ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Nowoczesne metody monitorowania glikemii u pacjentów pediatrycznych z cukrzycą
prof. dr hab. n. med. Agnieszka Szadkowska
- Ciągłe monitorowanie stężenia glukozy (CGM) – wygodna, bezpieczna i skuteczna metoda kontroli glikemii dla dzieci z cukrzycą oraz ich rodziców/opiekunów
- Główne korzyści płynące ze stosowania systemów CGM
- Przedstawienie obecnie dostępnych w Polsce systemów CGM
- Samokontrola glikemii oraz retrospektywna jej ocena należą do głównych elementów prawidłowego leczenia cukrzycy u dzieci i młodzieży.
- Zastosowanie systemów ciągłego monitorowania glikemii dostarcza użytkownikom informacji o aktualnym stężeniu glukozy oraz o prognozowanych trendach zmian glikemii, co umożliwia pacjentom podejmowanie skuteczniejszych decyzji terapeutycznych.
- Analiza całodobowych profili glikemii pozwala lekarzom na lepszą modyfikację terapii.
- Stosowanie systemów ciągłego monitorowania stężenia glukozy istotnie poprawia wyrównanie metaboliczne cukrzycy, redukuje liczbę epizodów hipoglikemii oraz pozytywnie wpływa na jakość życia osób z cukrzycą.
Cukrzyca typu 1 to choroba o podłożu autoimmunizacyjnym, w której na skutek reakcji autoimmunologicznej dochodzi do zniszczenia komórek β wysp trzustkowych produkujących insulinę. Prowadzi to do jej bezwzględnego niedoboru i w konsekwencji do wystąpienia przewlekłej hiperglikemii objawiającej się głównie: zwiększoną diurezą, wzmożonym pragnieniem i utratą masy ciała.
W Polsce w ciągu ostatnich 40 lat zachorowalność na cukrzycę typu 1 wśród dzieci i młodzieży zwiększyła się ponad 6-krotnie, co spowodowało, że obecnie choruje na nią 1 na około 300 dzieci1.
Leczenie ma na celu: zapobieganie ostrym powikłaniom cukrzycy, profilaktykę rozwoju jej przewlekłych powikłań, zapewnienie prawidłowego rozwoju fizycznego i psychicznego chorym dzieciom oraz jakości życia pacjentom podobnej do jakości życia osób zdrowych. Z tego powodu należy dążyć do utrzymywania wartości glikemii jak najbardziej zbliżonych do wartości prawidłowych.
Współczesne leczenie cukrzycy typu 1 polega na stosowaniu funkcjonalnej intensywnej insulinoterapii prowadzonej jako ciągły podskórny wlew insuliny za pomocą osobistych pomp insulinowych lub w formie wielokrotnych wstrzyknięć insuliny z użyciem wstrzykiwaczy typu pen. Nie sposób prowadzić efektywnej insulinoterapii bez regularnego monitorowania glikemii. Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego: „Bieżące monitorowanie i retrospektywna ocena glikemii są integralną częścią poprawnego leczenia cukrzycy”2.
Od blisko 40 lat glukometry są powszechnie stosowanymi przez osoby z cukrzycą urządzeniami do pomiarów glikemii. Ich regularne używanie przyczyniło się do znacznego postępu w leczeniu cukrzycy. Należy jednak podkreślić, że glukometry wymagają nakł...