BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Nowości w praktyce
Zastosowanie fMRI w ocenie przedoperacyjnej pacjentów z padaczką – podsumowanie wytycznych AAN
dr n. med. Jacek Brzeziński
American Academy of Neurology opublikowała raport dotyczący roli czynnościowego magnetycznego rezonansu jądrowego w przedoperacyjnej ocenie pacjentów z padaczką. Akademia oceniła wartość diagnostyczną i prognostyczną tego badania w określaniu lateralizacji czynnościowej oraz przewidywanego wpływu planowanego zabiegu na mowę i pamięć.
Wprowadzenie
Padaczka, jej diagnostyka i leczenie to istotny problem kliniczny, dotyczący 50-70 mln mieszkańców kuli ziemskiej. W wybranych przypadkach padaczki jako metodę terapeutyczną stosuje się leczenie operacyjne. Ocena przedoperacyjna, uwzględniająca lokalizację ważnych ośrodków neurologicznych, ma istotny wpływ na określenie zakresu zabiegu. Oprócz stosowanego od połowy ubiegłego wieku testu Wady w ostatnich 25 latach coraz większą rolę w ocenie przedoperacyjnej zabiegów neurochirurgicznych odgrywa badanie rezonansu magnetycznego, szczególnie czynnościowy magnetyczny rezonans jądrowy (fMRI – functional magnetic resonanse imaging).
American Academy of Neurology (AAN) przedstawiła niedawno raport dotyczący roli fMRI w przedoperacyjnej ocenie pacjentów z padaczką. Jego celem była ocena wartości diagnostycznej i prognostycznej fMRI w określaniu lateralizacji czynnościowej oraz przewidywanego wpływu planowanej operacji na mowę i pamięć.
Panel składający się z 11 osób klasyfikował prace poświęcone omawianej problematyce zgodnie z procedurą AAN z 2004 r. Przynajmniej dwóch jego członków przeanalizowało w całości 172 prace dotyczące ludzi, w tym 37 wybrano do analizy danych. Pominięto prace kazuistyczne, prace oparte na mniej niż 15 przypadkach, metaanalizy oraz artykuły redakcyjne. Autorzy podjęli próbę opracowania wytycznych, odpowiadając na wymienione niżej pytania.