ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Elektroretinogram całopolowy – podstawy badania i zastosowanie kliniczne (część I)
prof. dr hab. n. med. Wojciech Lubiński1
dr n. med. Wojciech Gosławski1
dr inż. Krzysztof Penkala2
Elektroretinogram całopolowy jest testem elektrofizjologicznym, który ocenia zsumowaną funkcję fotoreceptorów pręcikowych, czopkowych, komórek dwubiegunowych i amakrynowych. Wynik ERG jest kluczowy dla rozpoznania wielu wrodzonych i nabytych chorób oczu – powinien być analizowany łącznie z wywiadem, wynikami rutynowego badania okulistycznego i innych niezbędnych badań diagnostycznych. W części I artykułu opisano podstawy ERG i jego zastosowanie kliniczne ze szczególnym uwzględnieniem roli tego testu w diagnostyce zwyrodnienia barwnikowego siatkówki i retinopatii barwnikowych.
Wprowadzenie
Elektroretinogram całopolowy (ERG – full-field electroretinogram) jest powszechnie stosowanym testem elektrofizjologicznym oceniającym zsumowaną funkcję fotoreceptorów pręcikowych, czopkowych, komórek dwubiegunowych i amakrynowych (ryc. 1). Jest jedynym elektrofizjologicznym testem rejestrującym funkcję receptorów pręcikowych. ERG nie dostarcza informacji o zaburzeniu funkcji bioelektrycznej siatkówki na małych jej obszarach, np. plamki. W oparciu o sam wynik badania nie można postawić diagnozy choroby okulistycznej, gdyż nie ma charakterystycznych zmian w zapisie ERG, na podstawie których można by rozpoznać konkretną jednostkę chorobową. Z tego powodu ERG powinien być analizowany łącznie z wywiadem, wynikiem rutynowego badania okulistycznego oraz – jeżeli to konieczne – wynikami innych badań diagnostycznych. Wynik badania ERG jest kluczowy w diagnozie wielu wrodzonych i nabytych chorób oczu, szczególnie w ich wczesnych stadiach, w przypadku których obraz kliniczny i wykonane inne badania okulistyczne nie pozwalają na ustalenie rozpoznania.
Przeprowadzenie testu
Metodyka badania całopolowego elektroretinogramu błyskowego – ffERG
Sygnał całopolowego błyskowego elektroretinogramu ffERG (full-field electroretinogram) lub FERG (flash electroretinogram), w uproszczeniu oznaczanego jako ERG, powstaje w siatkówce oka w odpowiedzi na błysk światła o określonych parametrach czasowych, przestrzennych i spektralnych. Poszczególne składowe morfologii zapisu, tzw. fale, są wytwarzane w kilku różnych warstwach komórkowych siatkówki (ryc. 1).
Standaryzacja badań ERG, dokonana najwcześniej (w 1989 r.) przez ISCEV (International Society for Clinical Electrophysiology of Vision),1-4 dotyczy całopolowej odpowiedzi siatkówki na błysk świetlny (flash ERG, FERG). W rutynowym teście FERG powinny być uwzględniane zalecenia aktualnego standardu. Obejmują one następujące wytyczne dotyczące metodyki badań: