ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Kalkulacja mocy soczewek wewnątrzgałkowych u dzieci ‒ praktyczne problemy
lek. Martyna Nocoń-Bratek1
dr n. med. Bogumiła Wójcik-Niklewska2,3
- Dzięki rozwojowi mikrochirurgii okulistycznej, a także technologii i biokompatybilności soczewek wewnątrzgałkowych możliwości implantacji soczewek wewnątrzgałkowych w populacji pediatrycznej stale się poszerzają
- Dobór wszczepu jako wyzwanie ze względu na trudną współpracę z pacjentem, nieoczekiwane wady refrakcji spowodowane niedokładnościami w technice biometrycznej, stosowanie wzorów mocy soczewek wewnątrzgałkowych opartych na normatywnych wartościach dla dorosłych oraz późne zmiany refrakcji wynikające z nieprzewidywalnego wzrostu oka
Zaćma dziecięca to zmętnienie soczewki, w wyniku którego traci ona swoje pierwotne właściwości. Wczesna interwencja chirurgiczna, a następnie natychmiastowa korekcja optyczna oka wraz z rehabilitacją narządu wzroku powinny zapewnić najlepsze warunki do uzyskania pojedynczego widzenia obuocznego z fiksacją dołeczkową. Optymalny czas wykonania zabiegu przypada na pierwsze 8 tygodni życia dziecka, najpóźniej do końca 4 miesiąca. Ciągły proces innowacji i udoskonalania technologii soczewek wewnątrzgałkowych, w tym zmiana ich konstrukcji oraz materiałów, wraz z rozwojem nowoczesnej mikrochirurgii okulistycznej dają możliwość bezpiecznej implantacji wszczepu i stwarzają warunki do poprawy widzenia.
Mimo rosnącej częstości wszczepiania sztucznych soczewek u dzieci ich wybór nadal stanowi wyzwanie ze względu na wzrost długości osi anatomicznej gałki ocznej. Problemem jest także brak wzoru biometrycznego dla dziecięcych oczu i stosowanie wzorów mocy soczewek opartych na normatywnych wartościach dla dorosłych.
Zaćma jest patologicznym zaburzeniem naturalnej soczewki polegającym na jej częściowym lub całkowitym zmętnieniu, czego konsekwencją jest utrata jej przezierności i właściwości optycznych1. Zaćma dziecięca stanowi jedną z głównych przyczyn pogorszenia widzenia u dzieci, odpowiada za 10% wszystkich przypadków ślepoty w populacji pediatrycznej. Częstość występowania wynosi 4,24/10 000 dzieci na całym świecie2. W Polsce zaćmę wrodzoną diagnozuje się średnio u 2 dzieci na 10 000 żywych urodzeń3.
Zaćma dziecięca może być wrodzona bądź nabyta. Wrodzone zmętnienia (CC – congenital cataracta) występują przy urodzeniu lub mogą zostać zidentyfikowane w pierwszym roku życia dziecka4. Morfologia i lokalizacja zaćmy są zróżnicowane. Na podstawie badań epidemiologicznych wykazano, że CC najczęściej jest schorzeniem izolowanym, dziedzicznym, obejmującym kompletne zmętnienie soczewki2.
Istnieje duża różnorodność czynników etiologicznych zaćmy i należą do nich:
- nieprawidłowości chromosomalne (np. zespół Downa)
- zespoły i choroby ogólnoustrojowe (zespoły nerkowe)
- uwarunkowania genetyczne
- schorzenia metaboliczne (np. cukrzyca)
- infekcje wewnątrzmaciczne (zespół TORCH)
- anomalie budowy gałki ocznej (małoocze, beztęczówkowość, przetrwałe unaczynienie płodowe)
- uraz
- narażenie na promieniowanie4,5.
Leczenie zaćmy dziecięcej jest wyłącznie zabiegowe. Wskazaniem do operacji są zmętnienia uniemożliwiające prawidłowy rozwój procesów widzenia6. Jednostronną zaćmę powinno się usunąć przed osiągnięciem 8 tygodnia życia, optymalny czas to 4-6 tydzień, w przypadku zaćmy obustronnej – do ukończenia 10 tygodnia z odstępem 1-2-tygodniowym między oczami. Zabieg należy przeprowadzić przed pojawieniem się zeza lub oczopląsu1,7. Zaćmy pourazowe, szczególnie u dzieci do 6 r.ż., wymagają zabiegu chirurgicznego w ciągu kilku tygodni po urazie5.
Korekcja bezsoczewkowości
Po operacji usunięcia zaćmy u dziecka istotne są skorygowanie wady wzroku powstałej w oku bezsoczewkowym i systematyczna rehabilitacja wzroku. Celami korekcji bezsoczewkowości są:
- zapobieganie powstaniu niedowidzenia, oczopląsu, zeza
- poprawa ostrości wzroku
- zapewnienie warunków do prawidłowego rozwoju pojedynczego widzenia obuocznego z fiksacją dołeczkową.
Na uzyskaną ostateczną ostrość wzroku mają wpływ stopień już obecnego niedowidzenia i wdrożona rehabilitacja wzroku8. W przypadku gdy nie zostanie implantowana sztuczna soczewka wewnątrzgałkowa (IOL – intraocular lens), bezsoczewkowość korygowana jest okularami lub soczewkami kontaktowymi4. Moce pomocy optycznych mogą być łatwo dostosowane do wzrostu gałki ocznej. Noszenie soczewek kontaktowych wymaga zachowania wysokiej higieny, by zapobiec powikłaniom rogówkowym9. Sukces obu metod zależy w znacznym stopniu od przestrzegania zaleceń przez rodziców i ich akceptacji przez dziecko. Rehabilitacja narządu wzroku w jednostronnej bezsoczewkowości przy nietolerancji soczewek kontaktowych jest niezwykle trudna. Najlepszym rozwiązaniem jest wtórny wszczep sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej8.
Zastosowanie soczewek wewnątrzgałkowych
Rozwój nowoczesnej mikrochirurgii okulistycznej daje możliwość poprawy jakości życia pacjentów z zaćmą dziecięcą. Wybór IOL do wyrównania bezsoczewkowości zależy przede wszystkim od badania stanu narządu wzroku, wieku pacjenta i analizy wymagań wzrokowych4.
Niezaprzeczalnymi zaletami wszczepienia sztucznej soczewki są:
- stworzenie możliwości odtworzenia pierwotnej refrakcji
- utrzymanie prawidłowych warunków anatomicznych oka
- brak anizeikonii.
Pozwala to na wykształcenie widzenia obuocznego1.