ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Wczesna diagnostyka
Wskazówki dotyczące nadzoru onkologicznego u pacjenta ze stwierdzoną marskością wątroby
Katarzyna Hossa
prof. dr hab. n. med. Ewa Małecka-Wojciesko, MD, PhD, AGAF
- Niniejszy artykuł został poświęcony tematyce raka wątrobowokomórkowego (HCC – hepatocellular carcinoma), którego przyczyną w 80-90% jest marskość wątroby. W artykule opisano skuteczne metody diagnostyki HCC
Rak wątrobowokomórkowy jest poważnym problemem zdrowia publicznego. Szacuje się, że 80-90% nowych przypadków tej jednostki chorobowej rozwija się na podłożu marskiej wątroby1. Guzki regeneracyjne przechodzą w dysplastyczne (zmiany przednowotworowe o niskim i wysokim stopniu dysplazji), a następnie złośliwe. Proces ten trwa zazwyczaj 4-12 miesięcy2,3.
Głównym celem nadzoru onkologicznego jest zmniejszenie umieralności pacjentów z marskością wątroby. Badania przesiewowe pozwalają na wykrycie HCC przed wystąpieniem objawów klinicznych – w stadium bardzo wczesnym (kiedy występuje pojedyncza zmiana <2 cm) oraz wczesnym (kiedy spełnione są kryteria mediolańskie, tzn. pojedyncza zmiana ≤5 cm lub ≤3 zmiany, każda ≤3 cm, po wykluczeniu nacieku naczyniowego HCC), co poprawia rokowanie4.
Zgodnie z wytycznymi European Association for the Study of the Liver (EASL) najlepszą metodą nadzoru jest badanie ultrasonograficzne (USG) przeprowadzane w odstępach 6 miesięcy. Zalecenie to dotyczy wszystkich pacjentów z marskością wątroby bez względu na czynnik etiologiczny, wyłączając chorych z zaawansowaną marskością, którzy nie zostali zakwalifikowani do leczenia transplantacyjnego. Pacjentom, u których stwierdzono guzek w wątrobie o średnicy <1 cm, badanie USG przeprowadza się co 3-4 miesiące z możliwością wydłużenia tego okresu po upływie roku5.
Epidemiologia
Rak wątrobowokomórkowy jest na szóstej pozycji pod względem zachorowalności na nowotwory złośliwe oraz czwartą przyczyną zgonu z powodu nowotworów złośliwych na świecie6. Zapadalność wzrasta z wiekiem, osiągając szczyt ok. 70 r.ż. i występuje 2-4 razy częściej u mężczyzn niż kobiet3,7.
W Polsce zachorowania na pierwotnego raka wątroby sięgają 1% wszystkich nowotworów złośliwych. Rocznie z powodu HCC umiera blisko 2000 osób8.
Czynnik etiologiczny HCC, który zwykle jest również przyczyną marskości wątroby, można ustalić u >90% pacjentów. Do najczęstszych z nich należą4:
- przewlekłe zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu B (HBV – hepatitis B virus)
- przewlekłe zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu C (HCV – hepatitis C virus)
- nadmierne spożywanie alkoholu
- niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby
- ekspozycja na aflatoksyny i preparaty hormonalne (anaboliki, środki antykoncepcyjne).