BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Rzut oka na rtg
Różne maski duszności – wtórny aktywny proces gruźliczy
lek. Jakub Różalski
- Praktyczne wskazówki dla lekarzy nieradiologów dotyczące rozpoznania na podstawie zdjęcia rentgenowskiego śródmiąższowego zapalenia płuc z wtórnym aktywnym procesem gruźliczym
- Opis przypadku pacjenta – ścieżka diagnostyczna i terapeutyczna
Opis przypadku klinicznego
Pacjent, lat 66, został przywieziony na szpitalny oddział ratunkowy (SOR) przez zespół ratownictwa medycznego z powodu pogorszenia stanu ogólnego, gorączki do 39°C, kaszlu z nasilającą się od kilku dni dusznością do spoczynkowej włącznie. Pacjent w bardzo ciężkiej sytuacji socjalnej (przebywa w przytułku dla bezdomnych). Pomimo zaleceń lekarskich nie przyjmował leków na stałe, negował jakiekolwiek choroby przewlekłe. W ciągu ostatniego półrocza dwukrotnie hospitalizowany w innym szpitalu z tych samych przyczyn. Na podstawie danych anamnestycznych w wywiadzie m.in. przewlekła obturacyjna choroba płuc, zespół zależności alkoholowej, kacheksja oraz stan po leczeniu gruźlicy.
W badaniu przedmiotowym pacjent w stanie ogólnym średnio-ciężkim, kacheksja, duszność spoczynkowa z widocznym wysiłkiem oddechowym. Nad polami płucnymi szmer oddechowy pęcherzykowy zaostrzony, symetryczny ze słyszalnymi nad dolnymi polami płucnymi rzężeniami oraz furczeniami. Oddech płytki, tachypnoe ok. 20 oddechów/min. Wydolny krążeniowo, ciśnienie tętnicze 105/65 mmHg. Czynność serca miarowa o częstości ok. 70/min. W badaniu brzucha bez odchyleń, obrzęki obwodowe nieobecne.