Dermatologia
Zmiany skórne zlokalizowane w obrębie łuków brwiowych
lek. Magdalena Kutwin
prof. zw. dr hab. n. med. Anna Woźniacka
- Zmiany w obrębie brwi mogą występować w przebiegu: alergicznego kontaktowego zapalenia skóry, łojotokowego zapalenia skóry, atopowego zapalenia skóry i „lwiej twarzy”
- Substancje najczęściej wywołujące odczyny alergiczne to: chrom, nikiel, kobalt, barwniki, formaldehyd, kosmetyki i guma
- W łojotokowym zapaleniu skóry zmiany rumieniowo-złuszczające i ogniska wysiękowe występują głównie na skórze owłosionej głowy, w fałdach nosowo-policzkowych, w okolicach brwi, zausznej, nadmostkowej i międzyłopatkowej
Opis przypadku
Do kliniki dermatologii z powodu utrzymujących się od kilku dni zmian rumieniowo-grudkowych z wtórną infekcją bakteryjną (impetiginizacja) została przyjęta 18-letnia pacjentka (ryc. 1). Zmiany zlokalizowane były głównie w okolicy łuków brwiowych. Towarzyszył im symetryczny obrzęk powiek górnych i dolnych. W obrębie spojówek obserwowano rozszerzenie naczyń. Pozostałe okolice skóry gładkiej i owłosionej głowy nie wykazywały zmian patologicznych. Pacjentka zgłaszała niewielki świąd i pieczenie objętych procesem zapalnym okolic, a także uczucie piasku pod powiekami. W trakcie wywiadu negowała obecność współistniejących chorób i stosowanie leków. Podała natomiast, że na dwa dni przed wystąpieniem wykwitów miała wykonany zabieg henny i depilacji brwi w gabinecie kosmetycznym.
W wynikach badań laboratoryjnych (morfologia krwi, AlAT, AspAT, mocznik, kreatynina, GFR, jonogram, glukoza, CRP) nie stwierdzono odchyleń od stanu prawidłowego. W terapii zastosowano glikokortykosteroidy domięśniowo (deksametazon 8 mg/24 h w dawkach stopniowo zmniejszanych), leki przeciwhistaminowe doustnie (cetyryzyna 20 mg/24 h i klemastyna 1 mg/24 h) oraz preparaty miejscowe (fludrokortyzon, hydrokortyzon, oksytetracyklinę i okłady z kwasu borowego), uzyskując poprawę stanu miejscowego już po kilku dniach.
W rozpoznaniu różnicowym można wziąć pod uwagę następujące jednostki chorobowe:
- alergiczne kontaktowe zapalenie skóry
- łojotokowe zapalenie skóry
- atopowe zapalenie skóry
- „lwią twarz” w przebiegu różnych chorób.