ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Ortoptyka
Oczopląs u dzieci w ujęciu okulistycznym i ortoptyczym
Część 1. Diagnostyka
dr n. med. Gracjana Fijałkowska-Cmokowicz1
dr n. med. Agnieszka Rosa2-4 ortoptysta, pedagog, terapeuta zajęciowy Redaktor merytoryczna działu Ortoptyka
- W artykule przedstawiono najczęściej występujące u dzieci typy oczopląsu, tj. zespół oczopląsu wrodzonego, zespół oczopląsu związanego z nieprawidłową fuzją i spasmus nutans
- Szczegółowo opisano badania diagnostyczne w kierunku oczopląsu
Oczopląs u najmłodszych pacjentów często jest powodem zmartwienia rodziców i stanowi wyzwanie w praktyce zarówno okulistów, jak i ortoptystów. Jest to mimowolny rytmiczny ruch oscylacyjny oczu. Każdy cykl oczopląsu inicjowany jest przez powolny ruch oczu z dala od punktu fiksacji, po czym następuje odwrotny nastawczy ruch gałek ocznych1.
Oczopląs może być fizjologiczny lub wystąpić jako objaw choroby. Fizjologiczny, czyli prawidłowo występujący, obserwowany jest w trzech sytuacjach:
- w skrajnym ustawieniu gałek ocznych (np. przy patrzeniu skrajnie w prawo czy lewo)
- podczas obserwowania powtarzającego się ruchu tego samego obrazu, np. obracającego się bębna (tzw. oczopląs optokinetyczny)
- pozostawania pod wpływem bodźców działających na narząd równowagi znajdujący się w uchu wewnętrznym (tzw. oczopląs przedsionkowy)2.
Częstość występowania oczopląsu patologicznego w populacji ogólnej jest szacowana na 24 przypadki na 10 000 osób z niewielką predylekcją do populacji europejskiej3. Oczopląs wrodzony dotyka 1 na 1000-1500 dzieci, z 2-3-krotną przewagą płci męskiej4,5.
W zależności od wieku, w którym po raz pierwszy został stwierdzony, oczopląs można podzielić na: wrodzony, który zwykle pojawia się w pierwszych 3-6 miesiącach życia, i nabyty, który występuje później3. Oczopląs wrodzony może być wynikiem zwykłego zaburzenia motorycznego współwystępującego z dobrą czynnością wzrokową bądź z objawem ocznych nieprawidłowości mogących zakłócać rozwój widzenia lub fuzję. Oczopląs nabyty jest zwykle objawem istotnej nieprawidłowości neurologicznej. Występuje rzadziej u dzieci (17%) niż u osób dorosłych (40%)3. Choroby drogi wzrokowej mogące wywołać oczopląs obejmują glejaka nerwu wzrokowego i skrzyżowania nerwów wzrokowych (neurofibromatoza typu 1), czaszkogardlaka i ucisk nerwu wzrokowego przez inne nowotwory lub anomalie kostne. Wielu pacjentów z tym typem oczopląsu ma również towarzyszące objawy neurologiczne, takie jak zawroty głowy, nudności i bóle głowy z powodu podwyższonego ciśnienia śródczaszkowego. Mogą występować dodatkowe objawy oczne, np. względne uszkodzenie drogi dośrodkowej odruchu źrenicznego, obrzęk tarczy lub zanik nerwu wzrokowego i utrata widzenia.
Dodatkowo oczopląs może być jednym z objawów u dzieci z zatrzymanym lub wyrównanym wodogłowiem. Zwykle jest to powiązane z zanikiem nerwu wzrokowego. Zanik nerwu wzrokowego i oczopląs w okresie niemowlęcym wskazują na duże prawdopodobieństwo podwy...