Zastosowanie soczewek multifokalnych jako rozwiązanie problemu starczowzroczności
lek. Aleksandra Pośpiech-Żabierek
lek. Irena Topolska
dr hab. n. med. Michał Wilczyński
Soczewka multifokalna w założeniu ma uniezależnić pacjenta od noszenia okularów. Jest dobrą propozycją dla chorych ze starczowzrocznością, jednak pod pewnymi warunkami. O ostatecznym efekcie zabiegu decydują: odpowiednia kwalifikacja, wykonanie jak najdokładniejszej biometrii oraz wybór właściwej techniki operacyjnej.
Wprowadzenie
Starczowzroczność, inaczej prezbiopia, to fizjologiczny proces, rozpoczynający się ok. 40 r.ż. Polega na stopniowej utracie akomodacji i skutkuje niemożnością lub pogorszeniem zdolności do widzenia z bliska.
Przez wiele lat jedyną formą korekcji starczowzroczności było przepisywanie pacjentom okularów do bliży, jednak w ostatnich latach nastąpił dynamiczny rozwój 2 gałęzi chirurgii okulistycznej: chirurgii refrakcyjnej i chirurgii zaćmy. Powstało również wiele typów sztucznych soczewek wewnątrzgałkowych. Operacje usunięcia zmętniałej soczewki wraz ze wszczepieniem soczewki multifokalnej (MIOL – multifocal intraocular lens) lub akomodacyjnej można zaliczyć do form chirurgii refrakcyjnej.
Około 60 r.ż. zdolność akomodacji zanika. Ponieważ soczewki akomodacyjne i wieloogniskowe pozwalają na dobre widzenie do dali i do bliży, mogą zastąpić utraconą akomodację, a po ich wszczepieniu pacjent ma szansę uwolnić się od konieczności noszenia okularów.
Definicja soczewki multifokalnej
Soczewka multifokalna, inaczej wieloogniskowa, w założeniu ma uniezależnić chorego od noszenia okularów. Idealna soczewka wieloogniskowa pozwala widzieć ostro do dali, bliży i odległości pośrednich. Soczewki takie mogą mieć budowę refrakcyjną, dyfrakcyjną bądź refrakcyjno-dyfrakcyjną, w zależności od układu pierścieni i stref o różnych mocach optycznych. Te ostatnie umożliwiają ogniskowanie promieni świetlnych na różnych odległościach, a co za tym idzie – ostre widzenie z różnych odległości.
Czy istnieje idealny kandydat do wszczepienia soczewki multifokalnej?
Należy wspomnieć o kryteriach kwalifikacyjnych do wszczepienia MIOL, ponieważ wbrew pozorom duża część populacji nie kwalifikuje się do tego typu zabiegu. Potencjalny pacjent powinien być świadomy wszystkich swoich chorób oraz ograniczeń, które mo...