ArtykuŁy
Rola leczenia wewnątrznaczyniowego w ostrym udarze niedokrwiennym mózgu
dr n. med. Paweł Brzegowy
dr hab. n. med. Tadeusz J. Popiela
Nowoczesna terapia przyczynowa ostrego udaru niedokrwiennego mózgu opiera się na rekanalizacji zamkniętych przez zator lub zakrzep tętnic mózgowych i wynikającej z tego reperfuzji niedotlenionej tkanki nerwowej. Leczenie ostrego udaru niedokrwiennego mózgu obejmuje dożylną trombolizę oraz – w przypadku zamknięcia naczyń o dużym kalibrze i współistniejących zwężeń naczyń – leczenie wewnątrznaczyniowe, na które składają się: mechaniczna trombektomia, dotętnicza tromboliza oraz angioplastyka naczyń wewnątrz- i przedczaszkowych. Mechaniczna trombektomia jest techniką, dzięki której w ostatnich latach dokonał się dynamiczny postęp w leczeniu chorych z ostrym udarem niedokrwiennym mózgu.
Wprowadzenie
W krajach uprzemysłowionych udar jest trzecią po chorobach serca i nowotworach przyczyną zgonów osób po 40 r.ż. W Polsce co roku dotyka on ok. 60-70 tys. osób. Około 25% chorych umiera w ciągu 90 dni od wystąpienia udaru, a 70% spośród tych, którzy udar przeżyją, pozostaje niepełnosprawnymi. Te dane pokazują, jak dużym problemem – z ekonomicznego i psychologicznego punktu widzenia – jest udar dla rodzin pacjentów i całego społeczeństwa oraz jak ogromne wyzwanie stanowi dla systemu ochrony zdrowia.1,2
Udary niedokrwienne to 80% wszystkich udarów; w 40% mają etiologię zatorowo-zakrzepową na tle zmian miażdżycowych, w ok. 15-30% ich przyczyną są zatory pochodzenia sercowego, w 15-30% wynikają z zamknięcia małych naczyń (udary lakunarne). Podstawę leczenia reperfuzyjnego ostrego udaru niedokrwiennego mózgu stanowi dożylna tromboliza, która – chociaż ma udokumentowaną skuteczność – nie jest metodą wystarczającą do uzyskania wyników w pełni odpowiadających potrzebom współczesnego społeczeństwa i medycyny. Cechuje się ona bowiem wąskim oknem terapeutycznym (4,5 godz. od początku zachorowania) i ograniczoną skutecznością w przypadkach zamknięcia naczyń o dużym kalibrze.
Leczenie udarów od dawna znajduje się w kręgu zainteresowania neuroradiologii interwencyjnej – zaraz obok wewnątrznaczyniowego leczenia malformacji naczyń mózgowych. Pierwsze próby leczenia wewnątrznaczyniowego udarów polegały na dotętniczej fibrynolizie podawanej przez mikrocewniki bezpośrednio do światła naczyń zamkniętych przez materiał zakrzepowy. Rozwój i miniaturyzacja narzędzi stosowanych w neuroradiologii zabiegowej sprawiły, że na początku XXI w. zaczęto podejmować próby mechanicznego rozdrabniania i usuwania skrzeplin w obrębie tętnic mózgowych przy użyciu pętli do usuwania ciał obcych lub pierwszych prototypów urządzeń do trombektomii. Krokiem milowym było zarejestrowanie przez Food and Drug Administration (FDA) w 2004 r. pierwszego systemu przeznaczonego do trombektomii w naczyniach wewnątrzczaszkowych – MERCI (Mechanical Embolus Removal in Cerebral Ischemia; Concentric Medical Inc., USA). W ostatnich kilku latach wprowadzono kolejne generacje systemów do mechanicznej trombektomii, co stanowiło niewątpliwy przełom w leczeniu przyczynowym ostrej fazy udaru niedokrwiennego mózgu.