Przypadek kliniczny
Poszerzony spływ żyły wirowatej – trudności diagnostyczne
lek. Wojciech Suda
dr n. med. Iwona Rospond-Kubiak
dr hab. n. med. Jarosław Kocięcki, prof. UM
Opis przypadku
29-letni mężczyzna został skierowany do Poradni Onkologii Okulistycznej Kliniki Okulistyki UM w Poznaniu z podejrzeniem guza wewnątrzgałkowego w oku prawym w celu dalszej diagnostyki i leczenia. Zmiana ta została stwierdzona przypadkowo podczas badania kwalifikacyjnego do prawa jazdy. W wywiadzie pacjent nie podawał żadnych dolegliwości okulistycznych ani urazów oka. Stosował okulary od ok. 10 lat. Wywiad rodzinny okulistyczny i onkologiczny był ujemny.
W badaniu okulistycznym stwierdzono pełną ostrość wzroku do dali i bliży w odpowiedniej korekcji. Odcinek przedni był spokojny, ośrodki optyczne przezierne, a ciśnienie wewnątrzgałkowe prawidłowe. W gonioskopii uwidoczniono otwarty, szeroki kąt przesączania, bez barwnika. Dno oka lewego było prawidłowe.
Na dnie oka prawego uwidoczniono owalną, ciemno zabarwioną zmianę zlokalizowaną podsiatkówkowo za równikiem na godz. 2 (ryc. 1). Oftalmoskopowo siatkówka leżąca nad zmianą była prawidłowa. W badaniu ultrasonograficznym w prezentacji B zmiana ta miała hiperechogeniczną i gładką powierzchnię oraz hipoechogenne wnętrze (ryc. 2). Badanie optycznej koherentnej tomografii (OCT – optical coherence tomography) wykonane przez zmianę ukazało poszerzone naczynia naczyniówki z prawidłowo wyglądającą siatkówką zarówno nad zmianą, jak i wokół zmiany (ryc. 3). Badanie autofluorescencji ukazało owalną zmianę hipofluorescencyjną względem otaczającego tła, bez cech fluorescencji własnej.