BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Pytania do specjalisty
Choroba Kawasaki
Dr n. med. Monika Kowalczyk
1. Czy zmiany skórno-śluzówkowe w okolicy krocza są nadal traktowane jako patognomoniczne dla choroby Kawasaki (z uwzględnieniem innych objawów)?
W przebiegu ostrej fazy choroby Kawasaki w drugim i trzecim tygodniu obserwowane jest typowe złuszczanie, rozpoczynające się pod łożyskiem paznokci palców rąk, a następnie stóp, które może się rozszerzać i obejmować powierzchnie dłoniowe rąk i podeszwy stóp. Zmiany skórno-śluzówkowe w okolicy krocza z następowym złuszczaniem nie są traktowane jako patognomoniczne dla choroby Kawasaki. U dzieci po przebyciu ostrej fazy choroby Kawasaki, w trakcie lub po zakażeniu wirusowym, można zaobserwować złuszczanie naskórka, co nie jest równoznaczne z nawrotem choroby.
2. Gdzie skierować dziecko z podejrzeniem choroby Kawasaki, aby skrócić czas ustalenia rozpoznania? Czy od razu do kliniki kardiologii?
Przy podejrzeniu choroby Kawasaki dziecko należy skierować na najbliższy oddział pediatryczny, gdzie po dokładnym zebraniu wywiadu, zbadaniu dziecka i wykonaniu podstawowych badań laboratoryjnych ze szczególnym uwzględnieniem morfologii, CRP i OB,...
3. Czy zdarzają się nawroty choroby Kawasaki?
Nawrót choroby definiuje się jako ponowne zachorowanie po ustąpieniu ostrej fazy choroby, czyli po 6-8 tygodniach od pierwszego dnia gorączki. Częstość występowania nawrotów choroby Kawasaki w populacji japońskiej wynosi około 3%. Uważa się, że w ...