Geriatria
Starszy pacjent zgłaszający pogorszenie pamięci
dr n. o zdr. Adam Bednorz1,2
dr n. med. Piotr Seiffert3
dr n. med. Jarosław Derejczyk4
- Jednostki chorobowe, które należy brać pod uwagę u osób starszych zgłaszających pogorszenie pamięci
- Czynniki, które mogą wpływać na rozwój problemów z pamięcią
- Testy przesiewowe wykorzystywane do rozpoznawania otępienia i monitorowania postępów w zakresie istniejących zaburzeń
Społeczność lekarska coraz powszechniej dostrzega potrzebę sprawnej diagnostyki i leczenia pacjentów z otępieniem. Organizacja opieki zdrowotnej w Polsce, ograniczająca możliwość wymiany doświadczeń pomiędzy specjalistami zajmującymi się na co dzień chorymi w starszym wieku z otępieniem a pozostałymi lekarzami, wydaje się istotnym czynnikiem utrudniającym prowadzenie pacjentów z takimi problemami. Rozwiązania mające na celu skoordynowanie pracy lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) z psychiatrami, neurologami bądź geriatrami w ramach krajowych programów zdrowotnych przeznaczonych dla osób z otępieniem są proponowane przede wszystkim przez organizacje pozarządowe. Niemniej metody te ciągle jeszcze nie uzyskują wystarczającego wsparcia ze strony instytucji rządowych odpowiedzialnych za ochronę zdrowia.
Chociaż sektor opieki długoterminowej ukierunkowany na osoby z zaawansowanym otępieniem rozwija się dynamicznie, to dostęp do diagnostyki chorób neurodegeneracyjnych w ich początkowym okresie – zarówno w Polsce, jak i na świecie – jest niewystarczający. Opóźnia to rozpoznanie wczesnych stadiów otępienia, co z kolei uniemożliwia wdrożenie terapii spowalniających postęp choroby. W rezultacie pacjenci szybciej tracą zdolność do samodzielnego funkcjonowania, a ich opiekunowie nie są odpowiednio przygotowani na pojawiające się u chorych niesamodzielność i zaburzenia zachowania. Te zaniedbania odpowiadają za niewystarczające wsparcie społeczne pacjentów oraz znacząco zwiększają koszty opieki medycznej1.
Celem artykułu jest ułatwienie diagnostyki pacjenta w podeszłym wieku, który zgłasza pogorszenie pamięci i innych funkcji poznawczych, poprzez przybliżenie łatwych w wykonaniu testów oceny poznawczej. Zawarta w nim wiedza jest oparta na doświadczeniu osób na co dzień zajmujących się geriatrią.
Kiedy podejrzewać otępienie?
Podejrzenie otępienia powinno się nasunąć, gdy świadomy pacjent zgłasza narastające od minimum sześciu miesięcy problemy z pamięcią (istotne są skargi na trudności w uczeniu się lub zapamiętywaniu nowych informacji) lub innymi funkcjami poznawczym...
Badanie lekarskie prowadzone w celu wykluczenia lub potwierdzenia zaburzeń neuropoznawczych wymaga uwzględnienia w wywiadzie i badaniu przedmiotowym obecności sytuacji i stanów wpływających w sposób odwracalny na zaobserwowany deficyt poznawczy. N...