BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Ginekologia
Wypadanie żeńskich narządów płciowych
lek. Joanna Bonarek-Sztaba
- Nieleczone zaburzenia statyki żeńskich narządów płciowych mają poważne konsekwencje i wpływają na różne aspekty życia kobiety
- Leczenie obniżenia narządu rodnego w pierwszej kolejności powinno być zachowawcze, w przypadkach bardziej zaawansowanych przeprowadza się zabiegi operacyjne
- Często na skutek obniżenia narządu rodnego dochodzi do rozwoju nietrzymania moczu
W ostatnich latach notujemy coraz większą świadomość zdrowotną kobiet oraz ich dążenie do poprawy jakości życia, w związku z czym zaburzenia statyki narządu rodnego i nietrzymanie moczu są częstszą przyczyną ich zgłaszania się do ginekologa oraz fizjoterapeuty uroginekologicznego.
Obniżenie narządu rodnego i nietrzymanie moczu współistnieją ze sobą, a często pierwszym zgłaszanym objawem są nawracające infekcje układu moczowego, bóle w dole brzucha oraz bóle kręgosłupa. Zwykle dolegliwości te na początku leczy lekarz rodzinny lub lekarz chorób wewnętrznych.
Obniżenie narządu rodnego to zmiana położenia macicy lub pochwy w wyniku rozciągnięcia mięśni lub uszkodzenia więzadeł i powięzi dna miednicy. Należy podkreślić, że obniżenie ścian pochwy skutkuje zaburzeniem pracy dróg moczowych, jelita cienkiego i odbytnicy oraz jest przyczyną dysfunkcji seksualnych.
Nie zawsze wymienione zaburzenia dają nasilone objawy, zwłaszcza we wczesnym etapie często manifestują się pod postacią zaparć, ucisku w dole brzucha, bólu kręgosłupa, dlatego też ważne jest, aby kobieta po porodzie odbyła wizytę u specjalisty z zakresu uroginekologii, a następnie fizjoterapeuty uroginekologicznego. Najlepiej, by do takiej konsultacji doszło jeszcze w czasie ciąży lub nawet przed nią, by kobieta była świadoma, jak ważne jest zapobieganie zaburzeniom statyki narządu rodnego i nietrzymaniu moczu.
Przyczyny obniżenia się narządu rodnego
Istnieje bardzo wiele czynników przyczyniających się do obniżenia statyki narządu rodnego:
- uraz okołoporodowy
- otyłość
- przewlekłe zaparcia
- choroby przebiegające z przewlekłym kaszlem
- ciężka praca fizyczna
- starzenie się organizmu związane z niedoborem hormonów: estrogenów i androgenów
- przebyte operacje w obrębie miednicy mniejszej.
Według danych epidemiologicznych 50% kobiet po przebytych porodach drogami natury cierpi na zaburzenia statyki narządu rodnego, natomiast do interwencji chirurgicznej kwalifikuje się około 10%.
W obniżeniu narządu rodnego rolę mogą także odgrywać czynniki genetyczne. Zależą one od defektu kolagenu. Udowodniono, że zmniejszenie zawartości kolagenu typu I i jednocześnie wzrost zawartości kolagenu typu III oraz fragmentacja elastyny w macie...