ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Ortopedia
Łokieć tenisisty – diagnostyka i leczenie
Konrad Reweda-Kwiatkowski1
dr n. o zdr. Magdalena Ptak2
lek. Krzysztof Kowalik3
prof. dr hab. n. med. Andrzej Modrzejewski1
- Diagnostyka i możliwe metody leczenia łokcia tenisisty na podstawie przeglądu światowego piśmiennictwa
- znaczenie diagnostyki obrazowej w tym schorzeniu oraz testy funkcjonalne pomocne w ustaleniu właściwego rozpoznania
- możliwości leczenia zapalenia bliższych przyczepów ścięgien prostowników nadgarstka, ze szczególnym uwzględnieniem metod rehabilitacji oraz leczenia operacyjnego
Łokieć tenisisty (epicondylitis lateralis) jest to zapalenie bliższych przyczepów ścięgien prostowników nadgarstka, przyczepiających się do nadkłykcia bocznego kości ramiennej1,2. Częstość występowania tej tendinopatii w populacji ogólnej wynosi 3%. Zwykle dotyczy ona chorych między 35 a 60 r.ż.3 Najczęściej choroba ta rozwija się u osób wykonujących pracę fizyczną, wymagającą precyzyjnych, powtarzalnych ruchów zginania, prostowania, supinacji oraz pronacji w nadgarstku i stawie łokciowym3-5. Dane z piśmiennictwa światowego donoszą, że początkowym miejscem występowania zmian ścięgnistych w łokciu tenisisty jest mięsień prostownik promieniowy krótki nadgarstka. Schorzenie to dotyczy około 50% początkujących tenisistów, jednak w praktyce klinicznej tylko około 10% pacjentów dotkniętych tą jednostką chorobową gra w tenisa1,2. Gra w tenisa, a zwłaszcza wykonywanie uderzeń backhandem, powoduje znacznie większe obciążenie ścięgna wspomnianego mięśnia niż innych ścięgien prostowników przyczepiających się do nadkłykcia bocznego kości ramiennej6. W badaniach autopsyjnych7 udowodniono, że mięsień prostownik promieniowy nadgarstka krótki znajduje się w bezpośrednim kontakcie z torebką stawową nad linią stawu łokciowo-promieniowego. Skutkuje to w głównej mierze przenoszeniem obciążeń na ten mięsień i zmniejszeniem jego zdolności regeneracyjnych.
Głównym objawem łokcia tenisisty zgłaszanym przez pacjentów jest przewlekły ból w okolicy nadkłykcia bocznego kości ramiennej promieniujący do nadgarstka oraz zmniejszona siła chwytu3,8.
Diagnostyka
W badaniu przedmiotowym u pacjentów stwierdza się najczęściej bolesność uciskową zajętej okolicy oraz ból podczas oporowego zginania nadgarstka8.
U każdego chorego zawsze należy wykonać RTG przeglądowe stawu łokciowego w projekcji przednio-tylnej oraz bocznej, by wykluczyć inne schorzenie. W przypadku łokcia tenisisty w RTG mogą być obecne zwapnienia w miejscu przyczepu ścięgien mięśni prostowników. Złotym standardem diagnostyki łokcia tenisisty jest ultrasonografia, w której można stwierdzić zmiany grubości ścięgna oraz pęknięcia lub zwapnienia (hiperechogeniczne).