Temat numeru
Padaczka o podłożu autoimmunologicznym
lek. Magdalena Konopko
prof. dr hab. n. med. Halina Sienkiewicz-Jarosz
-
Ustalenie, że przyczyną padaczki jest autoimmunologiczne zapalenie mózgu lub inne choroby o podłożu autoimmunologicznym z zajęciem ośrodkowego układu nerwowego, jest istotne ze względu na korzystne w większości przypadków rokowanie, związane z możliwością leczenia przyczynowego za pomocą immunoterapii
-
Artykuł omawia zasady pozwalające na ustalenie właściwego rozpoznania
Wprowadzenie
Choroby ośrodkowego układu nerwowego (OUN) o podłożu autoimmunologicznym, a zwłaszcza zapalenia mózgu z przeciwciałami przeciwneuronalnymi skierowanymi przeciwko antygenom zewnątrz- lub wewnątrzkomórkowym, są rozpoznawane coraz częściej. Jest to możliwe dzięki opracowaniu metod wykrywania tych przeciwciał i ich coraz większej dostępności. W zapaleniach mózgu z przeciwciałami przeciwko antygenom powierzchniowym powtarzające się napady padaczkowe mogą występować nawet u 80% chorych1. Jednocześnie rozpoznanie zapalenia mózgu o podłożu autoimmunologicznym jest coraz częściej ustalane u osób z padaczką lekooporną o dotychczas nieustalonej etiologii. Drugą grupą schorzeń, w przebiegu których może dojść do rozwoju padaczki, są ogólnoustrojowe zaburzenia immunologiczne z zajęciem OUN, takie jak toczeń układowy, zespół Sjögrena, ziarniniak Wegenera, sarkoidoza, choroba trzewna, choroba Leśniowskiego-Crohna, encefalopatia Hashimoto czy zapalenie mózgu Behçeta2. W artykule autorki dokonują podsumowania najczęstszych rodzajów autoimmunologicznego zapalenia mózgu przebiegających z napadami padaczkowymi.
Autoimmunologiczne a paraneoplastyczne zapalenie mózgu
U ok. 30% osób z padaczką nie udaje się uzyskać kontroli napadów mimo optymalnej terapii farmakologicznej3, a przyczyny lekooporności są często trudne do określenia. Jedną z nich może być uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego wtórne do zapalenia mózgu o podłożu immunologicznym. Etiologia immunologiczna padaczki została uznana w 2017 r. przez International League Against Epilepsy za wymagającą szczególnej uwagi, zwłaszcza wobec rozwoju metod jej rozpoznawania i dostępnych sposobów terapii, wykraczających poza farmakologiczne leczenie przeciwpadaczkowe3.
Wśród immunologicznych przyczyn padaczki można wyróżnić autoimmunologiczne zapalenie mózgu, które niekiedy może wiązać się z obecnością choroby nowotworowej, w przeciwieństwie do paraneoplastycznego zapalenia mózgu, które zawsze się z nią wiąże.
Mechanizm powstawania zapalenia mózgu po części wynika z rodzaju przeciwciał produkowanych w przebiegu poszczególnych jego postaci. Przeciwciała skierowane przeciwko antygenom wewnątrzkomórkowym (np. anty-Hu, anty-Yo, anty-Ma2/Ta) są ściśle związa...