Wytyczne w praktyce
Sepsa: wysunięcie podejrzenia, rozpoznanie i wczesne postępowanie
dr n. med. Jakub Śmiechowicz
- Omówienie aktualnych wytycznych NICE dotyczących postępowania w sepsie
- ocena stanu pacjenta z wykorzystaniem m.in. odpowiednich skal i zakwalifikowanie go do odpowiedniej grupy ryzyka wystąpienia sepsy i zgonu na skutek jej rozwoju
- postępowanie u dzieci w różnym wieku oraz kobiet w ciąży lub niedawno będących w ciąży
- leczenie możliwe do włączenia w okresie przedszpitalnym i terapia w czasie hospitalizacji
National Institute for Health and Care Excellence (NICE) jest organem brytyjskiego Department of Health and Social Care (DHSC), jego odpowiednik w Polsce stanowi Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. National Health Service (NHS) – brytyjski odpowiednik Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) – jest zobligowany do finansowania leków i metod leczenia, które uzyskały aprobatę NICE. National Institute for Health and Care Excellence publikuje m.in. wytyczne postępowania i leczenia w praktyce klinicznej, wśród których znajdują się wytyczne postępowania w sepsie, szeroko omówione poniżej. Wytyczne te zawierają zalecenia dotyczące wysunięcia podejrzenia, rozpoznania i wczesnego postępowania w sepsie. Obejmują one rozpoznanie, ocenę ryzyka, wstępne i dalsze leczenie, diagnostykę i kontrolę źródła zakażenia, monitorowanie, a także udzielanie informacji i wsparcia oraz szkolenie i edukację. Dokument ten jest przeznaczony zarówno dla osób z podejrzeniem sepsy, ich rodzin oraz opiekunów, jak i dla pracowników ochrony zdrowia pracujących w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ), jednostkach opieki specjalistycznej oraz szpitalach.
Stosowanie zaleceń nie jest obowiązkowe, a postępowanie zgodnie z nimi nie zdejmuje odpowiedzialności za podejmowanie decyzji odpowiednich do okoliczności, w porozumieniu z pacjentem, jego rodziną, opiekunami lub opiekunem prawnym.
Wytyczne uwzględniają postępowanie w 3 grupach:
- u osób <16 r.ż.
- u kobiet w ciąży lub niedawno będących w ciąży
- u osób w wieku od 16 r.ż.
W odniesieniu do każdej grupy opisano, jak ocenić ryzyko związane z sepsą oraz sposób postępowania w przypadku podejrzenia sepsy w warunkach pozaszpitalnych i w szpitalu. Tabela 1 zawiera terminy używane w omawianych wytycznych.
Wysunięcie podejrzenia sepsy
Rozwój sepsy należy podejrzewać u każdej osoby, która zgłasza się z objawami wskazującymi na zakażenie. Osoby z sepsą mogą nie mieć swoistych, miejscowych objawów, a jedynie objawy ogólne, takie jak bardzo złe samopoczucie. Ponadto może u nich nie...
W przypadku podejrzenia zakażenia należy: