BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Nowości w praktyce
Najnowsze wytyczne AAP dotyczące kontroli grypy i jej zapobiegania w sezonie 2016-2017
dr hab. n. med. Ernest Kuchar
lek. Andrzej Załęski
W październiku 2016 roku w czasopiśmie „Pediatrics” ukazały się nowe wytyczne American Academy of Pediatrics (AAP) dotyczące zapobiegania i leczenia grypy w sezonie 2016-2017.
Jak powszechnie wiadomo, sezony grypowe różnią się między sobą znacznie w zależności od wirusów dominujących w danym sezonie i dopasowania składu szczepionki. Ubiegły sezon 2015-2016 należał do względnie łagodnych. Wśród zachorowań na całym świecie dominował wirus grypy A (H1N1)pdm09, który wywołał ostatnią pandemię grypy i został uwzględniony w szczepionce. W okresie jesienno-zimowym odnotowywano także zwiększenie liczby zachorowań wywołanych przez wirus grypy A (H3N2), a wiosną przez wirusy grypy B – dominowały wirusy linii Yamagata również uwzględnionej w szczepionce jako szczep B/Phuket/3073/2013. Skład szczepionki został zatem dobrze dobrany.
W obecnym sezonie grypowym AAP podtrzymała zalecenie corocznych szczepień przeciwko grypie sezonowej wszystkich osób powyżej 6 miesiąca życia jako najlepszej formy profilaktyki. Rekomendację tę potwierdzają wyniki najnowszych badań dotyczących skuteczności szczepień – zaszczepienie przeciwko grypie zmniejsza potrzebę wizyt lekarskich o 50-75%, zaszczepienie ciężarnej zmniejsza ryzyko zachorowania na grypę u noworodka o 70%, a ryzyko hospitalizacji z jej powodu aż o 81%. Zgodnie ze stanowiskiem AAP szczepienie przeciwko grypie jest szczególnie zalecane u:
- wszystkich dzieci, w tym przedwcześnie urodzonych (szczepienie zgodne z wiekiem chronologicznym) oraz z chorobami przewlekłymi (astmą, mukowiscydozą, cukrzycą, hemodynamicznie istotną chorobą serca, chorobami układu nerwowego i nieprawidłowościami neurorozwojowymi, z hemoglobinopatiami, niewydolnością nerek oraz leczonych immunosupresyjnie, z HIV i otrzymujących przewlekle kwas acetylosalicylowy)
- osób z otoczenia dzieci z grup ryzyka w wieku do 5 lat, szczególnie w pierwszym półroczu życia (rodzina, opiekunowie, osoby zatrudnione w placówkach szkolno-wychowawczych)
- amerykańskich Indian i rodowitych mieszkańców Alaski
- pracowników opieki zdrowotnej
- dzieci pracowników opieki zdrowotnej
- ciężarnych lub planujących ciążę, kobiet w czasie połogu lub karmiących piersią (w Stanach Zjednoczonych odsetek zaszczepionych ciężarnych sięga 50%).
Wymienione zalecenia są bardzo podobne do zamieszczonych w polskim Programie Szczepień Ochronnych (PSO) na 2016 rok, który wymienia jako wskazania kliniczne do szczepienia między innymi stan po przeszczepieniu narządów, przewlekłe choroby, szczegó...