ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Nowości
Wytyczne EURETINA dotyczące diagnostyki i leczenia cukrzycowego obrzęku plamki żółtej
lek. Maciej Rek
dr hab. n. med. Piotr Jurowski, prof. nadzw.
Celem artykułu jest przedstawienie wytycznych opracowanych na podstawie pracy European Society of Retina Specialists (EURETINA) z 2017 roku.1
Wprowadzenie
Częstość występowania cukrzycowego obrzęku plamki (DME – diabetic macular edema) na świecie stale rośnie. Jest on jedną z głównych przyczyn utraty wzroku w populacji osób w wieku produkcyjnym. Przewiduje się, że retinopatia cukrzycowa stanie się plagą nadchodzących dziesięcioleci z powodu gwałtownego wzrostu liczby zachorowań na cukrzycę na całym świecie. Ocena wielu parametrów klinicznych, a także nowe metody diagnostyczne, w tym obrazowanie za pomocą optycznej koherentnej tomografii (OCT – optical coherence tomography), pozwalają na szczegółową kwalifikację i ocenę stadium retinopatii cukrzycowej. Okuliści stosują różne strategie postępowania w DME, takie jak fotokoagulacja laserowa, wstrzyknięcia doszklistkowe preparatów anty-VEGF, steroidy oraz witrektomię. Wszystkie wymienione procedury lecznicze obarczone są potencjalnymi powikłaniami. W związku z różnorodnym podejściem do terapii DME rozpoczęła się nowa era leczenia.
Omawiane wytyczne zawierają przegląd obecnie dostępnych procedur diagnostycznych i możliwości terapeutycznych, które są rekomendowane przez European Society of Retina Specialists (EURETINA). Wytyczne te bazują na najaktualniejszej wiedzy czołowych ekspertów w Europie i stanowią kolejną część serii zaleceń EURETINA dotyczących postępowania w chorobach siatkówki.
Cechy kliniczne retinopatii cukrzycowej
Retinopatia cukrzycowa (DR – diabetic retinopathy) jest określeniem stosowanym do opisu zaburzeń mikronaczyniowych, które są obserwowane u chorych na cukrzycę w biomikroskopowym badaniu klinicznym lub uwiecznione na kolorowej fotografii dna oka. Najwcześniejszą oznaką retinopatii są mikroaneuryzmaty (MA), które mają kształt kropki o ostro zakończonych brzegach. Morfologicznie są one uwypukleniem ściany naczynia włosowatego. Mikroaneuryzmaty występują często w obszarach pozbawionych perfuzji, które są widoczne w badaniu angiograficznym z kontrastem (fluoresceiną). Z kolei krwotoczki siatkówkowe, które występują w całej siatkówce, są następną ważną oznaką DR (ryc. 1). Mogą przyjmować kształt płomykowo-pierzasty, jeśli znajdują się w warstwie włókien nerwowych, lub kształt kropki/plamki, jeśli znajdują się w wewnętrznych warstwach siatkówki. Mogą również występować śródsiatkówkowe nieprawidłowości mikronaczyniowe (IRMA – intraretinal microvascular abnormalities) charakteryzujące się poszerzonym i krętym przebiegiem drobnych naczyń krwionośnych, które przylegają do obszarów niedokrwiennych. Poszerzenie żył siatkówki oraz ich kręty, paciorkowaty przebieg są typowymi zmianami związanymi z DR. Wysięki twarde stanowią kolejny objaw retinopatii cukrzycowej, wynikający z przewlekłego miejscowego przecieku z naczyń siatkówki (ryc. 2). Wysięki twarde składają się głównie z lipidów i występują w postaci żółtawobiałych zmian, zwykle z wyraźnymi brzegami najczęściej w pobliżu skupisk MA. Wysięki miękkie, zwane ogniskami waty, tworzą się w miejscu blokady przepływu aksoplazmy w włóknach nerwowych siatkówki, u podstaw których leży ogniskowe niedokrwienie siatkówki. Niedokrwiona siatkówka widoczna jest jako szarobiały okrągły lub owalny obszar z niejasno zaznaczonymi, pierzastymi krawędziami.