Neuromodulacja w migrenie
Część 2. Przezczaszkowa stymulacja prądem stałym
prof. dr hab. n. med. Józef Opara
- Jest to drugi z cyklu artykuł poświęcony neuromodulacji w migrenie. W niniejszym omówione zostało zastosowanie stymulacji prądem stałym (tDCS – transcranial direct current stimulation) w prewencji migreny. Doniesienia poświęcone tDCS w migrenie są rzadsze niż dotyczące przezczaszkowej stymulacji magnetycznej (TMS – transcranial magnetic stimulation), niemniej autor artykułu dokonał wnikliwego przeglądu opublikowanych prac na ten temat
Leczenie neuromodulacyjne stosowane w terapii napadów i w profilaktyce migreny można podzielić na:
- przezczaszkową stymulację magnetyczną
- przezczaszkową stymulację prądem stałym
- stymulację nerwów obwodowych1.
W pierwszym z trzech artykułów cyklu została omówiona TMS1. Druga z wymienionych wyżej neuromodulacji – tDCS – oznacza dostarczanie słabego prądu stałego do kory mózgowej przy użyciu elektrod umieszczanych na głowie2. Dzięki temu penetracja prądu stałego w głąb czaszki jest płytsza niż w przypadku TMS.
Przezczaszkowa stymulacja prądem stałym
Przezczaszkowa stymulacja prądem stałym jest formą neuromodulacji, która wykorzystuje niski prąd stały dostarczany przez dwie elektrody gąbczaste przymocowane do skóry głowy i podłączone do zasilanego bateryjnie stymulatora. Dotychczasowe badania dają coraz więcej dowodów na jej skuteczność w leczeniu depresji. Istnieją natomiast sprzeczne doniesienia o tym, czy ta metoda dobroczynnie wpływa na poprawę funkcji poznawczych u zdrowych ludzi. Nie ma też mocnych dowodów na to, że jest przydatna w przypadku deficytów pamięci w chorobie Parkinsona (PD – Parkinson’s disease), Alzheimera (AD – Alzheimer’s disease), bólu nieneuropatycznego czy w poprawie funkcji i siły mięśni w niedowładzie połowiczym po udarze mózgu. Ostatnie analizy dostarczyły obiecujących wyników w leczeniu nerwicy lękowej i zespołu stresu pourazowego (PTSD – post-traumatic stress disorder)2. Anodowa tDCS powoduje depolaryzację spoczynkowego potencjału błony komórkowej, co zwiększa pobudliwość neuronów, katodowa zaś – hiperpolaryzację spoczynkowego potencjału błony komórkowej i zmniejszenie pobudliwości neuronów.
Pierwszy eksperyment z tDCS przeprowadzili w 1987 r. Agnew i McCreery. Przy udziale dwojga ochotników pokazali w praktyce, że ta metoda neuromodulacji lewej przedniej kory obręczy może powodować zmiany rytmu bicia serca3.
Raimundo i wsp.4 w 2012 r. przebadali 50 zdrowych ochotników, u których zastosowano tDCS lub pozorowaną tDCS z anodą umieszczoną nad pozycją C3 według znanego z elektroencefalografii (EEG) systemu 10-20 i z katodą nad prawym obszarem nadoczodołowym. Wśród parametrów ocenianych przed 20-minutową sesją i po niej znalazły się: ciśnienie krwi, termometria bębenkowa, temperatura skóry dłoni, częstość rytmu serca i częstość wentylacji. W podgrupie 10 uczestników oznaczono także stężenia kortyzolu w osoczu. Stwierdzono znaczące zmiany temperatury skóry dłoni (P = 0,005) i poziomu kortyzolu (P <0,001) po stymulacji zarówno rzeczywistej, jak i pozorowanej. Nie było statystycznie istotnych zmian w żadnym z pozostałych pomiarów. Wnioski badaczy były następujące: zmiany temperatury dłoni i poziomu kortyzolu, które wystąpiły w grupie i pozorowanej, i eksperymentalnej (EG – experimental group), prawdopodobnie odzwierciedlają nieswoistą reakcję stresową na nową procedurę. Nie było znaczących zmian w funkcjach autonomicznych, szybkości wentylacji ani temperaturze głębokiej ciała, które można by przypisać konwencjonalnej tDCS zastosowanej u zdrowych ochotników4.
Grupa europejskich ekspertów pod kierunkiem Lefaucheura5 na zlecenie europejskiego oddziału International Federation of Clinical Neurophysiology zebrała wiedzę na temat aktualnego stanu terapeutycznego związanego ze stosowaniem tDCS, bazując na pracach opublikowanych do września 2016 r., dotyczących bólu, PD, udaru, afazji poudarowej, stwardnienia rozsianego, padaczki, zaburzeń świadomości, AD, szumów w uszach, depresji, schizofrenii i uzależnień. Analiza dokonana na podstawie materiałów naukowych obejmowała tylko badania oparte na powtarzanych sesjach tDCS z pozorowaną procedurą kontrolną tDCS. Obecne dowody nie pozwalają na sformułowanie zalecenia poziomu A (ostateczna skuteczność) dla żadnego wskazania. Proponuje się zalecenie poziomu B (prawdopodobna skuteczność) dla:
- anodowej tDCS lewej pierwotnej kory ruchowej (M1) (z prawą katodą oczodołowo-czołową) w fibromialgii
- anodowej tDCS lewej grzbietowo-bocznej kory przedczołowej (DLPFC – dorsolateral prefrontal cortex) (z prawą katodą oczodołowo-czołową) w dużym epizodzie depresyjnym bez lekooporności
- anodowej tDCS prawej DLPFC (z lewą katodą DLPFC) w uzależnieniach.
Zalecenie poziomu C (możliwa skuteczność) zostało zaproponowane dla anodowej tDCS lewej M1 (lub strony przeciwnej do bólu, z prawą katodą oczodołowo-czołową) w przewlekłym bólu neuropatycznym kończyn dolnych wtórnym do uszkodzenia rdzenia kręgowego. Odwrotnie zalecenie poziomu B (prawdopodobna nieskuteczność) jest przyznawane w przypadku braku efektów klinicznych:
- anodowej tDCS lewej kory skroniowej (z prawą katodą oczodołowo-czołową) w szumie usznym
- anodowej tDCS lewej DLPFC (z prawą katodą oczodołowo-czołową) w epizodzie dużej depresji lekoopornej.
Pozostaje do wyjaśnienia, czy prawdopodobne lub możliwe efekty terapeutyczne tDCS są klinicznie znaczące i jak optymalnie przeprowadzić tę neuromodulację w warunkach terapeutycznych. Łatwa obsługa oraz niski koszt urządzeń tej metody umożliwiają pacjentowi korzystanie z nich w domu, niemniej może to budzić wątpliwości etyczne i prawne dotyczące potencjalnego niewłaściwego użycia lub nadużywania. By uniknąć niewłaściwych zastosowań tej technologii, należałoby więc oprzeć jej wykorzystanie na rygorystycznych szkoleniach specjalistów i edukacji pacjentów5.
Zainteresowanie zastosowaniem tDCS wzrosło z początkiem XXI w. – katalizatorem stał się zapewne rozwój TMS. W pierwszej dekadzie ukazało się ponad 1000 doniesień na temat zastosowania tDCS6. Ostatnio trwają prace nad rejestracją urządzeń tej metody przeznaczonych do użytku domowego. Jeśli chodzi o USA, to do tej pory żaden tego typu sprzęt nie został oficjalnie zarejestrowany przez Food and Drug Administration (FDA) do użytku (można go stosować jedynie eksperymentalnie). W Unii Europejskiej, Izraelu i Singapurze stymulator o niskim natężeniu 1-2 mA Soterix Medical 1 × 1 tDCS został dopuszczony do leczenia depresji. W 2016 r. urządzenie Soterix Medical PainX™ zostało dopuszczone do stosowania na terenie UE w przypadku migreny.
Przezczaszkowa stymulacja prądem stałym w migrenie
Historycznie najstarsze są doniesienia Antala i wsp.7, Odobescu i wsp.8, Auvichayapata i wsp.9 oraz DaSilvy i wsp.10 Pierwsi z wymienionych naukowców zastosowali katodową tDCS nad korą wzrokową (V1) 3 razy w tygodniu przez 6 tygodni u 13 migreników. W porównaniu z grupą kontrolną (CG – control group) obserwowano u nich znaczne skrócenie czasu trwania napadów, zmniejszenie natężenia bólu o 54,2% i liczby dni z migreną. Nie uległa jednak zmniejszeniu częstość napadów. Żaden z pacjentów nie doświadczył poważnych działań niepożądanych7.
Odobescu i wsp.8 przeprowadzili badania nad wpływem tDCS w napadzie migreny u 62 pacjentów. W badaniu kontrolowanym zarówno tDCS, jak i pozorowana stymulacja spowodowały zmniejszenie intensywności bólu głowy o 54,2%. Autorzy zinterpretowali to jako niespecyficzny efekt tDCS8.
Auvichayapat i wsp.9 u 37 chorych na migrenę epizodyczną zastosowali tDCS o natężeniu 1 mA (n = 20) lub pozorowaną tDCS (n = 17) na korę M1 po 20 minut dziennie przez 20 kolejnych dni. W grupie z tDCS stwierdzono statystycznie istotne zmniejszenie częstości napadów po 4 i 8 tygodniach od zakończenia leczenia oraz intensywności bólu po 4, 8 i 12 tygodniach. Nie obserwowano poważnych działań niepożądanych9.