczność stosowanego Polycapu?
Te i wiele innych pytań można stawiać, gdy koncepcja związana z tabletką Polycap nie wydaje się w pełni przekonująca. Oczywiście wyników badania TIPS nie można uznać za wystarczający dowód uprawniający do szerokiego wprowadzenia tej metody leczenia do praktyki klinicznej, ale na pewno stworzyły one platformę do dyskusji nad celowością jej upowszechnienia.
Piśmiennictwo
1. Sleight P, Pouleur H, Zannad F. Benefits. Challenges and registerability of the polypill. Eur Heart J. 2006;27:1651-6.
2. Schuster S, Koch A, Burczyk U i wsp. Early treatment of acute myocardial infarct: implementation of therapy guidelines in routine clinical practice, MITRA pilot chase. Z. Kardiol. 1997;86:273-283.
3. Kumar V, Malik S, Singh S. Polypill for the treatment of cardiovascular diseases part 2. LC-MS/TOF characterization of interaction/degradation products of atenolol/lisinopril and aspirin, and mechanisms of formation thereof. J Pharm Biomed Anal. 2008;48:619-28.
4. Stirban AO, Tschoepe D. Should we be more aggressive in the therapy against cardiovascular risk factors? Should we prescribe statin and aspirin for every diabetic patient, or is it time for a polypill? Diabetes Care. 2008;31 Suppl 2:S226-8.
5. Sasich LD, Wolfe SM, Pearson C i wsp. The National Council on Patient Information and Education. JAMA 1997;278:1491-1492.
6. Wald NJ, Law MR. A strategy to reduce cardiovascular disease by more than 80%. BMJ. 2003;326:1419-26.
7. Reddy KS. The preventive polypill – much promise, insufficient evidence. N Engl J Med. 2007;356:212.
8. Costantino G, Ceriani E, Rusconi AM, i wsp. Prevention of cardiovascular disease with a polypill. Lancet. 2007;369:185-6.
9. Franco OH, Bonneux L, de Laet C, i wsp. The Polymeal: a more natural, safer, and probably tastier (than the Polypill) strategy to reduce cardiovascular disease by more than 75%. BMJ. 2004;329:1447-50.
10. The Indian Polycap Study (TIPS). Effects of a polypill (Polycap) on risk factors in middle-aged individuals without cardiovascular disease (TIPS): a phase II, double-blind, randomised trial. Lancet. 2009 Mar 30.