Ortopedia
Ból głowy w wyniku zmian w szyjnym odcinku kręgosłupa?
dr n. med. Kamil Koszela
- Zespoły bólowe kręgosłupa szyjnego – ich rodzaje i charakterystyka
- Wykorzystanie badania RTG w diagnostyce dolegliwości bólowych wynikających z patologii w obrębie kręgosłupa
- Mezoterapia jako bezpieczny i skuteczny sposób leczenia bólu
Bóle głowy są bardzo częstym objawem występującym u osób w każdym wieku. Mogą świadczyć o błahych lub bardzo poważnych przyczynach ich występowania. W wielu przypadkach ból ustępuje samoistnie lub po przyjęciu niewielkiej dawki leków przeciwbólowych. Jeżeli po zastosowaniu doraźnego leczenia nie następuje poprawa, należy się zastanowić, czy chory nie wymaga diagnostyki, ponieważ przyczyny dolegliwości bólowych głowy mogą mieć pochodzenie np. ośrodkowe (z ośrodkowego układu nerwowego [OUN]), występować w przebiegu patologii zatok, zaburzeń w obrębie gałki ocznej czy stawu skroniowo-żuchwowego itd. A coraz częściej obserwujemy pacjentów z dolegliwościami bólowymi potylicy/okolicy podpotylicznej w przebiegu zmian w obrębie szyjnego odcinka kręgosłupa1.
Zespół bólowy kręgosłupa szyjnego
Od wielu lat istnieje spór pomiędzy lekarzami różnych specjalności w kwestii szyjnopochodnych dolegliwości. Znanych jest wiele interpretacji dolegliwości pochodzących z odcinka szyjnego kręgosłupa, które mogą promieniować w różne okolice.
W 2004 r. Krämer dokonał podziału zespołów bólowych kręgosłupa szyjnego, wyróżniając:
- zespół szyjny miejscowy (lokalny) – ograniczony tylko do dolegliwości bólowych odcinka szyjnego kręgosłupa, którym często towarzyszy wzmożone napięcie tkanek miękkich, w szczególności mięśni oraz powięzi, połączone z ograniczeniem ruchomości
- zespół szyjno-barkowy – często nazywany rwą barkową, w którym obserwuje się dolegliwości w obrębie odcinka szyjnego kręgosłupa z promieniowaniem zaburzeń do kończyny lub kończyn górnych; poza bólem u chorego mogą się pojawić parestezje (drętwienia, mrowienia w obrębie kończyny górnej, często dochodzące do rąk), zaburzenia czucia i/lub osłabienie w obrębie kończyny górnej, a nawet niedowłady
- zespół szyjno-głowowy – w którym poza bólem odcinka szyjnego obserwujemy promieniowanie dolegliwości do okolicy podpotylicznej, a nawet do potylicy; obserwuje się wzmożone napięcie mięśni okolicy podpotylicznej, jedno- lub obustronne, z reguły z przewagą dolegliwości po jednej stronie1,2.