ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Zaburzenia odżywiania
Zespół nocnego jedzenia – przyczyny, objawy i leczenie
mgr Kaja Funez-Sokoła
- Kryteria rozpoznania zespołu nocnego jedzenia (NES)
- Obraz kliniczny i różnicowanie z innymi zaburzeniami odżywiania
- Farmakologiczne i pozafarmakologiczne metody leczenia
Zaburzenia odżywiania (ED – eating disorder) należą do grupy chorób biopsychospołecznych. Są one tak powszechne i ogólnorozpoznawalne, że zalicza się je do najpoważniejszych problemów zdrowia publicznego. ED występują we wszystkich warstwach społecznych i grupach etnicznych. Odnotowano je w 40 krajach na całym świecie1.
ED dotykają kobiet i mężczyzn w każdym wieku, ale w przypadku tych pierwszych wydają się częstsze. Jak wskazują badania, jadłowstręt psychiczny (anorexia nervosa) i żarłoczność psychiczna (bulimia nervosa) występują 10 razy częściej, a zespół objadania się (BED – binge-eating disorer) 3 razy częściej u kobiet niż u mężczyzn2. Wśród nastolatek zaburzenia odżywiania są trzecią pod względem częstości grupą schorzeń3.
Czynniki ryzyka ED są zróżnicowane, jednak istotny wpływ na rozpowszechnienie tych zaburzeń przypisuje się środkom masowego przekazu, propagującym wizerunek idealnego, a więc szczupłego ciała. Niewątpliwie przekaz medialny wpływa na to, jak odbiorcy (szczególnie kobiety) postrzegają siebie i jak bardzo chcą dążyć do uzyskania perfekcyjnego wyglądu. Potrzeba kontroli nad własnym ciałem może być odpowiedzią na rosnące poczucie zagubienia we współczesnym świecie, wobec coraz szybciej postępujących przemian społecznych4.
Już w latach 80. XX w. zaczęto ujmować ED jako manifestację społecznych obsesji dotyczących idealnej sylwetki5. Dużą winą za rozwój tych zaburzeń obarczano wzorce zyskujące coraz większe znaczenie w kulturze zachodniej: wzrost kultury konsumenckiej, przesunięcie z kolektywizmu na indywidualizm, wzrost odosobnienia jednostki, zmianę ról genderowych. Te czynniki są wciąż aktualne we współczesnym świecie. Niektórzy badacze twierdzą, że ciało stało się nowym wyrazem kulturowego zagubienia i cierpienia6.
Na tle szczegółowo opisanych zaburzeń odżywiania, takich jak anoreksja czy bulimia, zespół nocnego jedzenia jest stosunkowo nową jednostką chorobową. Kryteria jego rozpoznania wciąż ewoluują. Jednak wyodrębnienie i różnicowanie tego zaburzenia z innymi ED wydaje się klinicznie uzasadnione i przydatne.
Czym jest NES?
Zespół nocnego jedzenia (NES – night eating syndrome) jest zaburzeniem odżywiania charakteryzującym się klinicznymi oznakami porannej anoreksji, wieczornej hiperfagii oraz bezsenności związanej z nocnym spożywaniem jedzenia. Podstawową cechą klini...