Temat numeru
Wydłużone czasy krzepnięcia (APTT, PT) – przyczyny i postępowanie
prof. dr hab. n. med. Krzysztof Chojnowski
- Czynniki, które mogą wpływać na wyniki czasu częściowej tromboplastyny po aktywacji (APTT) i czasu protrombinowego (PT)
- Przyczyny nieprawidłowych wartości APTT i PT
- Istotne elementy wywiadu, badania przedmiotowego i badań laboratoryjnych w diagnostyce przyczyn wydłużonych PT i APTT
Czas częściowej tromboplastyny po aktywacji (APTT – activated partial thromboplastin time) i czas protrombinowy (PT – prothrombin time) należą do badań przesiewowych hemostazy. Charakteryzują się dużą czułością i małą swoistością, dlatego są przedłużone w wielu różnych defektach krzepnięcia. Na podstawie wyników PT i APTT nie możemy dokładnie rozpoznać, z jakim zaburzeniem hemostazy mamy do czynienia. Niemniej analiza danych klinicznych i wyników badań przesiewowych pozwala na ukierunkowanie procesu diagnostycznego i dobór odpowiednich testów specjalistycznych, na których wynikach opiera się ostateczne rozpoznanie.
Podstawowymi wskazaniami do oznaczenia PT i APTT są: podejrzenie skazy krwotocznej, monitorowanie leczenia przeciwkrzepliwego i badanie przesiewowe przed operacją. Czas protrombinowy jeszcze do niedawna był najczęściej wykonywanym badaniem krzepnięcia. W 2005 roku w Mayo Clinic przeprowadzono 140 000 testów PT i 95 000 APTT1. Od czasu wprowadzenia bezpośrednich doustnych antykoagulantów (DOAC – direct oral anticoagulants) do leczenia migotania przedsionków i żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej liczba oznaczeń PT znacznie się zmniejszyła.
Historia
W 1914 roku Howell jako pierwszy wprowadził określenie „czas protrombinowy”, które nie miało nic wspólnego z obecnie stosowanym testem. Prawdziwym ojcem tego badania krzepnięcia jest Armand Quick. W 1935 roku wykazał on, że dodając silną tromboplastynę do osocza szczawianowego, czas krzepnięcia, przy odpowiedniej rekalcyfikacji osocza, odzwierciedla stężenie protrombiny. Quick jako tromboplastyny użył ekstraktu z mózgu królika. Początkowo prawidłowy PT wynosił ok. 23 s. Po wprowadzeniu przez Quicka innej metody suszenia tkanki mózgowej królika udało się skrócić PT do ok. 12 s2. Czas protrombinowy był prawidłowy u chorych na hemofilię, a więc nie był przydatny w diagnostyce tej skazy krwotocznej.
W 1953 roku Robert Langdell, Robert Wagner i Kenneth Brinkhous z Uniwersytetu Północnej Karoliny wprowadzili do diagnostyki hemofilii czas częściowej tromboplastyny (PTT – partial thromboplastin time). Było to przełomowe wydarzenie usprawniające d...
Czas protrombinowy
Czas protrombinowy służy do oceny sprawności zewnątrzpochodnego szlaku krzepnięcia i wspólnej drogi (ryc. 1). Ulega on wydłużeniu przy niedoborze czynnika VII oraz fibrynogenu, protrombiny, czynników V i X. Charakteryzuje się większą czułością w w...