Znaczenie tryptanów w leczeniu migreny
prof. dr hab. n. med. Adam Stępień
- Artykuł omawia mechanizm działania tryptanów oraz skuteczność poszczególnych leków z tej grupy w zwalczaniu napadu migreny
Patogeneza migreny
Migrena jest uwarunkowanym genetycznie nawrotowym, często połowiczym bólem głowy nasilającym się podczas wysiłku, któremu towarzyszą objawy autonomiczne, niejednokrotnie także allodynia skóry głowy. U 1/3 pacjentów ból głowy jest poprzedzony aurą wzrokową, a u 3/4 występują objawy przepowiadające rozwój migreny1. Towarzyszy ona choremu przez większą część życia, ze zmienną indywidualną częstotliwością pojawiania się napadów bólu. Pomiędzy nimi pacjenci wykazują stałą podatność na rozwinięcie napadu. Choroba najczęściej występuje w postaci epizodycznej. Prawie 75% chorych doświadcza mniej niż 4 napadów w miesiącu, co jest uznawane za postać migreny epizodycznej (do 14 dni z bólem głowy w miesiącu). Kryteria diagnostyczne migreny opracowane przez International Classification of Headache Disorders (ICHD) i znowelizowane w 2018 r. wydają się proste i jasne2. Rozpoznawalność choroby, a co za tym idzie, skuteczne jej leczenie pozostają na niezadowalającym poziomie.
Farmakoterapia
W Polsce przeprowadzono dotąd nieliczne badania epidemiologiczne dotyczące migreny3. Ostatnie z nich wskazują, że choruje na nią blisko 10% populacji, co w przeliczeniu na liczby bezwzględne daje ok. 4 mln osób4. Większość z nich nie korzysta jednak ze stałej opieki lekarskiej, co negatywnie wpływa na jakość i skuteczność leczenia migreny, nawrotów napadu, a co najgorsze – prowadzi do nadużywania leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty. Prawidłowe rozpoznanie choroby i wdrożenie optymalnego leczenia jest nieodzowne. Obecnie zalecane jest przyjmowanie nie więcej niż 10 tabletek leków przeciwbólowych w miesiącu. Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) i proste leki przeciwbólowe mają udowodnioną klinicznie skuteczność w zwalczaniu napadów migreny. Są najczęściej stosowanymi lekami w zwalczaniu migreny na świecie.
Pierwszymi swoistymi dla migreny lekami były tryptany wprowadzone do terapii na początku lat 90. XX w. Do ich odkrycia i zsyntetyzowania przyczyniły się badania nad patogenezą migreny i poznanie, jaką rolę w powstaniu napadu bólu odgrywa serotonina. W konsekwencji doprowadziło to do odkrycia sumatryptanu – związku o działaniu agonistycznym do receptora 5-HT1B/D. Pozostaje on do dziś najczęściej przepisywanym lekiem w swojej grupie, choć obecnie jest dostępnych wiele innych preparatów, m.in. zolmitryptan, ryzatryptan, almotryptan, naratryptan, eletryptan i frowatryptan. Sumatryptan uznawany jest za złoty standard w leczeniu napadu migreny5,6.