Pediatria 2025 'Profilaktyka i prewencja w pediatrii i psychiatrii dziecięcej' | Kongres Akademii po Dyplomie już 11-12 kwietnia w Warszawie! Sprawdź >
Sympozjum: intensywna terapia
Odzwyczajanie od respiratora
Ian Moonsie MRCP1
Craig Davidson MA MD FRCP2
W SKRÓCIE
Odzwyczajanie od respiratora jest procesem prowadzącym do uzyskania niezależności od mechanicznego wspomagania wentylacji. Często przebiega bardzo szybko i bez zakłóceń, ponieważ ponad 90% pacjentów przyjmowanych na oddział intensywnej terapii wymaga mechanicznej wentylacji przez okres krótszy niż tydzień.1 Leczenie pozostałych pacjentów pochłania 40% wszystkich środków, a śmiertelność w tej grupie wynosi 25-60%. U 2-5% chorych wentylacja trwa długo, jest trudna i pacjenta nie udaje się od niej odzwyczaić w ciągu 3 tygodni. Od niedawna sugeruje się skuteczność pewnych metod odzwyczajania, które czasem związane są z długotrwałą wentylacją mechaniczną w warunkach domowych. W pracy omówiono główne zagadnienia związane z optymalnym odzwyczajaniem od respiratora.
Protokoły odzwyczajania i czas rozpoczęcia
Odzwyczajanie od respiratora zwykle rozpoczyna się, gdy następuje poprawa wymiany gazowej, pacjent otrzymuje zredukowane dawki leków inotropowo-dodatnich i sedatywnych oraz obserwuje się próby samodzielnego oddychania (tab. 1). Zwykle zbiega się to w czasie z powrotem do zdrowia. Fundamentalne znaczenie ma przy tym skuteczne leczenie wstępne.
Badania sugerują, że stosowanie przez personel pielęgniarski specjalnych protokołów postępowania umożliwia szybsze odzwyczajanie i zmniejsza liczbę powikłań.2,3 Nakazują one okresowe monitorowanie po intubacji w celu wykorzystania możliwości zmniejszania wspomagania wentylacji, zamiast kierowania się błędną intuicją kliniczną, która może być przydatna na oddziałach ogólnych, ale nie na OIT.4 Niestety stosowało je tylko 17% (33 z 195) oddziałów intensywnej terapii ankietowanych w 2002 r. przez NHS Modernisation Agency,1 co prawdopodobnie wynika z niedoboru personelu i specyfiki tych oddziałów.
Strategie wentylacji w procesie odzwyczajania od respiratora
Proces odzwyczajania przebiega w trzech etapach:
- zmiana wentylacji z kontrolowanej na wspomaganą
- stopniowe zmniejszanie wspomagania wentylacji, aż do uzyskania wydolnego oddechu spontanicznego
- ekstubacja.