ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Pierwszy dyżur
Pierwsze kroki diagnostyczne i terapeutyczne przy objawowej nadczynności tarczycy
dr hab. n. med. Michał Rabijewski
Wprowadzenie
Nadczynność tarczycy jest częstym schorzeniem endokrynologicznym. Chorobę stwierdza się u ok. 2% populacji dorosłych. Częstość występowania wola guzowatego zależy od stopnia niedoboru jodu i zmniejsza się w Polsce systematycznie od 20 lat. Wzrasta natomiast częstość autoimmunologicznych chorób tarczycy, w tym choroby Gravesa-Basedowa. Nieprawidłowe lub zbyt późne rozpoznanie i leczenie nadczynności tarczycy prowadzi do przełomu tarczycowego, który może zakończyć się śmiercią pacjenta.
Definicja nadczynności tarczycy
Nadczynność tarczycy (hipertyreoza) to zespół objawów chorobowych będących następstwem zwiększenia stężenia hormonów tarczycy w surowicy. Dochodzi do tego w konsekwencji zwiększenia syntezy, zaburzeń w metabolizmie, zaburzonej czynności receptorów lub przedawkowania tyroksyny w trakcie leczenia.
Epidemiologia
W krajach o wysokiej podaży jodu w środowisku najczęstszą przyczyną nadczynności tarczycy jest choroba Gravesa-Basedowa (ok. 75%). Wole guzowate nadczynne to powód nadczynności tarczycy u ok. 20% pacjentów, natomiast pozostały odsetek stanowią zapalenia i nowotwory tarczycy. Nadczynność tarczycy występuje 5-krotnie częściej u kobiet.
Przyczyny
- Choroba Gravesa-Basedowa związana z obecnością przeciwciał przeciwko receptorowi dla TSH (TRAb)
- Wole guzowate nadczynne
- Autonomiczny nadczynny guzek tarczycy
- Zapalenia tarczycy: podostre (choroba de Quervaina), poporodowe
- Nadmierne wydzielanie tyreotropiny (TSH) przez guzy przysadki (tyreotropinoma)
- Nadmierna podaż jodu (zespół Jod-Basedow) lub hormonów tarczycy
- Zróżnicowany rak tarczycy (brodawkowaty, pęcherzykowy)
Najczęstsze objawy kliniczne nadczynności tarczycy
- Tachykardia, zaburzenia rytmu serca (skurcze dodatkowe nadkomorowe i rzadziej komorowe, napadowe migotanie przedsionków, zwiększona amplituda ciśnienia krwi, niewydolność krążenia)
- Zmniejszenie masy ciała, hiperglikemia, hipocholesterolemia
- Pobudliwość nerwowa, bezsenność, trudności w koncentracji, drżenie rąk, osłabienie mięśniowe
- Biegunki
- Wzmożona potliwość, wypadanie włosów, świąd skóry, pękanie paznokci, skóra gładka, aksamitna, ciepła, wilgotna, niekiedy obrzęk przedgoleniowy
- Objawy oczne u ok. 10% chorych z chorobą Gravesa-Basedowa
Badania laboratoryjne
- Podwyższone stężenie wolnych hormonów tarczycy w surowicy: tyroksyny (fT4) i trijodotyroniny (fT3)
- Niskie stężenie TSH w surowicy (wole guzowate, choroba Gravesa-Basedowa i zapalenia tarczycy) lub podwyższone (nadczynność tarczycy w przebiegu chorób układu podwzgórzowo-przysadkowego, np. tyreotropinoma)
- Podwyższone stężenie TRAb u chorych z chorobą Gravesa-Basedowa
Badania obrazowe
U wszystkich pacjentów trzeba wykonać badanie ultrasonograficzne tarczycy. U chorych z wolem wieloguzkowym w badaniu USG stwierdza się zmiany guzkowe (hipo- lub hiperechogeniczne). Należy u nich wykonać biopsję aspiracyjną cienkoigłową celowaną (BACC).
U pacjentów z chorobą Gravesa-Basedowa oraz zapaleniami tarczycy obserwuje się wole miąższowe, hipoechogeniczne, o wzmożonym przepływie krwi w badaniu dopplerowskim. Często w celu diagnostyki różnicowej wskazana jest scyntygrafia tarczycy.