Program edukacyjny: osteoporoza
Komentarz do artykułu: POSZERZAJĄC MOŻLIWOŚCI DXA POZA POMIAR GĘSTOŚCI MINERALNEJ KOŚCI: ANALIZA BUDOWY BLIŻSZEGO ODCINKA KOŚCI UDOWEJ publikowanego w lutowym numerze „Medycyny po Dyplomie” (MpD 17/2)
dr hab. n. med. Mirosław Jabłoński
Komentarz
Inżynieryjny tekst pracy stanowi przegląd stanu wiedzy odnośnie możliwości zastosowania techniki podwójnej absorpcjometrii fotonowej (DEXA) dla oceny nie tylko powierzchniowej gęstości mineralnej bliższego końca kości udowej. Autor wskazuje na znane walory techniki DEXA, odnosząc je jednocześnie do zagadnień wytrzymałości kości. Słusznie stwierdza, że parametry wytrzymałości mogą zostać określone precyzyjnie jedynie podczas złamań doświadczalnych w warunkach laboratoryjnych, co czyni je bezużytecznymi w praktyce klinicznej. Należy więc, zdaniem autora, starać się określić przybliżony parametr wytrzymałości innymi sposobami.
Stworzenie właściwego inżynieryjnego modelu kości w celu nieinwazyjnego określenia jej przybliżonych parametrów mechanicznych jest atrakcyjne i w znacznej mierze uzasadnione. Przyjmuje się jednak, że wytrzymałość uwarunkowana jest jedynie obecnością zmineralizowanej części twardej. Drugim warunkiem poprawności przyjętego modelu jest założenie, że wytrzymałość tkanki kostnej nie zmienia się wraz z wiekiem. Oba te postulaty nie muszą jednak być prawdziwe w warunkach biologicznych; pierwszy, gdy mamy do czynienia z gwałtownie narastającymi przeciążeniami, jakie mają miejsce podczas złamań, drugi zaś wyraźnie umyka kontroli w przypadku zaburzeń składu mineralnego beleczek kostnych np. we fluorozie.