BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Onkologia
Zespół rozpadu guza nowotworowego jako stan zagrożenia życia
lek. Agata Ogłoza
dr hab. n. med. Andrzej Mital
- Zespół rozpadu guza nowotworowego (TLS – tumor lysis syndrome) jest szybko postępującym stanem zagrażających życiu zaburzeń metabolicznych, do których dochodzi w następstwie stosowania leczenia przeciwnowotworowego lub samej choroby. W niniejszym artykule podkreślono, jak duże znaczenie ma trafność diagnozy, a także odpowiednie leczenie zwiększające szanse na przeżycie
Zespół rozpadu guza nowotworowego jest stanem bezpośredniego zagrożenia życia, do którego najczęściej dochodzi u pacjentów z chorobami rozrostowymi hematologicznymi (takimi jak ostra białaczka z hiperleukocytozą, chłoniaki o wysokim stopniu złośliwości) oraz z guzami litymi o wysokim indeksie proliferacyjnym (czerniak, drobnokomórkowy rak płuca [DRP]) – samoistnie lub w następstwie leczenia nowotworu złośliwego, najczęściej po upływie 6-72 godzin od rozpoczęcia terapii.
Do głównych zaburzeń metabolicznych stwierdzanych w przebiegu TLS należą procesy związane z gwałtownym rozpadem komórek nowotworowych, czyli: hiperurykemia, hiperkaliemia, hiperfosfatemia oraz hipokalcemia.
Obraz kliniczny TLS zależy od stopnia zaburzeń elektrolitowych i rozwoju wtórnych do nich powikłań, takich jak ostra niewydolność nerek, zaburzenia rytmu serca, a nawet do zgonu chorego.
Opis przypadku
Kobieta, lat 65, została przyjęta do kliniki hematologii z podejrzeniem ostrej białaczki (o nieznanym pierwotnie typie) w celu dalszej diagnostyki i leczenia. W trakcie wykonywanej diagnostyki w badaniach laboratoryjnych zidentyfikowano:
• podwyższone stężenie kreatyniny: 2,02 mg/dl
• podwyższone stężenie mocznika: 173 mg/dl
• hiperurykemię: 22,9 mg/dl
• hiperfosfatemię: 5,9 mg/dl
• hipokalcemię: 7,7 mg/dl
• stężenie potasu: 3,7 mmol/l (nie odbiegało od normy).
U chorej stwierdzono ponadto niewydolność oddechową znacznego stopnia, wymagającą zastosowania tlenoterapii biernej, a w badaniach obrazowych – cechy obustronnego obrzęku płuc. Krążenie wspomagano wlewem dobutaminy (1 ml/godz.) i nitrogliceryny, diurezę zaś forsowano wlewem furosemidu (10 mg/godz.). Z uwagi na cechy nasilonego zastoju płucnego nie wdrożono dodatkowego nawodnienia, niemniej obawiając się pogorszenia stanu ogólnego i rozwinięcia pełnoobjawowego TLS, pacjentce podawano rasburykazę w dawce 0,20 mg/kg m.c./24 godziny w 30-minutowym wlewie dożylnym w 50 ml roztworu NaCl 9 mg/ml (0,9%), uzyskując obniżenie stężenia kwasu moczowego do 0,5 mg/dl oraz kreatyniny do 1,5 mg/dl w ciągu 48-72 godzin terapii. Z uwagi na ciężki stan ogólny pacjentki i wdrożenie leczenia cytoredukcyjnego (cytarabina) podaż rasburykazy kontynuowano przez 7 dni, monitorując stężenie kwasu moczowego i stan kliniczny chorej.
Patofizjologia
Kiedy komórki nowotworowe ulegają rozpadowi, wydzielają potas, fosfor i kwasy nukleinowe, które są metabolizowane do hipoksantyny, następnie ksantyny i wreszcie kwasu moczowego. Hiperkaliemia może wywoływać poważne, zagrażające życiu zaburzenia rytmu serca. Hiperfosfatemia indukuje wtórnie hipokalcemię, tężyczkę, arytmię i drgawki, a także może powodować wytrącanie się kryształów fosforanu wapnia w różnych narządach, prowadząc do upośledzenia ich czynności (np. w nerkach kryształy te mogą powodować ostre uszkodzenie). Hiperurykemia sprzyja ostremu uszkodzeniu nerek, nie tylko przez krystalizację wewnątrznerkową, lecz także w wyniku niezależnych mechanizmów, takich jak zwężenie naczyń nerkowych, upośledzenie mechanizmów autoregulacji, zmniejszenie nerkowego przepływu krwi, indukowanie stanów zapalnych1. Zjawisko lizy guza (tab. 1) prowadzi również do uwalniania cytokin, które mogą stanowić przyczynę zespołu ogólnoustrojowej odpowiedzi zapalnej i często niewydolności wielonarządowej2. Zjawisko występuje, gdy z komórek uwalniana jest większa ilość potasu, fosforu, kwasów nukleinowych i cytokin, niż są w stanie sobie z tym poradzić mechanizmy homeostatyczne organizmu. Wydalanie nerkowe jest głównym sposobem usuwania moczanów, ksantyn i fosforanów, które mogą wytrącać się w dowolnej części nerkowego układu zbiorczego. Pełnoobjawowy kliniczny zespół lizy guza jest mało prawdopodobny bez wcześniejszego rozwoju nefropatii i wynikającej z tego niezdolności nerek do sprawnego wydalania substancji rozpuszczonych w takim stopniu, aby poradzić sobie z obciążeniem metabolicznym. Uszkodzenie tkanek wywołane przez kryształy w zespole lizy guza spowodowane jest przez fosforany wapnia, kwas moczowy i ksantynę, które wytrącają się w kanalikach nerkowych, powodując ich stan zapalny i niedrożność3.