Program edukacyjny: diabetologia
Leczenie otyłości
Warren G. Thompson, MD
David A. Cook, MD
Matthew M. Clark, PhD
Aditya Bardia, MD, MPH
James A. Levine, MD, PhD
W SKRÓCIE
Otyłość to jeden z najtrudniejszych problemów, z jakim stykają się lekarze podstawowej opieki zdrowotnej w swojej codziennej praktyce. Mimo wysiłków ze strony zarówno pacjentów, jak i lekarzy rozpowszechnienie otyłości wzrasta. Leczenie otyłości opiera się na wielokierunkowym działaniu obejmującym sposób odżywiania, aktywność fizyczną i zagadnienia behawioralne. Wskazane może być również leczenie farmakologiczne i chirurgiczne. W artykule opisano każdą z metod terapeutycznych, przestawiono wskazówki dotyczące leczenia otyłości w warunkach podstawowej opieki zdrowotnej, a także praktyczne sposoby zmniejszenia masy ciała.
Na całym świecie obserwuje się szybko narastającą epidemię otyłości, która zwiększa ryzyko chorobowości i śmiertelności. Szacuje się, że w USA z powodu otyłości rocznie umiera 300 tys. osób,1 choć liczba ta budzi kontrowersje.2 W USA bezpośrednie roczne koszty opieki medycznej (1999 r.) wynoszą 70 miliardów dolarów.3 Mimo tych ogromnych pieniędzy przeznaczonych na walkę z otyłością, jej występowanie stale wzrasta.
Za kryterium rozpoznania otyłości przyjmuje się wskaźnik masy ciała (BMI) wynoszący 30 kg/m2 lub więcej. Zgodnie z tą definicją nadwadze odpowiada wskaźnik masy ciała mieszczący się w przedziale 25,0-29,9 kg/m2, a otyłości olbrzymiej równy 40 kg/m2 lub wyższy. Nadwaga dotyczy ok. 1/3 Amerykanów, kolejna 1/3 to osoby otyłe, a 4,5% cierpi na otyłość olbrzymią.4 Niestety, otyłość często pozostaje nierozpoznana (Bardia A, Holtan SG, Slezak JM, Thompson WG, dane niepublikowane 2006).5,6 Sytuację może poprawić wyliczenie i wprowadzenie do dokumentacji medycznej pacjenta wartości wskaźnika masy ciała. Powinno się również wprowadzać pomiar obwodu w pasie i biodrach, ponieważ te wskaźniki wpływają na rokowanie niezależnie od BMI.7 Rozpoznanie otyłości jest ważne z punktu widzenia opracowania planu terapeutycznego.6,8 W artykule skupiono się na stworzeniu optymalnego schematu postępowania terapeutycznego.
Zmniejszenie masy ciała wymaga utrzymania ujemnego bilansu energetycznego: zużycie energii musi przewyższać jej podaż. Zalecamy ustalenie dobowego deficytu energetycznego na poziomie 2092 kJ (500 kcal), co powinno redukować masę ciała o 0,45 kg na tydzień.9 Dzięki ograniczeniu spożycia kalorii i zwiększeniu zużycia energii takie tempo zmniejszania masy ciała jest teoretycznie możliwe, ale najskuteczniejsze w osiągnięciu i utrzymaniu deficytu energetycznego na poziomie 2092 kJ na dobę jest jednoczesne stosowanie obu tych strategii. W artykule skupiono się przede wszystkim na metodach ograniczenia spożycia kalorii (diety, leki, chirurgia bariatryczna), następnie omówiono metody zwiększenia zużycia energii (ćwiczenia oraz inne formy ruchu), a na zakończenie przedstawiono wytyczne dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej dotyczące zmniejszenia spożycia kalorii i zwiększenia aktywności fizycznej pacjentów z otyłością.