Technologia 3D w chirurgii oka
prof. dr hab. n. med. Robert Rejdak1-3
lek. Agata Pietras1
lek. Dominika Nowakowska1
lek. Katarzyna Nowomiejska1
Praca przedstawia możliwości wykorzystania metody wizualizacji typu heads-up w chirurgii okulistycznej. W Klinice Okulistyki Ogólnej w Lublinie przeprowadzono pierwszą w Polsce operację bezszwowej witrektomii przez część płaską ciała rzęskowego z jednoczesnym zastosowaniem mikroskopu operacyjnego z szerokokątnym systemem obrazowania oraz systemu wizualizacji 3D będącego przedmiotem niniejszego artykułu.
Wprowadzenie
Heads-up display to doskonałe rozwiązanie, z którego od dawna korzystają piloci. Od lat 50. system ten jest elementem wyposażenia myśliwców, a od 1975 r. także samolotów cywilnych. Umożliwia on pilotowi odczytywanie danych na szybie kokpitu bezpośrednio w polu widzenia, w pozycji heads-up (z uniesioną głową), bez konieczności pochylania się nad panelem sterowania.1 Przez lata technologia wyświetlania obrazu na szkle się rozwijała i od niedawna system ten gości także na sali operacyjnej.
Jak działa system heads-up?
Eckardt i Paulo porównali zabiegi przeprowadzane metodą 3D z konwencjonalną techniką wizualizacji mikroskopowej. Wszyscy uczestnicy badania uznali metodę obrazowania 3D za wygodniejszą, a znacząca większość – także za łatwiejszą i szybszą.1 Metoda heads-up pozwala przeprowadzać zabiegi mikrochirurgiczne bez konieczności patrzenia w okular mikroskopu operacyjnego. Operator widzi obraz przetworzony przez kamerę 3D wyświetlany na dużym monitorze (np. JVC GD463D10uQ, Yokohama, Japan – 46”; LG – 56”). Jego pozycja podczas zabiegów wykonywanych metodą wizualizacji typu heads-up jest komfortowa, wyprostowana i ergonomiczna. Pracuje on w specjalnych pasywnych, polaryzacyjnych okularach 3D i podczas operacji patrzy na ekran wyświetlacza 3D (ryc. 1). Nowe wyświetlacze nie zniekształcają obrazu nawet wtedy, gdy operator porusza głową. To zasługa integracji wszystkich elementów systemu.