BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Okiem radiologa
Przygotowanie pacjenta i dokumentacji medycznej do badania obrazowego. Część 1: Badania ultrasonograficzne
lek. Katarzyna Czerwińska
- Skuteczność i bezpieczeństwo ultrasonografii u dzieci; zalety, wady i ograniczenia tej metody obrazowania
- Przygotowanie dziecka do USG – wykonywanie badania na czczo, z treścią pokarmową w żołądku lub przy wypełnionym pęcherzu moczowym
- Informacje potrzebne radiologowi. Poradnik dla lekarza kierującego pacjenta na badanie USG
Większość badań ultrasonograficznych (USG) nie wymaga żadnego przygotowania pacjenta. Najedzone noworodki i niemowlęta lepiej współpracują. Pełny żołądek ułatwia diagnostykę pylorostenozy. Badania układu moczowego i przezbrzuszne badania narządów miednicy mniejszej wykonujemy u pacjenta z wypełnionym pęcherzem moczowym, po napojeniu dziecka. Bycie na czczo zalecamy w przypadku diagnostyki chorób pęcherzyka i dróg żółciowych oraz wykonywania badań dopplerowskich naczyń jamy brzusznej. Ultrasonograficzne środki kontrastowe są zarejestrowane do stosowania u dzieci do sonocystografii mikcyjnej. Podanie dożylne następuje poza rejestracją. Środki te nie wymagają żadnego przygotowania pacjenta przed ich podaniem.
Zalety, wady i ograniczenia USG
Ultrasonografia to najczęściej wykonywane badanie obrazowe u dzieci. Liczne zalety tej metody – wśród których można m.in. wymienić: brak promieniowania jonizującego, brak specjalnego przygotowania pacjenta do badania, brak konieczności sedacji, wyjmowania dziecka z inkubatora czy nawet przemieszczania pacjenta, bo aparat USG można przywieźć do niego – sprawiają, że wielokrotnie jest to główne badanie, jakie wykonujemy u dzieci. USG pozwala zobrazować całe ciało człowieka, choć nie wszystkie badania możemy wykonać w każdej grupie wiekowej, a dla niektórych układów jest to badanie mocno orientacyjne.
Bardzo ważne jest zastosowanie USG u dzieci w stanach ostrych (tab. 1). U pacjentów w określonym wieku i z typowymi objawami diagnostykę przerostowego zwężenia odźwiernika czy wgłobienia jelitowego zaczynamy od USG i najczęściej kończymy na tym badaniu. Odgłobienie wgłobienia jelitowego krętniczo-kątniczego możemy wykonać wlewem soli fizjologicznej właśnie pod kontrolą USG. Alternatywą jest odgłobienie powietrzem pod kontrolą fluoroskopii, w której wykorzystywane jest promieniowanie rentgenowskie.
Za pomocą USG możemy zróżnicować u dzieci przyczynę bólów brzucha w prawym dole biodrowym czy przyczynę tzw. ostrej moszny.
U dziecka z uwięźniętą przepukliną (pachwinową, pępkową) możemy za pomocą USG ocenić jej zawartość. Warto jednak pamiętać, że w badaniu tym widzimy przepuklinę dopiero, gdy znajduje się w niej zawartość, czyli wtedy, kiedy widać ją również gołym o...