Nowości w praktyce
Ryzyko występowania świstów i alergii u dzieci
dr n. med. Izabela Kupryś-Lipińska
OPIS BADANIA
W „Journal of Allergy and Clinical Immunology” opublikowano wyniki badania epidemiologicznego oceniającego związek przyczynowo-skutkowy między uczęszczaniem dziecka do żłobka i pozycją w rodzeństwie a występowaniem świstów w 5 r.ż.
Badanie zaplanowano jako badanie prospektywne oparte na obserwacji kohorty dzieci urodzonych w Manchesterze. Rekrutacja do badania odbywała się w okresie prenatalnym. Dane zbierane były w 1, 3 i 5 r.ż.
Na podstawie wypełnianych przez rodziców kwestionariuszy zbierano dane dotyczące występowania u dzieci objawów chorobowych, rozpoznania ustalonego przez lekarza i stosowanego u dziecka leczenia. Pod uwagę brano również narażenie na dym tytoniowy, status społeczno-ekonomiczny i obecność zwierząt w domu. Dane o uczęszczaniu przez dziecko do żłobka zbierano w 1 i 3 r.ż., a o rodzeństwie we wszystkich punktach czasowych.
W celu przeprowadzenia analizy czynników ryzyka wystąpienia świstów dzieci podzielono na grupy w następujący sposób:
1) pod względem uczęszczania do żłobka na dzieci:
- pozostające pod opieką w domu przez cały okres wczesnodziecięcy
- oddane pod opiekę do żłobka przed ukończeniem 6 m.ż.
- oddane do żłobka między 6 a 12 m.ż.
- uczęszczające do żłobka po ukończeniu 12 m.ż.
2) pod względem posiadanego starszego rodzeństwa na dzieci:
- niemające starszego rodzeństwa
- mające jednego starszego brata lub starszą siostrę
- mające dwoje starszego rodzeństwa
- majce więcej niż dwoje starszego rodzeństwa.
Dzieciom wykonywano pletyzmografię w wieku 3 i 5 lat oraz punktowe testy skórne z powszechnie występującymi alergenami wziewnymi w wieku 5 lat. Aktualne świsty definiowano jako świsty wstępujące u dzieci w czasie ostatnich 12 miesięcy przed bilansem przeprowadzanym w 5 r.ż.
Z 1085 dzieci włączonych do kohorty z analizy wyłączono te (133 dzieci), u których zastosowano interwencję środowiskową z powodu wysokiego ryzyka chorób atopowych (oboje rodzice mieli stwierdzoną atopię). Spośród pozostałych 952 ocenę w 5 r.ż. przeprowadzono u 922 dzieci (96,8%). Pełne dane dotyczące uczęszczania do żłobka zebrano od 845 dzieci. Z tej grupy 265 (33%) dzieci wychowywano w domu, pozostałe oddawano pod opiekę do żłobka, z czego większość po raz pierwszy po ukończeniu 12 m.ż. (77%). Starsze rodzeństwo miało 480 (52%) badanych dzieci, z czego większość jednego starszego brata lub siostrę (71%).
U 22% dzieci w wieku 5 lat rodzice zgłaszali występowanie świstów w ostatnich 12 miesiącach, 28% pięciolatków miało dodatni test skórny na co najmniej jeden alergen. Analiza wieloczynnikowa wykazała, że ryzyko wystąpienia świstów wzrasta u dzieci z dodatnimi testami skórnymi (OR=2,47; 95% CI, 1,66-3,67), płci męskiej (OR=1,49; 95% CI, 1,01-2,20), których matki chorują na astmę (OR=1,72; 95% CI, 1,10-2,68) i palą w czasie ciąży tytoń (OR=2,15; 95% CI, 1,26-3,66). Opieka w żłobku między 6 a 12 m.ż. i po ukończeniu 12 m.ż. zmniejszała ryzyko świstów w wieku 5 lat (OR odpowiednio: 0,25; 95% CI, 0,11-0,60 i 0,65; 95% CI, 0,44-0,98). Oddanie dziecka pod opiekę do żłobka między 6 a 12 m.ż. zmniejszało również ryzyko przewlekłych świstów (p=0,04). Nie wykazano zależności między uczęszczaniem do żłobka a wynikami badań czynnościowych płuc. Oddanie dziecka pod opiekę do żłobka w pierwszych 6 m.ż. wiązało się ze wzrostem ryzyka wystąpienia atopii (OR=2,47; 95% CI, 1,23-4,95). Obecność starszego rodzeństwa zmniejszała tylko ryzyko wystąpienia nieżytu nosa i zapalenia spojówek (OR=0,72; 95% CI, 0,54-0,97). Dzienna opieka nad dzieckiem w żłobku zmniejsza ryzyko występowania świstów w 5 r.ż. Efekt ten jest najsilniejszy, gdy dziecko oddane jest do żłobka między 6 a 12 m.ż.
Kontakt z innymi dziećmi w żłobku lub starszym rodzeństwem w domu jest uznawany za pośredni miernik ekspozycji na czynniki infekcyjne, a zmniejszenie narażenia na infekcje jest jednym z kluczowych elementów higienicznej teorii wzrostu zapadalności na choroby alergiczne i astmę oskrzelową. Dzieci mające starsze rodzeństwo lub uczęszczające do żłobka są bardziej narażone na infekcje, zatem wyniki przedstawionego badania są zgodne z higieniczną teorią rozwoju chorób alergicznych i astmy oskrzelowej.
Komentarz
prof. dr hab. med. Piotr Kuna i dr n. med. Izabela Kupryś-Lipińska, Klinika Chorób Wewnętrznych, Astmy i Alergii, Katedra Pulmunologii i Alergologii UM, Łódź
prof. dr hab. med. Piotr Kuna
dr n. med. Izabela Kupryś-Lipińska
Astma oskrzelowa obecnie stanowi jeden z ważniejszych problemów współczesnej medycyny. Według danych WHO na astmę choruje już 300 mln osób na świecie. Choroba ta dotyka ludzi w różnym wieku, ale najczęściej zaczyna się we wczesnym dzieciństwie. U 50-80% dorosłych chorujących na astmę pierwsze jej objawy pojawiają się przed 5 r.ż. Astma jest najczęstszą chorobą przewlekłą u dzieci i główną przyczyną ich nieobecności w szkole.
Badania epidemiologiczne (ISAAC i ECRHS) wykazują duże, nawet 15-krotne różnice w występowaniu astmy na świecie. Najwyższe wskaźniki chorobowości odnotowywane są w krajach wysoko rozwiniętych, o silniej gospodarce przemysłowej, z dużymi aglomeracjami miejskimi i wysokim poziomem dochodu narodowego. Problemy związane ze wzrostem częstości chorób alergicznych w ostatnich latach zostały dostrzeżone również w Polsce. W pierwszych ogólnopolskich badaniach epidemiologicznych PMSEAD prowadzonych pod patronatem Polskiego Towarzystwa Alergologicznego w latach 1998-1999 częstość występowania astmy oskrzelowej oszacowano na poziomie 8,6% wśród dzieci i 5,4% w grupie dorosłych.1,2 Najwyższe wskaźniki odnotowano w miastach. W centrum Łodzi występowanie astmy zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych było trzykrotnie wyższe w porównaniu z terenami wiejskimi oddalonymi 18 km od Łodzi.3 W zakończonym w ubiegłym roku badaniu Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce (ECAP) odnotowano dalszy wzrost zachorowań na astmę wśród dorosłych, a zwłaszcza wśród dzieci. Obecnie szacuje się, że na astmę w Polsce choruje ponad 4 mln osób.4 Aby skutecznie walczyć z epidemią astmy, trzeba poznać przyczyny tak gwałtownego wzrostu zachorowań na tę chorobę.
W rozwoju astmy istotną rolę wydają się odgrywać czynniki genetyczne, jednak zmiany genetyczne nie mogą być przyczyną epidemicznego wzrostu występowania tej choroby na świecie. Ilościowe i jakościowe zmiany genomu, które wpływają na fenotyp całych populacji, zachodzą powoli, z pokolenia na pokolenie, podczas gdy gwałtowny wzrost występowania astmy dotyczy ostatnich 20-30 lat. W związku z tym przyczyny wzrostu zapadalności na astmę poszukuje się wśród gwałtownie zmieniających się w ostatnich latach czynników środowiskowych. Szczególnie podatne na ich wpływ są dzieci, u których najczęściej dochodzi do pojawienia się pierwszych symptomów astmy i alergii. Wśród głównych czynników odpowiedzialnych za wzrost alergii najczęściej wymienia się zmiany w środowisku naturalnym zachodzące w wyniku urbanizacji i industrializacji, wzrost emisji zanieczyszczeń powietrza, zmiany klimatyczne, jak również zmianę warunków i stylu życia. Silne dowody przemawiają za tzw. higieniczną teorią rozwoju astmy i chorób alergicznych. Według niej alergia, która jest główną przyczyną astmy, wynika z zaburzenia równowagi układu immunologicznego. Płód rozwija się w środowisku ukierunkowanym na odpowiedź Th2 charakterystyczną dla reakcji alergicznej. Jest to korzystne z punktu widzenia ochrony przed odrzuceniem go przez układ immunologiczny matki jako obcogatunkowej tkanki. Po urodzeniu układ immunologiczny dziecka dojrzewa, a kontakt z drobnoustrojami stymuluje limfocyty Th1 odpowiedzialne za obronę przeciwinfekcyjną. Ograniczenie lub brak ekspozycji na czynniki infekcyjne dzieci wskutek nadmiernie sterylnych warunków życia, jałowej żywności sprzyja przetrwaniu fenotypu Th2 oraz rozwojowi astmy i alergii. Natomiast złe warunki higieniczne i posiadanie licznego rodzeństwa działa ochronnie przed rozwojem alergii.
W badaniu przeprowadzonym przez prof. Iwonę Stelmach i wsp. wykazano, że u dzieci wychowujących się w domach dziecka rzadziej występują objawy alergii niż u ich rówieśników wychowywanych w domach rodzinnych.5 Dzieci te pochodziły z ubogich, wielodzietnych rodzin mających problemy społeczne (nikotynizm, alkoholizm, bezrobocie, niepełna rodzina) i przed skierowaniem do domu dziecka mieszkały w złych warunkach lokalowych. Wielodzietność rodzin, złe warunki higieniczne, duże zagęszczenie osób na małym metrażu sprzyjają transmisji zakażeń szczególnie wśród małych dzieci. Stymulujący wpływ infekcji na układ immunologiczny zapobiegał u tych dzieci odpowiedzi o typie reakcji alergicznej.
Do podobnych wniosków dochodzimy, analizując wyniki przedstawionego powyżej badania Nicolaosa Nicolaou i wsp. Badanie przeprowadzono prospektywnie, dzięki czemu wartość uzyskanych wyników jest wyższa. Do uczestnictwa w nim dzieci rekrutowano jeszcze w okresie prenatalnym, co stanowi dość unikatową w epidemiologii okoliczność. Dzieci obserwowane były w długim, bo pięcioletnim okresie, a obserwacja obejmowała okres będący najbardziej wrażliwy dla rozwoju dziecka i jego układu immunologicznego. Pod uwagę wzięto liczne podejrzewane o udział w etiologii astmy czynniki. Autorzy analizowali częstość występowania objawów chorobowych, takich jak świsty wczesnodziecięce, i dodatnich testów alergologicznych. W swej analizie uwzględnili czas działania tych czynników w rozwoju dzieci. Badanie potwierdziło udział czynników genetycznych w pojawieniu się świstów wczesnodziecięcych (pozytywny wywiad rodzinny), podobnie jak atopii. Częstsze występowanie świstów u chłopców w tym wieku tłumaczy się węższymi drogami oddechowymi. Bierne narażenie na dym tytoniowy jest znanym silnym czynnikiem predysponującym do występowania u dzieci świstów. Kontakt z innymi dziećmi w żłobku lub starszym rodzeństwem w domu jest uznawany za pośredni miernik ekspozycji na czynniki infekcyjne. Uczęszczanie dziecka do żłobka zmniejszało ryzyko występowania u niego świstów w 5 r.ż. W tym badaniu potwierdziła się również wcześniejsza obserwacja, że posiadanie starszego rodzeństwa zmniejsza ryzyko pojawienia się objawów alergii. Uzyskane wyniki wspierają zatem higieniczną teorię rozwoju astmy i alergii.
Piśmiennictwo
1. Małolepszy J. i wsp. Występowanie chorób alergicznych w Polsce. Alergia Astma Immunologia, VII Zjazd PTA Łódź 2000;S2:163-169.
2. Liebhart J i wsp. Prevalence and risk factors for asthma in Poland: results from the PMSEAD study. J Investig Allergol Clin Immunol. 2007;17(6):367-74.
3. Kupryś I. i wsp.: Urban-rural differences in the prevalence of atopic diseases in Lodz province (Poland). Abstract Book, XXIII EAACI Congress, 12-16 June 2004, Amsterdam: 259.
4. Samoliński i wsp. Epidemiologia alergii i astmy w Polsce – doniesienie wstępne badania ECAP Terapia 2008;10:41-46.
5. Stelmach i wsp. Decreased markers of atopy in children with presumed early exposure to allergens, unhygienic conditions, and infections. Ann Allergy Asthma Immunol. 2007;99(2):170-7.