ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Medycyna snu
Co-sleeping – dobry wybór czy zły nawyk?
Lek. Magda Kaczor
Współcześnie zachowania ludzi coraz częściej są kształtowane przez sieci społecznościowe oraz fora internetowe.[1] Tradycyjne źródła wzorców zachowań, takie jak rodzina, najbliższa grupa społeczna, wspólnota wyznaniowa, ustępują miejsca modnym, choć niekoniecznie zgodnym z najbliższym kręgiem kulturowym. W postawach wychowawczych rodziców, a przede wszystkim osób próbujących je kształtować, można dostrzec pewną polaryzację poglądów dotyczących postępowania z dziećmi także w kwestii snu. Rodzicielstwu bliskości przeciwstawiany jest tzw. zimny chów. Na amerykańskim rynku wydawniczym ukazują się poradniki, pisane często przez lekarzy, które promują sprzeczne zalecenia.[2,3] Rodzic, zgłębiając niezliczone strony internetowe przedstawiające te skrajne podejścia, często czuje się zagubiony i nie potrafi odnaleźć złotego środka. Z kolei lekarz na postawione przez pacjenta pytanie, co jest właściwe, odpowiada, opierając się na własnych przekonaniach, które nie zawsze mają podstawy naukowe. Jedną z kontrowersyjnych kwestii w ostatnich latach staje się co-sleeping oraz współdzielenie łóżka, które stają się ponownie modne. W niniejszym artykule chciałabym się zmierzyć z pytaniem, czy co-sleeping jest wartościowym wyborem, czy niewłaściwym nawykiem, który należałoby odradzać pacjentom, zwłaszcza w kontekście gabinetu psychiatry.
Co-sleeping, określany po polsku jako współspanie, oznacza spanie w bezpośredniej bliskości drugiej osoby, umożliwiające wyczuwanie jej obecności za pomocą zmysłów. Wyróżniono dwie formy współspania:
- współdzielenie łóżka (ang. bed-sharing), określane również jako łóżko rodzinne),
- współdzielenie sypialni (ang. room-sharing).
Praktyki te były powszechne w krajach kręgu kultury europejskiej (Europa, Ameryka Północna, Australia) do końca XIX wieku. Do dziś pozostają standardem w wielu częściach świata.
Kontrowersje
W latach 90. w związku z narastaniem częstości SIDS (sudden infant death syndrome – zespół nagłej śmierci niemowląt, często nazywany po polsku zespołem śmierci łóżeczkowej) Amerykańska Akademia Pediatrów (AAP) przeprowadziła niezwykle skuteczną akcję informacyjną „Back to Sleep” rekomendującą układanie niemowląt do snu na plecach. W ciągu 10 lat zanotowano spadek liczby zgonów z powodu śmierci łóżeczkowej o 50 proc.
Po 2000 roku statystyki umieralności niemowląt w Stanach Zjednoczonych ponownie zaczęły jednak wzrastać. Zaobserwowano wzrost częstości zgonów klasyfikowanych jako SUID (sudden unexpected infant death – nagła niespodziewana śmierć niemowlęcia), kt...