ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Jak to się robi
Jak się pobiera krew na badania układu krzepnięcia?
Anna Klukowska
Słowa kluczowe
układ krzepnięcia, antykoagulant, zaburzenia krzepnięcia krwi
Sposób i warunki, w jakich pobiera się krew na badania układu krzepnięcia, są niezwykle ważne, ponieważ w istotny sposób wpływają na wyniki tych badań.
Krew do badania układu krzepnięcia krwi pobiera się do próbówki zawierającej 3,2% cytrynian sodu w stosunku 9:1, czyli np. do probówki zawierającej 0,5 ml cytrynianu sodu pobiera się od pacjenta 4,5 ml krwi żylnej. Pierwsze 1-2 ml wypływającej krwi się odrzuca. Opaskę uciskową zakłada się bezpośrednio przed nakłuciem żyły. Należy unikać zbyt długiego zastoju krwi, ponieważ powoduje to aktywację krzepnięcia. Wyciskanie krwi z żyły do badań jest przeciwwskazane. Krew powinna swobodnie spływać do probówki. Należy dokładnie pobrać tyle krwi, ile potrzeba, posługując się kreską zaznaczoną na ściance probówki. U noworodków, niemowląt i małych dzieci prawidłowe pobranie tak dużej ilości krwi nie jest możliwe i zwykle pobiera się do 2-3 ml, pamiętając, że musi być zachowany odpowiedni stosunek objętości krwi do antykoagulantu. Natychmiast po pobraniu krew należy delikatnie dokładnie zmieszać, aby nie powstały skrzepy. Obecność nawet niewielkich skrzepów w probówce uniemożliwia wykonanie badań. Krew ze zbyt dużą lub małą ilością antykoagulantu również nie nadaje się do badania.1 Krew nie może ulec hemolizie, ponieważ osocze takie nie nadaje się do badania. Duże ilości lipidów utrudniają badanie. Dlatego w dniu pobrania krwi dziecko może zjeść niewielkie niskotłuszczowe i niskobiałkowe śniadanie, natomiast konieczne jest dobre napojenie, najlepiej wodą w ilości 200-500 ml w zależności od wieku. Noworodek lub niemowlę może być nakarmione mlekiem matki lub mieszanką mleczną.