BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Opis przypadku
Kobieta, która się pokłóciła z mężem
lek. Przemysław Pakosiński
- Pęknięcie śledziony jako stan nagły wymagający pilnej diagnostyki i często natychmiastowej interwencji
- Anatomia, fizjologia i objawy pęknięcia śledziony
- Diagnostyka i postępowanie
Kłótnia jest nieodzownym elementem każdego związku. Jest przysłowiową łyżką dziegciu w beczce miodu. W zdecydowanej większości przypadków spory między współmałżonkami kończą się na kilku niepotrzebnie wypowiedzianych słowach. Zdarza się jednak również, że finał sprzeczki potrafi stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia.
Opis przypadku
Siedemdziesięciojednoletnia kobieta została przywieziona przez zespół ratownictwa medycznego na szpitalny oddział ratunkowy z powodu urazu wielomiejscowego, do którego doszło w wyniku wypadku komunikacyjnego. Pacjentka była pasażerką samochodu, w którym doszło do kłótni z jej kierującym nim mężem. W chwili zdenerwowania kobieta w trakcie jazdy szarpnęła kierownicą samochodu, w wyniku czego pojazd uderzył w drzewo.
W trakcie przyjęcia pacjentka pozostawała w szoku, nie pamiętała okoliczności zdarzenia, ale pozostawała w zachowanym kontakcie słowno-logicznym. Kobieta negowała duszność, zgłaszała ból w okolicy mostka, ból brzucha w nadbrzuszu środkowym i lewym oraz ból prawego biodra. W badaniu fizykalnym skóra była prawidłowej barwy, właściwie ucieplona, czysta, z licznymi otarciami naskórka, bez otwartych ran, ale z widocznymi podbiegnięciami krwawymi w okolicy podbrzusza, śródbrzusza i klatki piersiowej.
Czynność serca wynosiła 90 uderzeń/min, wartość ciśnienia tętniczego – 120/79 mmHg, kontrolna temperatura ciała – 36,7° Celsjusza, kontrolna saturacja – 96% bez tlenoterapii biernej. Osłuchowo nad polami płucnymi szmer pęcherzykowy pozostawał prawidłowy, bez zastoju i obturacji. Brzuch był miękki, bolesny w nadbrzuszu środkowym i lewym, objawy otrzewnowe ±, miednica była stabilna, perystaltyka cicha, słyszalna.
W wywiadzie stwierdzono nadciśnienie tętnicze, chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy oraz stan po przebytych 2 udarach niedokrwiennych mózgu w przeszłości. Z leków na stałe pacjentka przyjmowała: bisoprolol 5 mg 1 × dziennie, ramipryl 5 mg 1 × dziennie, pantoprazol 20 mg 1 × dziennie, kwas acetylosalicylowy 75 mg 1 × dziennie.