Aktualności
Wydarzyło się w psychiatrii
Iwona Dudzik
Prof. Agata Szulc na czele PTP
Poparcie dla wdrażania pilotażowego programu Centrów Zdrowia Psychicznego, przewidzianych w Narodowym Programie Ochrony Zdrowia Psychicznego, zapowiada nowa prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego prof. Agata Szulc, ordynator II Oddziału Ogólnopsychiatrycznego Specjalistycznego Centrum Zdrowia im. prof. Jana Mazurkiewicza. 27 września zastąpiła ona na stanowisku prof. Andrzeja Rajewskiego, kierownika Kliniki Psychiatrii Dzieci i Młodzieży UM w Poznaniu.
Wyboru dokonało Walne Zgromadzenie Delegatów PTP po tym, jak prezes elekt prof. Bartosz Łoza, kierownik Kliniki Psychiatrii WUM, zrezygnował ze stanowiska. Wiceprezesami zostali prof. Janusz Heitzman, kierownik Kliniki Psychiatrii Sądowej IPiN w Warszawie, oraz prof. Dominika Dudek, kierownik Zakładu Zaburzeń Afektywnych Katedry Psychiatrii UJ CM. Prezesem elektem został prof. Jerzy Samochowiec, kierownik Katedry i Kliniki Psychiatrii PAM.
Uczelnia stara się o psychiatrię
Nowe władze rektorskie Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku stawiają na psychiatrię. Jak zapowiedział rektor prof. Adam Krętowski, uczelnia zabiega o pieniądze – 29 mln zł – na budowę Kliniki Psychiatrii Szpitala Uniwersyteckiego. Pieniądze pochodziłyby z dotacji Ministerstwa Zdrowia oraz środków unijnych. Władze uczelni chcą wykorzystać niszę, ponieważ Białystok nie dysponuje taką kliniką, najbliższa mieści się w szpitalu w Choroszczy. Przewidują także, że w związku ze starzeniem się społeczeństwa zapotrzebowanie na tego rodzaju usługi będzie coraz większe.
Dlatego jednym z głównych celów, który uczelnia zamierza zrealizować, jest utworzenie w szpitalu Centrum Psychogeriatrii. Jest ono wpisane na listę projektów finansowanych przez UE w ramach Kontraktu Terytorialnego.
Nauczą niepełnosprawnych gotować
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej rozpoczęło realizację nowego projektu „Osoba z niepełnosprawnością psychiczną – wartościowy pracownik”. Pięć osób niepełnosprawnych rozpoczęło staże gastronomiczne w spółdzielni socjalnej, podczas których uczą się sztuki kulinarnej. Organizatorzy liczą, że uczestnicy zdobędą kwalifikacje, które za kilka miesięcy umożliwią im znalezienie pracy.
Projekt jest współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Kraków. Jego kontynuacja uzależniona jest od tego, czy samorząd rozpisze ponownie konkurs.
Wygaszanie oddziału w Lublinie
Oddział Leczenia Zaburzeń Nerwicowych Szpitala Neuropsychiatrycznego w Lublinie zostanie zamknięty jeszcze w tym roku. Według słów rzecznika prasowego szpitala Jeremiego Karwowskiego dyrekcja podjęła decyzję o „stopniowym wygaszaniu” 28-łóżkowego oddziału po dokładnej analizie funkcjonalności szpitalnych oddziałów i nowych wytycznych Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Dotychczasowi pacjenci będą mieli zapewnioną opiekę na innych oddziałach lecznicy. Już rozpoczęte terapie zostaną dokończone.
Podobne zmiany szykują się najprawdopodobniej we wszystkich szpitalach psychiatrycznych w Polsce, bo odchodzi się od modelu długich hospitalizacji na rzecz szpitalnej opieki dziennej lub opieki środowiskowej.
Szpital Neuropsychiatryczny w Lublinie jest największym ośrodkiem o tym profilu w województwie lubelskim.
Polska w połowie rankingu
Polska znalazła się na 15. miejscu w rankingu oceniającym działania rządów 30 państw Europy w zakresie zdrowia psychicznego – podał brytyjski „The Independent”. Analizę przedstawił Economist Intelligence Unit z okazji obchodzonego 10 października Międzynarodowego Dnia Zdrowia Psychicznego. Najlepiej w rankingu wypadły Niemcy – zajęły pierwsze miejsce, tuż za nimi uplasowała się Wielka Brytania. Trzecie przypadło Danii, kolejne zajęły Norwegia i Luksemburg. Polska znalazła się w pierwszej piętnastce krajów, których rządy aktywnie wspierają osoby cierpiące na choroby psychiczne.
Prof. Janusz Heitzman dyrektorem IPiN
Prof. Janusz Heitzman wygrał konkurs na dyrektora Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Jego kandydaturę komisja konkursowa przedstawiła ministrowi zdrowia, który ostatecznie nominuje na to stanowisko. Prof. Heitzman, który w rozstrzygniętym 29 września konkursie pokonał trzy inne osoby, jest kierownikiem Kliniki Psychiatrii Sądowej IPiN. Zastąpi obecną dyrektor, prof. Danutę Ryglewicz.