ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Przypadek kliniczny
Bolesne zmiany okolicy wargi górnej
lek. Jan W. Pęksa
- Czynniki wpływające na reaktywację zakażenia wirusem opryszczki pospolitej
- Leczenie zakażenia HSV:
- stosowane leki
- możliwość terapii skojarzonej (leki podawane miejscowo i ogólnoustrojowo)
- działania niepożądane
Opis przypadku
W listopadzie 2021 r. do gabinetu lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) zgłosiła się 60-letnia kobieta z otyłością, hipercholesterolemią, nieprawidłową glikemią na czczo oraz z nadczynnością tarczycy w wywiadzie (aktualnie w stanie eutyreozy). W trakcie wizyty chora zgłaszała nasilone dolegliwości bólowe związane z wystąpieniem zmian opryszczkowych na twarzy, w okolicy wargi górnej (ryc. 1). Skarżyła się na ból i suchość tej okolicy, które wystąpiły około 3 dni wcześniej i nie ustępowały mimo zastosowania acyklowiru miejscowo w postaci maści. Wcześniej podobne dolegliwości pojawiały się 1-2 razy w roku, ale miały znacznie mniejsze nasilenie. Nie były związane z taką bolesnością i dotyczyły kąta ust. Ustępowały po zastosowaniu acyklowiru w postaci maści; tym razem było jednak inaczej.
Oprócz dolegliwości związanych z opryszczką pacjentka negowała inne objawy chorobowe. Kobieta około 7 dni wcześniej szczepiła się przeciwko wirusowi grypy. Była też w tamtym czasie dwukrotnie szczepiona przeciwko COVID-19 jedną ze szczepionek opartych na technologii mRNA. Chora negowała palenie papierosów, picie alkoholu oraz korzystanie z innych używek.
Pacjentka przyjmowała leki: walsartan 80 mg 1,5-0-0 tabl., nebiwolol 5 mg 0-0-1/2 tabl., atorwastatynę 10 mg 0-0-1 tabl. i preparat magnezu 1-0-0 tabl., które zostały zalecone podczas wcześniejszych wizyt lekarskich w POZ oraz okresowych wizyt w poradni kardiologicznej (odbywających się mniej więcej raz na 6-12 miesięcy). Stosowała dietę cukrzycową.
Z uwagi na nasilone dolegliwości o charakterze opryszczkowym, które – jak wspomniano – nie ustępowały mimo zastosowanego leczenia miejscowego acyklowirem, zdecydowano o włączeniu tego leku systemowo w dawce 200 mg 5 × 1 tabl. co 4-5 godzin. Czas terapii miał wynosić 5 dni. Poinformowano chorą, że leki przeciwwirusowe, w tym acyklowir, podawane ogólnoustrojowo zmniejszają nasilenie objawów zakażenia pierwotnego i nawrotowego wywołanego wirusami opryszczki, ale nie eliminują wirusa utajonego. Dolegliwości podobne do obecnych mogą więc występować ponownie w przyszłości.