Pulmonologia
Zaostrzenia POChP według GOLD 2020
prof. dr hab. n. med. Sławomir Chlabicz
- Wytyczne GOLD podlegają corocznej aktualizacji i ułatwiają dostosowanie postępowania w przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc (POChP) do najnowszego stanu wiedzy
- W wytycznych 2020 doprecyzowano diagnostykę różnicową zaostrzeń POChP z określeniem pomocnych badań dodatkowych, a także podsumowano najważniejsze zasady postępowania farmakologicznego w zaostrzeniach
Wytyczne Global Initiative for Chronic Obstructive Lung Disease (GOLD) podlegają corocznej aktualizacji i ułatwiają dostosowanie postępowania w przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc (POChP) do najnowszego stanu wiedzy. Wytyczne GOLD 2020 doprecyzowały definicję zaostrzenia POChP poprzez bardziej szczegółowe opisanie alternatywnych rozpoznań i sugerowanych badań dodatkowych, ale nie zmieniły istotnie zasad postępowania terapeutycznego1.
Przewlekła obturacyjna choroba płuc to najczęstsze przewlekłe schorzenie układu oddechowego. Typowo jest rozpoznawana u osób po 40 r.ż. z wieloletnią ekspozycją czynną lub bierną na dym tytoniowy. W obrazie klinicznym zwykle obserwujemy duszność (początkowo wysiłkową, później również spoczynkową), przewlekły kaszel (może występować tylko okresowo) i odkrztuszanie plwociny. Warunkiem niezbędnym do rozpoznania jest wykonanie badania spirometrycznego, w którym wartość wskaźnika FEV1/FVC po podaniu krótko działającego leku rozkurczającego oskrzela (np. 400 μg salbutamolu) wynosi <70% lub alternatywnie wartości FEV1/FVC są poniżej tzw. dolnej granicy normy (LLN – lower limits of normal). Istotną częścią naturalnego przebiegu POChP są zaostrzenia.
Zaostrzenie POChP – definicja
Zaostrzenie POChP jest definiowane przez GOLD 2020 jako nagłe nasilenie objawów ze strony układu oddechowego wymagające zmiany leczenia. Zwykle jest to nasilenie duszności, kaszlu, zwiększenie ilości i/lub zmiana charakteru odkrztuszanej plwociny. Zmiany te powinny wykraczać poza normalną zmienność z dnia na dzień. Inne objawy, które mogą występować w zaostrzeniu POChP, to uczucie zmęczenia, ucisku w klatce piersiowej.
Z praktycznego punktu widzenia zaostrzenie należy przede wszystkim podejrzewać u osoby z rozpoznanym POChP, u której doszło do pogorszenia dolegliwości ze strony układu oddechowego.
W badaniu fizykalnym można obserwować przyspieszony oddech, pracę pomocniczych mięśni oddechowych, a osłuchowo można stwierdzić wydłużony wydech, świsty, furczenia.
Zaostrzenie POChP jest rozpoznaniem klinicznym i nie wymaga badań dodatkowych w celu potwierdzenia rozpoznania. Objawy trwają zwykle 7-10 dni, ale czasem mogą się przedłużać i po 8 tygodniach u 20% chorych nie następuje powrót do stanu sprzed zaostrzenia.
Przyczyny zaostrzeń POChP
Za najczęstsze przyczyny zaostrzeń uważa się infekcje wirusowe i bakteryjne, zanieczyszczenie powietrza, odstawienie leków. Częste zaostrzenia (2 lub więcej w ciągu roku) są niekorzystnym czynnikiem prognostycznym. Najważniejszym czynnikiem pozwalającym na przewidywanie wystąpienia zaostrzeń jest wywiad w kierunku wcześniej występujących zaostrzeń (liczba epizodów w poprzedzających 12 miesiącach).
Różnicowanie
Ponieważ objawy występujące w zaostrzeniach nie są swoiste dla POChP, wymagają różnicowania z innymi przyczynami i odpowiedniego doboru badań dodatkowych (tab. 1). Współwystępowanie z POChP innych chorób jest częste, co dodatkowo podkreśla znaczenie diagnostyki różnicowej.
Klasyfikacja zaostrzeń/ocena nasilenia
Zaostrzenia POChP wg GOLD 2020 dzielimy na lekkie, umiarkowane i ciężkie (tab. 2). Klasyfikacja ta jest mało przydatna w podejmowaniu decyzji terapeutycznych, ponieważ podział opiera się na zastosowanym leczeniu zaostrzenia.
Na ciężkie zaostrzenie wskazują: nasilona duszność, przyspieszony oddech >25/min, używanie mięśni dodatkowych, mówienie krótkimi zdaniami, sinica, splątanie, narastanie obrzęków obwodowych, saturacja O2 krwi włośniczkowej <90%.