Kardiologia
Tamponada osierdzia w przebiegu promienicy gruczołu piersiowego
lek. Anna Gruszczyńska1
lek. Krzysztof Kowalik1,2
lek. Konrad Kaźmierczak1
prof. dr hab. n. med. Andrzej Modrzejewski2
- W niniejszym artykule przedstawiono przypadek 28-letniej ciężarnej z bólami w klatce piersiowej, które okazały się objawami ropnia piersi w przebiegu promienicy. Posłużył on do zilustrowania możliwych przyczyn tamponady osierdzia i sposobów jej leczenia
Fizjologicznie w worku osierdziowym znajduje się 15-50 ml płynu1,2. Tamponada osierdzia to stan, w którym w worku osierdziowym gromadzi się zbyt duża ilość płynu. Uniemożliwia to prawidłowy rozkurcz serca, co zmniejsza jego pojemność minutową i prowadzi do wstrząsu kardiogennego. Tamponada osierdzia jest stanem zagrożenia życia, który wymaga szybkiego leczenia3.
Opis przypadku
Kobieta, lat 28, zgłosiła się na izbę przyjęć oddziału chorób wewnętrznych z powodu kłującego bólu w klatce piersiowej, nasilającego się przy ruchach i oddychaniu, bez duszności. Chora lokalizowała dolegliwości bólowe głównie po prawej stronie klatki piersiowej. Podobne wystąpiły u niej 2 miesiące wcześniej. Wykonano badania laboratoryjne (morfologia, białko C-reaktywne [CRP – C-reactive protein], elektrolity, kreatynina, troponina [TnT], dimery D) – wyniki nie wykazywały istotnych odchyleń. W badaniu elektrokardiograficznym (EKG) również nie stwierdzono istotnych zmian. Pacjentka opuściła izbę przyjęć z zaleceniem badania radiologicznego (RTG) klatki piersiowej i odcinka piersiowego kręgosłupa u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) oraz zastosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ).
Dwa miesiące później (w kwietniu) kobieta zgłosiła się do ginekologa z powodu pozytywnego testu ciążowego. Nie miała żadnych dolegliwości. Po kolejnych 2 miesiącach (od wizyty u ginekologa) dwukrotnie tego samego dnia pojawiła się u lekarza POZ z powodu uciskającego bólu okolicy prawego podżebrza z promieniowaniem od nadbrzusza do okolicy grzbietu. Badanie fizykalne nie wykazywało odchyleń od prawidłowego stanu. Pacjentka pozostawała pod stałą kontrolą ginekologiczną z uwagi na ciążę.
W lipcu tego samego roku kobieta trafiła na izbę przyjęć z powodu bólu nadbrzusza. Wykonano jej badania laboratoryjne, które wykazały podwyższone parametry zapalne (leukocyty [WBC – white blood cells] 16 170/μl, CRP 136,8 mg/l) oraz niewielką niedokrwistość (hemoglobina [Hb] 9,5 g/dl, hematokryt [Hct] 29,4%, liczba erytrocytów [RBC – red blood cells] 3,63 mln/ml).
W badaniu ultrasonograficznym (USG) jamy brzusznej rozpoznano zapalenie pęcherzyka żółciowego bez cech kamicy. Chora została przyjęta na oddział chirurgiczny, gdzie wykonano cholecystektomię laparoskopową. Trzy dni po zabiegu została wypisana do domu.