BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Ostry dyżur pediatryczny
Dziecko po urazie nosa w izbie przyjęć
Lidia Zawadzka-Głos
Opis przypadku
Wywiad
Do izby przyjęć (IP) szpitala trafił siedmioletni chłopiec z powodu podwyższenia temperatury ciała do 38°C trwającego od 2 dni oraz trudności w oddychaniu przez nos. Pięć dni temu doznał urazu nosa podczas gry w piłkę na boisku. Rodzice nie zgłosili się wówczas z dzieckiem do lekarza, w ich opinii bowiem uraz był niewielki i nie wystąpiło krwawienie z nosa.
Od 2 dni samopoczucie dziecka było gorsze, pojawiła się temperatura do 38° C o hektycznym charakterze oraz objawy „zatkanego” nosa, chłopiec nie miał apetytu. Rodzeństwo jest w trakcie leczenia zakażenia górnych dróg oddechowych.
Badanie przedmiotowe
W IP stan ogólny pacjenta określono jako dobry. W badaniu pediatrycznym z odchyleń od stanu prawidłowego stwierdzono cechy zakażenia wirusowego gardła oraz upośledzenie drożności nosa spowodowane obrzękiem błony śluzowej. Ze względu na przebyty uraz nosa dziecko skierowano na konsultację laryngologiczną.
Badanie laryngologiczne
W badaniu laryngologicznym potwierdzono cechy zakażenia wirusowego gardła i stwierdzono w rynoskopii przedniej obustronne uwypuklenie przegrody nosa w przednim odcinku, całkowicie obturujące jamy nosa. Błona śluzowa była żywoczerwona, zmieniona zapalnie. Uwypuklenie przegrody było miękkie, bolesne, chełboczące. Kości nasady nosa były symetryczne, bez cech patologicznej ruchomości, części chrzęstne nosa w badaniu palpacyjnym były bolesne.