Sympozjum: gastroenterologia
Kaszel jako objaw choroby refluksowej przełyku
Kathleen Blondeau, MSc
Daniel Sifrim, MD, PhD
Lieven Dupont, MD, PhD
Jan Tack, MD, PhD
W SKRÓCIE
Kaszel może być pozaprzełykowym objawem choroby refluksowej przełyku. W artykule przedstawiono obecny stan wiedzy na temat patofizjologii, diagnostyki i leczenia zespołu kaszlowego choroby refluksowej. Wyniki najnowszych badań potwierdzają znaczenie słabo kwaśnego refluksu żołądkowo-przełykowego w powstawaniu kaszlu. Wiadomo również, że u niektórych chorych to kaszel może być przyczyną cofania się treści żołądka do przełyku, a odróżnienie go od kaszlu wywołanego refluksem wymaga obiektywnej diagnostyki epizodu kaszlu (tj. z wykorzystaniem manometrii przełyku). Leczenie zespołu kaszlowego choroby refluksowej wciąż wzbudza wiele kontrowersji i wymaga dalszych badań.
Wprowadzenie
Choroba refluksowa przełyku, którą cechuje obecność dolegliwości lub uszkodzeń błony śluzowej związanych z wstecznym przechodzeniem treści z żołądka do przełyku, jest jedną z najczęstszych chorób przewodu pokarmowego.1 Jej typowymi objawami są pieczenie w przełyku (zgaga) i cofanie się zawartości żołądka do przełyku (regurgitacje). Zarzucana wstecznie treść żołądka może oddziaływać nie tylko na przełyk, ale również na inne narządy, wywołując pozaprzełykowe zespoły choroby refluksowej. Do pozaprzełykowych objawów choroby refluksowej należą różne dolegliwości i zaburzenia ze strony płuc, uszu, nosa i gardła.
Według konsensusu z Montrealu zespół kaszlowy choroby refluksowej to jedna z jej pozaprzełykowych postaci o udokumentowanym związku z refluksem żołądkowo-przełykowym.1 Obecnie refluks uznawany jest za jedną z najczęstszych przyczyn przewlekłego kaszlu, tj. trwającego ponad 8 tygodni.2 Zależność tę jednoznacznie potwierdziły m.in. duże przeglądowe badania populacyjne. Wykazano w nich wzrost ryzyka wystąpienia przewlekłego kaszlu wśród chorych z objawami refluksu żołądkowo-przełykowego lub z zapaleniem przełyku i powszechne występowanie objawów choroby refluksowej u chorych przewlekle kaszlących. Kolejne argumenty przemawiające za tym założeniem to doniesienia o ustępowaniu kaszlu po zastosowaniu leczenia przeciwrefluksowego.3-5
Diagnostyka choroby refluksowej przełyku u przewlekle kaszlących chorych
Znaczenie słabo kwaśnego refluksu żołądkowo-przełykowego i obiektywna diagnostyka kaszlu
Tradycyjną metodą diagnostyki chorych z podejrzeniem zespołu kaszlowego choroby refluksowej przełyku, zwłaszcza w przypadku, gdy empiryczne leczenie hamujące wydzielanie kwasu solnego w żołądku okazuje się niewystarczające lub nieskuteczne, jest pH-metria przełyku. W przeprowadzonej w jednym z kanadyjskich ośrodków referencyjnych retrospektywnej analizie wyników pomiarów pH-metrycznych obecność nieprawidłowej kwaśnej treści w przełyku stwierdzono u 52% ze 133 przewlekle kaszlących chorych.6 Badanie z wykorzystaniem drugiej sondy pH-metrycznej wykazało, że u 52% badanych chorych kwaśna treść była obecna również w części bliższej przełyku. U ponad 1/3 badanych w pozycji leżącej na wznak kwaśna treść była obecna w dalszej lub bliższej części przełyku. Przedstawione wyniki potwierdzają częste występowanie choroby refluksowej przełyku u przewlekle kaszlących chorych.
Od dawna podejrzewano, że w patogenezie dolegliwości i uszkodzeń błony śluzowej w chorobie refluksowej przełyku uczestniczy niekwaśny i słabo kwaśny (najniższe pH >4) refluks żołądkowo-przełykowy. Monitorowanie wszystkich epizodów wstecznego odpływu treści żołądka do przełyku, a także różnicowanie refluksu kwaśnego, słabo kwaśnego i zasadowego umożliwia ambulatoryjna pH-metria przełyku połączona z pomiarem impedancji.7
W 2005 r. Sifrim i wsp.8 przedstawili wyniki badania z udziałem 22 przewlekle kaszlących chorych, w którym dowiedli istnienia zależności między kwaśnym i słabo kwaśnym refluksem żołądkowo-przełykowym a kaszlem. Prowadząc jednoczesne ambulatoryjne pomiary manometryczne, pH-metryczne i impedancji przełyku, wykazali, że większość napadów kaszlu (70%) występowała niezależnie od refluksu, ale 30% z nich wiązało się czasowo z refluksem. Niespodziewanie stwierdzono, że w połowie tych przypadków to kaszel poprzedzał refluks, w związku z tym wydaje się on raczej konsekwencją kaszlu, a nie jego przyczyną. Wcześniej niewiele wiedziano na temat tego zjawiska, przemawia ono jednak za hipotezą, że kaszel, zwiększając gradient ciśnień między jamą brzuszną i klatką piersiową, może prowadzić do wstecznego przemieszczania się treści z żołądka do przełyku, a między kaszlem i refluksem może istnieć zjawisko samonapędzającego się dodatniego sprzężenia zwrotnego. U drugiej połowy badanych chorych kaszel występował po epizodzie refluksu kwaśnego (32%) lub słabo kwaśnego (17%). Było to pierwsze badanie, w którym wykazano, że słabo kwaśny refluks żołądkowo-przełykowy może być przyczyną przewlekłego kaszlu; tym samym wywarło ono ogromny wpływ na diagnostykę i leczenie chorych z przewlekłym kaszlem.
Niedawno ten sam zespół naukowców przedstawił wyniki identycznego badania, ale z udziałem 100 przewlekle kaszlących chorych (przy czym 23 z nich przyjmowało inhibitor pompy protonowej).9 Tylko 20 uczestników badania zgłaszało dolegliwości typowe dla choroby refluksowej przełyku. W czasie badania chorzy sygnalizowali epizod kaszlu, naciskając specjalnie oznakowany przycisk na urządzeniu rejestrującym dane. Nieprawidłowe wartości pH w przełyku stwierdzono u 27 chorych nieleczonych inhibitorem pompy protonowej i tylko u 1 chorego stosującego lek z tej grupy. Gdy epizod kaszlu identyfikowano za pomocą znacznika rejestracji zdarzeń, dodatnie prawdopodobieństwo wystąpienia zależności między refluksem i kaszlem odnotowano tylko u 11 chorych. Kiedy zaś do wykrycia epizodu kaszlu wykorzystano manometrię przełyku, dodatnie prawdopodobieństwo dla zależności między tymi objawami stwierdzono u 36 chorych – w tym u 9 chorych z refluksem kwaśnym, 23 chorych z refluksem słabo kwaśnym (15 nieleczonych i 8 leczonych inhibitorem pompy protonowej) i 4 chorych z obydwoma postaciami refluksu. U 42 chorych refluks występował po epizodzie kaszlu.
Znaczenie obiektywnej metody identyfikacji epizodów kaszlu potwierdziło najnowsze badanie z udziałem 14 chorych, w którym pH-metrię przełyku połączono z badaniem manometrycznym.10 Chorzy zgłosili tylko 39% epizodów kaszlu stwierdzonych w badaniu manometrycznym, wykorzystując w tym celu specjalnie oznakowany przycisk na urządzeniu rejestrującym. Badaniem objęto dodatkowo 41 chorych, u których wykonano tylko pH-metrię. Dodatnie prawdopodobieństwo wystąpienia sekwencji zdarzeń refluks–kaszel odnotowano u 11 uczestników badania (20%), natomiast u 5 chorych stwierdzono dodatnie prawdopodobieństwo wystąpienia zależności kaszel–refluks.
Wyniki przedstawionych badań dowodzą, jak duże znaczenie dla diagnostyki ma ocena zarówno samego słabo kwaśnego refluksu żołądkowo-przełykowego, jak i w połączeniu z manometrią przełyku. Równoczesna manometria żołądka i przełyku umożliwia obiektywną, ilościową ocenę kaszlu oraz precyzyjną analizę zależności czasowych między kaszlem i refluksem, ma więc istotne znaczenie diagnostyczne. Czujników rejestrujących zmiany ciśnienia nie umieszcza się jednak rutynowo w sondach pH-metrycznych lub impedancyjnych, są one kosztowne i mają ograniczoną trwałość. Obecnie trwają prace nad zastosowaniem światłowodów jako mikroczujników zmian ciśnienia, które można byłoby wbudować do sondy pH-metrycznej i dzięki temu precyzyjnie zidentyfikować epizody kaszlu. Przedstawiono już wstępne wyniki tych prac.11 Przypuszczalny udział słabo kwaśnego refluksu w patogenezie choroby refluksowej przełyku nie tylko wskazuje, że sama pH-metria nie pozwoli w pełni ocenić refluksu u przewlekle kaszlących chorych, ale może również wyjaśnić, dlaczego leki hamujące wytwarzanie kwasu solnego stosowane w dużych dawkach niedostatecznie lub w ogóle nie łagodzą przewlekłego kaszlu.
Badania z udziałem chorych, u których leki zmniejszające wytwarzanie kwasu solnego w żołądku są nieskuteczne
Tutuian i wsp.12 przedstawili retrospektywną analizę dużej populacji chorych, u których wykonano badanie impedancji przełyku połączone z pH-metrią w celu zdiagnozowania uporczywych dolegliwości, które wiązano z chorobą refluksową przełyku i które utrzymywały się mimo stosowania leków hamujących wydzielanie kwasu solnego. Analizą objęto okres 3 lat, włączając do badanej grupy 50 chorych (w tym 38 kobiet; średnia wieku badanej grupy: 43 lata) z uporczywym kaszlem, który nie ustępował mimo przyjmowania przynajmniej dwa razy dziennie inhibitora pompy protonowej. Oceniano obecność kwaśnej treści w przełyku, epizody refluksu zidentyfikowane z zastosowaniem pomiaru impedancji wewnątrzprzełykowej oraz czasową zależność między kaszlem (sygnalizowanym przez chorych za pomocą specjalnie oznakowanego przycisku na urządzeniu rejestrującym) a refluksem.
Obecność kwaśnej treści w przełyku stwierdzono tylko u jednego chorego leczonego inhibitorem pompy protonowej. U 13 chorych (26%) co najmniej połowa napadów kaszlu była związana z epizodami refluksu (tzw. pozytywny wskaźnik objawów), we wszystkich przypadkach był to refluks słabo kwaśny (najniższe pH >4). Pozytywny wskaźnik objawów częściej dotyczył mężczyzn i osób młodych, jednocześnie w czasie badania sygnalizowali oni mniej napadów kaszlu niż chorzy, u których wskaźnik objawów był negatywny. Sześciu spośród tych chorych poddano operacji przeciwrefluksowej, której skuteczność potwierdzono w rozmowie telefonicznej przeprowadzonej średnio 17 miesięcy po zabiegu.
Przedstawione badanie jako pierwsze wskazywało na udział słabo kwaśnego refluksu żołądkowo-przełykowego w patofizjologii przewlekłego kaszlu utrzymującego się mimo stosowania leków hamujących wydzielanie kwasu solnego. Ze względu jednak na jego wady, takie jak identyfikacja epizodu kaszlu za pomocą znacznika rejestracji zdarzeń, retrospektywny charakter i kwalifikacja uczestników spośród chorych skierowanych na skomplikowane badanie refluksu, nie określa ono rzeczywistej częstości występowania kaszlu związanego ze słabo kwaśnym refluksem niepoddającym się leczeniu inhibitorem pompy protonowej. Nie wykonano ponadto obiektywnych badań refluksu i kaszlu po zabiegu operacyjnym. Nie do końca wiadomo również, czy kaszel był główną, czy też tylko jedną z wielu dolegliwości wiązanych z chorobą refluksową przełyku.
W wieloośrodkowym, francusko-belgijskim badaniu mierzono pH i impedancję przełyku u osób z podejrzeniem choroby refluksowej, zarówno leczonych, jak i nieleczonych inhibitorem pompy protonowej.13 Najczęstszą dolegliwością towarzyszącą słabo kwaśnemu refluksowi, niezależnie od stosowania inhibitora pompy protonowej, był kaszel. Badaniem objęto 38 przewlekle kaszlących chorych, którzy nie przyjmowali inhibitora pompy protonowej. U 10 z nich (26%) co najmniej połowa napadów kaszlu była związana z epizodami refluksu kwaśnego, a u 12 (32%) stwierdzono dodatnie prawdopodobieństwo wystąpienia zależności kaszel–refluks kwaśny. Dla refluksu słabo kwaśnego pozytywny indeks objawów miało trzech kolejnych chorych (8%), a dodatnie prawdopodobieństwo wystąpienia zależności kaszel–refluks miało sześciu (16%) kolejnych. Wśród 24 chorych z uporczywym kaszlem stosujących inhibitor pompy protonowej dodatnie prawdopodobieństwo wystąpienia zależności refluks–objaw stwierdzono tylko u jednego chorego (4%) dla refluksu kwaśnego i u pięciu (21%) dla refluksu słabo kwaśnego.
Analogiczne wyniki uzyskano w kolejnym wieloośrodkowym badaniu, w którym monitorowano pH i impedancję przełyku u chorych z uporczywymi dolegliwościami odnoszonymi do choroby refluksowej przełyku, utrzymującymi się mimo stosowania inhibitora pompy protonowej.14 Przewlekły kaszel zgłaszało 48 chorych, z których u dziewięciu co najmniej połowa napadów kaszlu była związana z epizodami refluksu słabo kwaśnego. Żaden z uczestników badania przyjmujących inhibitor pompy protonowej nie miał pozytywnego wskaźnika objawów dla refluksu kwaśnego. Dodatnie prawdopodobieństwo wystąpienia kaszlu związanego z refluksem stwierdzono u 11 chorych.
Przedstawione wyniki badań potwierdzają istnienie zależności między epizodami słabo kwaśnego refluksu żołądkowo-przełykowego i kaszlem u chorych nieprzyjmujących inhibitorów pompy protonowej, a zwłaszcza u chorych z uporczywym kaszlem utrzymującym się mimo ich stosowania. Przemawiają one również za zastosowaniem pomiaru impedancji połączonego z pH-metrią w diagnostyce chorych, u których inhibitor pompy protonowej jest nieskuteczny. Jak wynika z wcześniejszych rozważań, w diagnostyce należy uwzględnić również obiektywną metodę identyfikacji epizodu kaszlu.