Kardiologia
Pogrypowe zapalenie mięśnia sercowego
dr n. med. Radosław Sierpiński1
dr hab. n. med. Andrzej Ciszewski, prof. nadzw. IK2
Chociaż pogrypowe zapalenie mięśnia sercowego zwykle przebiega bezobjawowo, to ze względu na epidemiologię grypy oraz potencjalnie groźne powikłania choroby i jej podstępny przebieg wymaga ostrożnego różnicowania w diagnostyce. Adekwatne leczenie powinno być wdrożone możliwie najszybciej po wykonaniu przynajmniej podstawowych badań określających funkcję mięśnia sercowego. Ważne jest również edukowanie pacjentów, gdyż ich wyczulenie na objawy kardiologiczne występujące w trakcie infekcji grypowej lub po niej może zaprocentować szybkim wprowadzeniem skutecznej terapii.
Cele artykułu
Po przeczytaniu artykułu Czytelnik powinien wiedzieć:
• jak rozpoznać przypadki wymagające diagnostyki w kierunku pogrypowego zapalenia mięśnia sercowego
• jak wdrożyć diagnostykę pogrypowego zapalenia mięśnia sercowego
• jak wdrożyć podstawowe leczenie pogrypowego zapalenia mięśnia sercowego
• jak rozpoznać przypadki wymagające pilnego skierowania chorego z pogrypowym zapaleniem mięśnia sercowego
Wprowadzenie
Wiedza na temat pozapłucnych powikłań grypy jest szeroko rozpowszechniona, a z przypadkami tych zaburzeń lekarze stykają się w codziennej praktyce klinicznej. Szacuje się, że u ponad 50% pacjentów bez rozpoznanej wcześniej choroby serca po przebyciu niepowikłanej infekcji grypowej widoczne są subtelne zmiany w EKG, które z czasem wracają do normy.1 U większości pacjentów chorujących na wirusowe zapalenie mięśnia sercowego objawy są skąpe lub w ogóle nie występują, w związku z czym chorzy ci nie szukają pomocy lekarskiej. Jeżeli jednak objawy występują, to bywają bardzo niejednoznaczne – od niespecyficznych zmian elektrokardiograficznych, przez ból w klatce piersiowej, zaburzenia rytmu serca, aż do znacznego upośledzenia funkcji skurczowej mięśnia lewej komory i niestabilności hemodynamicznej – przez co rozpoznanie jest trudne do ustalenia. Nie ma typowych objawów zapalenia mięśnia sercowego, które umożliwiłyby szybkie i oczywiste ustalenie rozpoznania. Najczęściej pacjenci skarżą się na ograniczenie wydolności fizycznej, zmęczenie i duszność. Mogą występować nietypowe bóle w klatce piersiowej, a także dolegliwości wynikające z zaburzeń rytmu serca (szybkie lub wolne bicie serca), np. kołatanie serca.
Wydaje się, że zmiany anatomopatologiczne w przebiegu ostrego zapalenia mięśnia sercowego są dobrze znane, jednak towarzyszące im objawy mogą być mylące ze względu na swoją różnorodność (tab. 1). W badaniach zajęcie mięśnia sercowego podczas infekcji grypowej szacuje się na 10-30%.2-4 Ciężkie zapalenie mięśnia sercowego występuje relatywnie rzadko, jednak ze względu na ryzyko zgonu wymaga natychmiastowego rozpoznania i leczenia.1,3