Wytyczne w praktyce
Wytyczne dotyczące rewaskularyzacji mięśnia sercowego 2018 a polskie realia – punkt widzenia kardiologów interwencyjnych
dr n. med. Michał Hawranek1
prof. dr hab. n. med. Wojciech Wojakowski2
prof. dr hab. n. med. Adam Witkowski3
prof. dr hab. n. med. Mariusz Gąsior1
prof. dr hab. n. med. Dariusz Dudek4
Wytyczne dotyczące rewaskularyzacji mięśnia sercowego z 2018 r. to już 3 edycja dokumentu poświęconego metodom leczenia choroby wieńcowej. Od pierwszej publikacji w 2010 r. wytyczne te są przygotowywane zarówno przez towarzystwo kardiologiczne – European Society of Cardiology (ESC), jak i kardiochirurgiczne – European Association for Cardio-Thoracic Surgery (EACTS). Dzięki temu do naszych rąk trafia wyważony dokument przedstawiający istotne aspekty interwencji przezskórnych (PCI – percutaneous coronary intervention) i chirurgicznych (CABG – coronary artery bypass grafting).
Wprowadzenie
Należy pamiętać, że dla większości jednostek chorobowych omawianych w wytycznych, takich jak stabilna choroba wieńcowa, zawał czy niewydolność serca, istnieją osobne opracowania. Istotą wytycznych dotyczących rewaskularyzacji jest analiza wskazań, ograniczeń i wyników leczenia za pomocą dwóch metod rewaskularyzacji – przezskórnej interwencji wieńcowej (PCI) i pomostowania aortalno-wieńcowego (CABG) – w kontekście różnego obrazu klinicznego miażdżycy tętnic wieńcowych. W związku z powyższym aspekty omawiane w wytycznych ESC i EACTS z 2018 r. wydają się niezwykle istotne klinicznie, ponieważ z założenia dotyczą szerokiej populacji pacjentów leczonych na oddziałach kardiologii i kardiochirurgii. Według danych GUS w 2014 r. choroby układu krążenia, przede wszystkim choroba niedokrwienna i zawał serca, były najczęstszą przyczyną pobytu w szpitalu i odpowiadały za 14,5% wszystkich hospitalizacji. Dlatego też tak ważna jest rola specjalistów, którzy zajmują się zabiegowym leczeniem choroby wieńcowej. Tylko w 2017 r. w Polsce wykonano 114 282 zabiegi PCI oraz 13 809 CABG.1,2 Z uwagi na zakres wytycznych ESC i EACTS poniższy komentarz skupia się na zaleceniach, które pojawiły się po raz pierwszy, lub tych, które zmieniono na podstawie nowych badań i rejestrów.
Kwalifikacja do rewaskularyzacji
Podobnie jak poprzednio wytyczne zaczynają się od rozdziału poświęconego diagnostyce choroby wieńcowej – zarówno nieinwazyjnej, jak i tej, którą można wykonać w pracowni hemodynamiki. Zwraca uwagę, że w przypadku kwalifikacji do rewaskularyzacji pacjentów z niedokrwienną niewydolnością serca nadal nie przeprowadzono wiarygodnych badań dotyczących znaczenia oceny żywotności. Wykonanie tomografii emisyjnej pojedynczego fotonu (SPECT – single-photon emission computed tomography), rezonansu magnetycznego serca z oceną późnego wzmocnienia po podaniu gadolinu (LGE-CMR – late gadolinium enhancement cardiac magnetic resonance) lub pozytonowej tomografii emisyjnej (PET – positron emission tomography) można jedynie rozważyć (IIb/B), a wynik badania nie powinien być jedynym czynnikiem branym pod uwagę w czasie kwalifikacji do rewaskularyzacji. Od 2014 r. nie pojawiły się nowe dane w tym zakresie i nadal podstawowym dowodem na brak wpływu żywotności na rokowanie po rewaskularyzacji są wyniki podanalizy badania Surgical Treatment for Ischemic Heart Disease (STICH).