ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Wakcynologia
Opóźnienia w realizacji szczepień przeciw pneumokokom u dzieci – schematy postępowania
lek. Aleksandra Pirogow1
dr n. med. Ewa Talarek1,2
- Zasady uzupełniania szczepień przeciw pneumokokom u dzieci z zaburzonym schematem realizacji szczepień
- Scenariusze postępowania w zależności od wieku dziecka i liczby otrzymanych wcześniej dawek
- Zasady szczepienia przeciw pneumokokom dzieci z grup ryzyka inwazyjnej choroby pneumokokowej
Streptococcus pneumoniae jest jedną z najczęstszych przyczyn zakażeń bakteryjnych u dzieci i dorosłych, w tym szczególnie zakażeń układu oddechowego. Infekcje pneumokokowe mogą mieć przebieg zarówno nieinwazyjny (np. ostre zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok przynosowych czy zapalenie płuc bez bakteriemii), jak i inwazyjny. Inwazyjna choroba pneumokokowa (IChP) jest najcięższą postacią zakażenia S. pneumoniae i może przebiegać z sepsą, zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych oraz zapaleniem płuc z bakteriemią. Bakteria ta może również kolonizować jamę nosowo-gardłową; nosicielstwo pneumokoków jest szczególnie częste u dzieci. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową.
Pierwsza szczepionka przeciw pneumokokom została opracowana w 1977 roku i był to preparat polisacharydowy, czyli zawierający wielocukry otoczki wybranych serotypów S. pneumoniae. U dzieci <2 roku życia, u których ryzyko ciężkiego przebiegu zakażenia pneumokokowego jest największe ze względu na niedojrzałość układu immunologicznego, odpowiedź na antygeny wielocukrowe jest niewystarczająca. Dopiero w 2000 roku opracowano szczepionkę skoniugowaną (PCV – pneumococcal conjugate vaccine), w której antygeny polisacharydowe zostały połączone z nośnikiem białkowym, dzięki czemu można uzyskać dobrą odpowiedź immunologiczną na szczepienie również u dzieci <2 roku życia. Pierwsza wprowadzona na rynek szczepionka skoniugowana zawierała antygeny 7 serotypów S. pneumoniae. W Stanach Zjednoczonych po rozpoczęciu w 2000 roku populacyjnych szczepień wszystkich niemowląt preparatem PCV7 zaobserwowano istotny spadek zapadalności na IChP wśród dzieci <5 roku życia1,2.
Obecnie na polskim rynku dostępne są cztery szczepionki przeciw pneumokokom:
- 23-walentna szczepionka polisacharydowa (PPSV – pneumococcal polysaccharide vaccine; PPSV23)
- szczepionki skoniugowane:
- 10-walentna (PCV10)
- 13-walentna (PCV13)
- 20-walentna (PCV20; zarejestrowana w 2022 roku, przeznaczona dla dorosłych).
Celem niniejszego artykułu jest kompleksowa analiza schematów szczepienia przeciw S. pneumoniae z uwzględnieniem sytuacji nietypowych, opóźnień w realizacji programu oraz grup ryzyka IChP.