ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Pacjent w trakcie leczenia onkologicznego
Pacjenci onkologiczni w czasie pandemii COVID-19
dr n. med. Beata Kuklińska
prof. dr hab. n. med. Robert M. Mróz
Choroba COVID-19 (coronavirus disease 2019) jest infekcją układu oddechowego spowodowaną przez wirusa SARS-CoV-2. Najważniejszą drogą zakażenia jest bezpośrednia transmisja z osoby zakażonej na osobę zdrową poprzez aerozol kropelek zawierających wirusa podczas kaszlu, kichania, mówienia bądź oddychania. Do zakażenia może również dojść przez dotknięcie powierzchni, na której znajduje się wirus, a następnie powierzchni oka bądź śluzówek. Kropelki zawierające wirusa nie przemieszczają się zazwyczaj na odległość większą niż dwa metry.
W dniu 11 marca 2020 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła pandemię COVID-19. Od tej pory obserwujemy niekontrolowane rozprzestrzenianie się zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. U ok. 80% zakażonych przebieg choroby jest bezobjawowy lub z lekkimi i niecharakterystycznymi objawami. Niestety, u ok. 15% osób choroba ma ciężką postać, a u ok. 5% dochodzi do zagrożenia życia z powodu COVID-19. Kaszel, duszność, zmęczenie czy gorączka to objawy wielu chorób układu oddechowego, które mogą jednak również charakteryzować zakażenie SARS-CoV-2. Te objawy są wskazaniem do wykonania klasycznego radiogramu klatki piersiowej.
Aby rozpoznać COVID-19, należy wykonać wymaz z błony śluzowej jamy nosowo-gardłowej w celu wykrycia wirusowego RNA za pomocą testu reakcji łańcuchowej polimerazy (PCR – polymerase chain reaction). Tomografia komputerowa wysokiej rozdzielczości (TKWR; HRCT – high-resolution computed tomography) może uzupełnić diagnostykę tej choroby. Obserwujemy w niej bowiem charakterystyczne dla COVID-19 cechy (ryc. 1A i B):
- dystrybucja obwodowa
- obraz matowej szyby
- obraz kostki brukowej
- obszary konsolidacji – efekt zamknięcia światła pęcherzyków płucnych
- zgrubienie pęczków naczyniowo-oddechowych.
W związku z pracą w nowych, pandemicznych warunkach w II Klinice Chorób Płuc i Gruźlicy USK w Białymstoku staramy się dostosować sposób leczenia do tych nadzwyczajnych okoliczności. Modyfikacja pracy z chorymi na raka płuca ma za zadanie zapewnić możliwie najlepszą opcję terapeutyczną w obecnym czasie i maksymalne bezpieczeństwo chorych.