ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Elektrofizjologiczna diagnostyka różnicowa zaburzeń widzenia
dr hab. n. med. Dorota Pojda-Wilczek
Artykuł przedstawia problemy obiektywnego weryfikowania i różnicowania subiektywnych zaburzeń widzenia w przypadku braku lub minimalnych zmian widocznych w gałce ocznej. Opisano kolejność czynnościowych badań elektrofizjologicznych w zaburzeniach ostrości wzroku, pola widzenia, percepcji barw oraz w innych zgłaszanych przez pacjenta problemach funkcjonowania wzrokowego. Informacje zostały zobrazowane przykładami z praktyki klinicznej.
Wprowadzenie
Badania elektrofizjologiczne w okulistyce są procedurami obiektywizującymi czynność narządu wzroku na wszystkich poziomach – od siatkówki po korę wzrokową.
Stosuje się je przede wszystkim w sytuacjach, gdy:
- obraz kliniczny nie stanowi wytłumaczenia dla dolegliwości zgłaszanych przez pacjenta
- współpraca z pacjentem nie jest wystarczająca do wykonania subiektywnych badań psychofizycznych (ostrość wzroku, pole widzenia)
- subiektywna ocena czynności nie jest wiarygodna z powodu stanów współistniejących, np. zmętnienia ośrodków optycznych.
Wykonuje się je również w celu oceny stopnia dysfunkcji, obserwacji zmian chorobowych w czasie oraz monitorowania leczenia. Badania elektrofizjologiczne stanowią bardzo cenne uzupełnienie standardowej diagnostyki okulistycznej w wielu przypadkach wątpliwych diagnostycznie, umożliwiając wykrycie, na jakim poziomie doszło do zaburzeń widzenia. Równocześnie ukierunkowują proces diagnostyczno-terapeutyczny w celu uniknięcia zbędnego leczenia w przypadku zaburzeń psychogennych lub uwarunkowanych genetycznie.
Z opisanych wskazań wynika, że bardzo dużą grupą pacjentów, która wymaga badań elektrofizjologicznych, są dzieci, szczególnie małe, chorzy z zaburzeniami ośrodkowego układu nerwowego na różnym tle (zaburzenia rozwojowe, urazy, udary, guzy, choroby neurodegeneracyjne i inne), pacjenci w początkowym stadium dystrofii siatkówki, chorzy przed zabiegami operacyjnymi, szczególnie przed operacją zaćmy i przeszczepieniem rogówki, u których istnieją wątpliwości co do możliwości pooperacyjnej poprawy widzenia (np. z powodu towarzyszących chorób, głównie jaskry i cukrzycy) oraz pacjenci z zaburzeniami psychicznymi albo podejrzewani o symulację (udawanie choroby) lub agrawację (wyolbrzymianie istniejącego schorzenia).
Podstawowe standardowe badania elektrofizjologiczne to:
- elektrookulografia (EOG – electrooculography)
- elektroretinografia (ERG – electroretinography)
- po stymulacji wzorcem (PERG – pattern ERG)
- całopolowa (FERG – flash ERG)
- wieloogniskowa (mfERG – multifocal ERG)
- wzrokowe potencjały wywołane (VEP – visual evoked potentials)
- po stymulacji wzorcem (PVEP – pattern VEP)
- po stymulacji błyskiem (FVEP – flash VEP).