Pediatria 2025 'Profilaktyka i prewencja w pediatrii i psychiatrii dziecięcej' | Kongres Akademii po Dyplomie już 11-12 kwietnia w Warszawie! Sprawdź >
Przypadek kliniczny
Pacjent z bólem brzucha i zaburzeniami wypróżniania
lek. Kamil Astapczyk
lek. Mikołaj Czerniawski
lek. Inna Diemieszczyk
dr hab. n. med. Hady Razak Hady
prof. dr hab. n. med. Jacek Dadan
dr hab. n. med. Piotr Myśliwiec
Opis przypadku
Jesienią 2016 r. 35-letni pracownik zakładów mięsnych zaczął odczuwać bóle brzucha. Były one najbardziej nasilone w godzinach rannych, a zmniejszały się po oddaniu stolca. Mężczyzna uskarżał się poza tym na zaparcia, wrażenie niepełnego wypróżnienia oraz zmniejszenie masy ciała o ok. 10 kg w ciągu 6 miesięcy. Pacjent nie leczył się na choroby przewlekłe, nie był pod opieką poradni specjalistycznej ani nie zasięgał porady lekarza rodzinnego. Z zebranego wywiadu wynika, że nigdy nie był hospitalizowany i nie przechodził ciężkich chorób. Regularnie spożywał wysokoprocentowy alkohol (do 0,5 litra co 2-3 dni), a także był nałogowym palaczem (18 paczkolat). Jego dieta obfitowała w duże ilości czerwonego mięsa; unikał warzyw. Dziadek pacjenta chorował na raka płuca.
Kiedy objawy przybrały na sile, chory zgłosił się do lecznictwa otwartego szpitala powiatowego, gdzie zlecono badania laboratoryjne i obrazowe. W badaniach laboratoryjnych z odchyleń stwierdzono: białko ostrej fazy (CRP) 10,6 mg/dl, aminotransferaza alaninowa (AlAT) 45,4 j.m./l, aminotransferaza asparaginianowa (AspAT) 63,0 j.m./l, γ-glutamylotranspeptydaza (GGTP) 196 j.m./l, żelazo w surowicy 48 μg/dl, odczyn Biernackiego (OB) 26 mm/h, neutrofilię 6040/μl, eozynofilia 490/μl. Wykonano RTG klatki piersiowej, które wykazało delikatne okołooskrzelowe zagęszczenia zapalne w polu przysercowym prawym. W RTG jamy brzusznej w pozycji stojącej uwidoczniono odcinkowo rozdęte jelito cienkie w śródbrzuszu, zwężone po stronie prawej z możliwą modelacją. W USG jamy brzusznej obserwowano miernie powiększoną wątrobę z licznymi obszarami izoechogenicznymi i hiperechogenicznymi o średnicy od 28 do 49 mm. W okolicy wnęki wątroby oraz okołoaortalnej uwidoczniono pojedyncze powiększone węzły chłonne. Śledziona była powiększona do 140 × 69 mm, jednorodna; pęcherzyk żółciowy miernie wypełniony, o pogrubiałej ścianie, bez złogów; pęcherz moczowy również o pogrubiałej ścianie.
U pacjenta wykonano tomografię komputerową z kontrastem. W opisie stwierdzono: „wątroba nieco powiększona, o niejednorodnej densyjności, z licznymi zmianami ogniskowymi do średnicy 7,0 cm, zajmującymi ¼ miąższu wątroby – część największych zmian posiada centralne zwapnienia niezwiązane z wysyceniem kontrastowym (ryc. 1); pogrubienie ścian esicy po stronie lewej od pęcherza moczowego w kierunku lewego dołu biodrowego na odcinku 8,0 cm do około 15 mm – pasaż zachowany, zatarcie płaszczyzn tłuszczowych oraz liczne węzły chłonne w otoczeniu do 10 mm (ryc. 2); limfadenopatii okołoaortalnej i naczyniowej nie stwierdzono, liczne drobne węzły chłonne; pola płucne uwidocznione na skanach dobrze upowietrznione, bez zmian ogniskowych”.