Pediatria 2025 'Profilaktyka i prewencja w pediatrii i psychiatrii dziecięcej' | Kongres Akademii po Dyplomie już 11-12 kwietnia w Warszawie! Sprawdź >
Program edukacyjny: gastroenterologia
68-letni pacjent zażywający przewlekle niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ)
prof. dr hab. med. Mirosław Jarosz
68-letni pacjent zgłosił się z powodu trwającego od 2 miesięcy okresowego bólu w nadbrzuszu oraz postępującego osłabienia, męczliwości, senności i zaburzeń koncentracji uwagi. Od około 3 lat odczuwał okresowo niewielki ból lub dyskomfort w nadbrzuszu. Miał dobry apetyt, nie chudł, rytm wypróżnień prawidłowy (stolce brązowe, bez obecności krwi).
Od 6 lat jest leczony z powodu choroby zwyrodnieniowej stawów. Przez 3 lata zażywał (z zadowalającym efektem) paracetamol, następnie z powodu coraz mniejszej skuteczności tego leku zastosowano u niego niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ): najpierw diklofenak, a w ostatnich 6 miesiącach piroxicam w dawce 20 mg/24h. Rok temu z powodu skarg na utrzymujący się od 2 lat okresowy ból w nadbrzuszu zastosowano u chorego antagonistę receptora H2 (ranitydynę) w dawce 2 × 150 mg. Spowodowało to ustąpienie bólu (okresowo występował jedynie niewielki dyskomfort w nadbrzuszu).
Badanie przedmiotowe: Stan ogólny dobry. Czynność serca miarowa (84 uderzeń/min), RR 135/80. Płuca bez zmian osłuchowych. Brzuch miękki. Stwierdzono niewielką bolesność przy obmacywaniu w nadbrzuszu, bez wyczuwalnych patologicznych oporów. W badaniu per rectum pusta bańka odbytnicy, ślad brązowego stolca na rękawiczce. W zasięgu palca nie stwierdzono zmian patologicznych.
Pytania:
1. Jakie powinno być rozpoznanie wstępne i jakie badania należy wykonać?
2. Czy dotychczasowe leczenie ochronne przed powikłaniami związanymi z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi było prawidłowe?
Odpowiedzi:
Ad. 1. Niesteroidowe leki przeciwzapalne u większości chorych uszkadzają błonę śluzową żołądka i dwunastnicy, powodując wybroczyny, nadżerki oraz wrzody. Objawy kliniczne oraz trzyletni okres zażywania NLPZ dają podstawę do rozpoznania wrzodu jako powikłania po leczeniu tymi lekami. Ponieważ bólowi w nadbrzuszu towarzyszyły męczliwość, osłabienie i narastająca senność, prawdopodobnie doszło w ostatnich tygodniach do utraty krwi z powodu krwawienia do górnego odcinka przewodu pokarmowego.
Na podstawie odchyleń w badaniach dodatkowych stwierdzono niedokrwistość mikrocytarną (morfologia krwi: Er 3 450 000 (N=4 700 000-6 100 000), Hg 9,2 g/dl (N=14,0-18,0 g/dl), MCV 70,1 fL (N=80,0-94,0), MCHC 28 g/dl (N=32-36 g/dl) oraz obniżony poziom żelaza w surowicy do 28 µg/dl (N=35-150 µg/dl). Pozostałe badania były prawidłowe.
Gastroskopia: liczne wybroczyny i nadżerki w żołądku, głównie w antrum. Opuszka dwunastnicy przekrwiona, na ścianie przedniej wrzód o wymiarach 1,5 × 2 cm.
Kolonoskopia: nie stwierdzono zmian patologicznych.